Švábi v bytě – může SVJ uhradit deratizaci?

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Švábi v bytě – může SVJ uhradit deratizaci?

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #28733 Odpovědět

   Dobrý den, v jednom bytě SVJ se opakovaně vyskytli švábi. Může deratizaci objednat na své náklady SVJ? Vlastník bytu tvrdí, že se k němu dostávají ze sousedního bytu.

  • #28734 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Nejprve by bylo dobře zjistit, odkud se tam tito broučci berou. Pokud opravdu z jiného bytu a v žádném jiném než v těchto 2 bytech nalezeni nebyli, potom by si deratizaci svého bytu měl zaplatit majitel “zdroje” a majitel “napadeného” bytu by náhradu měl po něm také požadovat. Ale jak říkám, nejprve zjistěte, odkud se šíří, ale ve VŠECH bytech a nebytových prostorech.

  • #28738 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Niko, uvědomte si, že SVJ je povinno a oprávněno zajistit správu pouze společných částí. Nikoli správu bytů. SVJ hodlá utrácet peníze, které byly vybrané jako příspěvky na správu společných částí. To je stejné, jako byste se ptal zda SVJ může jednomu vlastníkovi zaplatit mikrovlnku do jeho kuchyně. Jestliže SVJ hodlá platit něco za vlastníka konkrétního bytu, pak by si k tomu mělo předem obstarat souhlas shromáždění.

   Vlastník bytu je povinen hradit si desinsekci bytu sám. Dokonce ani není povinen vpustit do bytu cizí osobu, i kdyby to byl desinsektor který má osvědčení o odborné způsobilosti. Takže doporučuji vysvětlovat, že desinsekční zásah je zpravidla účinný jen celoplošně. Viz § 57 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb..

   Zcela jiný případ bude jestliže hmyz/členovci se šíří do bytů ze společných částí, nebo přes společné části. (Např. přes společné balkony, chodby, nebo přes svislou instalační šachtu.) V tomto případě má SVJ právo poslat desinsektora do bytu, a to na základě § 1183 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.. Vlastník jednotky bude povinen strpět provedení desinsekce uvnitř svého obydlí. Zásah se hradí z příspěvků na správu domu.

   Problém bývá prokázat že jde o imise ze společných části. Zřejmě nikdy nezjistíte zda ohnisko bylo v některém konkrétním bytě, nebo ve společné části domu.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Švábi v bytě – může SVJ uhradit deratizaci?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: