SVJ a BD

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu SVJ a BD

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel PavelPavel a poslední změna proběhla před 5 měsíci a 4 týdny.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #31637 Odpovědět
   Josef
   Host

   Dobrý den, měl bych dotaz, chceme založit SVJ, ale ne všichni, kteří jsou v družstvu s tím souhlasí. Problém je v tom, že nikdo z těch kdo v BD zůstane, nepřevezme funkci předsedy. Údajně prý jde, aby se družstvo stálo součásti SVJ. 22 členů je pro SVJ 9 členů chce zůstat v BD.
   Děkuji za odpověď, Josef

  • #31643 Odpovědět
   lojza
   Host

   Nikde jsem nezaznamenal ten dotaz. Takže děkujeme za informaci.

   P.S. těm devíti držím palce, pokud jste fungující BD, nevidím jediný důvod byty převádět.

   • #31659 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Josefe,

    gratuluji, že alespoň 9 z 31 má rozum.

    Ostatních 22 asi nemá informace nebo jsou zaslepeni nějakou ideologií nebo byt chtějí prodat či pronajímat.

    Před rozdělením domu Prohlášením vlastníka na jednotlivé jednotky a převodem do vlastnictví doporučuji, aby se všichni seznámili s ne/výhodami družstva a SVJ.

    Družstevní forma bydlení je daleko lepší než forma vlastnického bydlení pro osoby, které chtějí “pouze” bydlet a nechtějí s bytem nákládat, většinou na úkor ostatních obyvatel domu.

    Na druhou stranu, pokud si chcete zřídit ubytovnu pro nepřízpusobivé dotovanou státem, tak je vhodnější forma vlastnického bydlení, to je pravda. Stejně tak krátkodobé pronájmy prostřednickým elektronických platforem nebo ubytovny pro zahraniční dělníky. To by v družstvu nešlo a proto je o vlastnickou formu velký zájem.

    Pokud máte v domě problematickou osobu, která obtěžuje sousedy, tak ho můžete z družstva vyloučit a vystěhovat z bytu. V SVJ na něho můžete jen opakovaně povolávat Policii, ale pokud někoho nezraní nebo nezabije, tak s tím nic neudělají, bydlí přece ve svém!

    Družstva jsou jednodušší na správu než SVJ.

    Nejhorší situace je, pokud vznikne SVJ a zbytek zůstane v družstvu. Potom se povede dvoje účetnictví, jsou potřeba dva statutární orgány atd.

    Píšu to jako předseda představenstva družstva a předseda výboru SVJ, takže mohu z praxe srovnávat.

    Chovejte se podle přísloví: Dvakrát měř a jednou řež (řeš).

    Hezký den!

  • #31644 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Josefe, na nic se neptáte.

   Je bezvýznamné zda členové BD souhlasí nebo nesouhlasí se založením SVJ. Nebylo-li SVJ založeno už dříve prohlášením (což netušíme), pak je založí vlastníci jednotek v domě, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků.

   Je vyloučeno, aby BD se stalo “součástí” SVJ. Může se stát jedině členem SVJ.

   • #31646 Odpovědět
    lojza
    Host

    Ladislave, ale v tom domě zatím žádní vlastníci nejsou (pokud jsem tu situaci pochopil správně), takže ani žádné SVJ nemůžou vytvořit.

  • #31645 Odpovědět
   Tony
   Host

   Na portálsvj jsou takovéto názory

   <span style=”color: #000000; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;”>SVJ je mimořádně nezvládnutá právní forma spoluvlastnictví. Je zde velmi složité a komplikované provádět větší opravy nebo rekonstrukce Ještě větší problém  – je prakticky nemožné se vypořádat s problematickými osobami. Družstvo má větší právní možnosti vypořádat se s dlužníky. </span><br style=”color: #000000; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;” /><span style=”color: #000000; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;”>Vzniku SVJ musí předcházet rozdělení domu na jednotky (Prohlášením vlastníka) – zavkladováním na KN se zvyšuje daň z nemovitých věcí.</span><br style=”color: #000000; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;” /><span style=”color: #000000; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;”>Nejhorší co může nastat je, že bude několik lidí vlastníky bytu a zbytek bude stále v družstvu.</span>

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: SVJ a BD

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: