Stavba nového výtahu

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu Stavba nového výtahu

 • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel DrahoslavDrahoslav a poslední změna proběhla před 4 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4378 Odpovědět
   Petr
   Host

   Dobrý den,

   topic se již v minulosti řešil, bohužel jsem jej nenašel.

   Pronajímám byt a zpětně jsem se dozvěděl, že v místě mého bytu proběhlo shromáždění SVJ, na kterém byl jako hlavní bod výstavba nového výtahu. Shromáždění bylo usnášeníschopné a rozhodlo hlasováním, že stavba nového výtahu bude realizována.

   Jelikož vlastním byt v prvním patře, nebudu chtít výtah využívat a tedy platit za jeho stavbu.

   Touto cestou prosím o radu, jak postupovat. O shromáždění jsem bohužel nevěděl, pokud bych se jej zúčastnil, se stavbou výtahu bych souhlasil, avšak bych se vyloučil z jeho využívání a tedy i financování.

   Děkuji Petr

  • #4382 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Petře,

   obdobný problém zde již byl opakovaně řešen.

   Bohužel změnou stránek byl zcela nesmyslně zlikvidován archiv dotazů a odpovědí.

   Nevím, zda bude chuť autora sem psát opakovaně odpověď.

   Můžete se obrátit na admina webu, aby někam otázky a odpovědi uložil a zpřístupnil.

   Já už jsem admina požádal, pokud bude žádostí víc, třeba se to podaří.

   Hezký den!

  • #4384 Odpovědět
   Komercni_prezentaceAdmin
   Host

   Dobrý den,

   děkujeme za váš dotaz, s převodem na nové uživatelské rozhraní jsme se rozhodli nepřevádět staré diskusní fórum. Důvody jsou pro to jak technické, tak i protože mnoho odpovědí bylo již neaktuálních. Věříme, že na vaše nové dotazy vždy někdo odpoví, my sami se snažíme vaše dotazy přeposílat na spolupracující odborníky. Pokusíme se odpověď na váš problém co nejdříve zjistit a publikovat. Prosím zatím o strpení, naši odborníci jsou často velice zaneprázdněni a odpovídají na vaše dotazy ve chvílích svého volna.

   Děkujeme za vaši přízeň,

   redakce

    

  • #4396 Odpovědět
   Petr
   Host

   Děkuji,

   o topicu výtahu jsem se zmiňoval již v úvodu, nedávno jsem jej dokonce četl, bohužel nyní nenašel :-/

   Budu rád za jakékoliv rady

  • #4397 Odpovědět
   mates
   Host

   Zdravím, Petře,

   u nás to máme tak, že na dostavbě výtahu se podíleli všichni, jako na pevné součásti domu. Provoz výtahu je pak rozpočítáván na ty, kteří jej používají.  Aby nikdo nešidil, je výtah na čip.

  • #4402 Odpovědět

   Dobrý den,

   ustanovení § 1180 občanského zákoníku uvádí, že není-li určeno jinak, pak na správu domu a pozemku přispívá vlastník jednotky ve výši odpovídající spoluvlastnickému podílu na společných částech, přičemž má být při stanovení výše příspěvku, zjednodušeně řečeno, přihlíženo k případnému užívání některé ze společných částí výlučně vlastníkem jednotky. Jinak přitom může být ve vztahu k příspěvkům na správu domu a pozemku bezesporu určeno zejména prohlášením vlastníka budovy, resp. prohlášením o rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám (dále jen „prohlášení“) nebo dohodou všech vlastníků jednotek. Je vhodné rovněž zmínit, že náklady na provoz výtahu se podle ustanovení § 5 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů, následně rozúčtují podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování, není-li sjednáno nebo společenstvím rozhodnuto jinak.

   Tazateli lze v popsaném případě doporučit, aby si prověřil, zda byla schůze shromáždění řádně svolána, zda bylo řádně přijato odpovídající rozhodnutí o modernizaci a zda společenství rovněž zdárně podle ustanovení § 1169 občanského zákoníku provedlo změnu prohlášení, k níž by podle mého názoru v souvislosti s pořízením takto význačné, nákladné a zcela nově vymezované společné části mělo dojít. Pokud byla tazateli upřena účast na rozhodování shromáždění nebo účast na změně prohlášení a není-li možné v dané věci ani dodatečně dosáhnout odpovídající dohody vlastníků jednotek, pak je na něm zvážit uplatnění práv prostřednictvím právního zástupce.

    S pozdravem,

   Mgr. Jan Šafařík, vedoucí právního odboru BD Pragostav

   • #8257 Odpovědět
    Eliška
    Host

    Dobrý den, řešíme teď obdobný problém: schůze shromáždění byla řádně svolána, odhlasováno 85%vybudování výtahu a financování úvěrem SV,  změna prohlášení provedena ale nebyla – vůbec se neřešilo. Hlasovali jsme proti, máme tedy nějakou šanci napadnout rozhodnutí shromáždění? Děkuji moc za odpověď.

     

    • #8259 Odpovědět
     Martin ČernýMartin Černý
     Účastník

     Dobrý den,

     jak již bylo uvedeno v odpovědi výše, výstavba výtahu je zásadní a nákladnou změnou společných částí domu. Vzhledem k okolnostem by mělo být změněno prohlášení vlastníka (minimálně z důvodu změny výše příspěvků na správu domu a pozemku). Účinnou možnost obrany proti rozhodnutí shromáždění SVJ představuje ustanovení §1209 občanského zákoníku, které říká, že pokud je k tomu důležitý důvod, může vlastník jednotky navrhnout soudu, aby v dané záležitosti rozhodl. V rámci toho může též navrhnout, aby soud dočasně zakázal jednat podle napadeného rozhodnutí. S návrhem soudu ale neotálejte, musí být podán do 3 měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl, nebo mohl dozvědět. Jinak toto právo zaniká.

    • #9189 Odpovědět
     petr
     Host

     Změna prohlášení vlastníka – záleží kdo by byl vlastníkem výtahu….jestli svj –  není nutná změna prohlášení vlastníka

  • #14535 Odpovědět
   DrahoslavDrahoslav
   Host

   Pronajímám byt a zpětně jsem se dozvěděl, že v místě mého bytu proběhlo shromáždění SVJ, na kterém byl jako hlavní bod výstavba nového výtahu. Shromáždění bylo usnášeníschopné a rozhodlo hlasováním, že stavba nového výtahu bude realizována. Teď je třeba pohlídat výběr dodavatelské firmy v rámci výběrového řízení. Byl jsem v podobné situaci a dost informací jsem vyhledal také https://uplifter.cz/“>tady Děkuji za tuto diskusi.

   • #14536 Odpovědět
    DrahoslavDrahoslav
    Host

    Omlouvám se, ale v předešlém příspěvku došlo k chybě při vkládání odkazu. Správný odkaz je [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte  Děkuji za pochopení.

  • #14554 Odpovědět
   DrahoslavDrahoslav
   Host

   Pronajímám byt a zpětně jsem se dozvěděl, že v místě mého bytu proběhlo shromáždění SVJ, na kterém byl jako hlavní bod výstavba nového výtahu. Shromáždění bylo usnášeníschopné a rozhodlo hlasováním, že stavba nového výtahu bude realizována. Teď je třeba pohlídat výběr dodavatelské firmy v rámci výběrového řízení. Byl jsem v podobné situaci a dost informací jsem vyhledal také [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte Děkuji za tuto diskusi.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: Stavba nového výtahu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: