statika domu, stavební zásah

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu statika domu, stavební zásah

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27963 Odpovědět
   nok85
   Host

   Zdravím všechny, jeden z našich členů SVJ se na nás obrátil s plánovaným záměrem, kdy by chtěl ve svém přízemním bytě vybourat okno a nahradit je balkónovými dveřmi. K bytu patří předzahrádka, ke které v současnosti není jiný přístup než brankou zvenčí. Tolik na vysvětlenou situace. Nás zajímají vaše zkušenosti, jestli jste někdy takový zásah do vnější konstrukce domu řešili, přivítáme i jakékoliv informace. Upřímně, moc se nám takový záměr nelíbí a považujeme jej za velmi náročný, chceme ale objektivně zjistit veškeré informace. Děkujeme za vaše zkušenosti a rady, s pozdravem N.K.

  • #27985 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Zásah do nosné stěny je možný jen se soukromoprávním souhlasem spoluvlastníků té stěny a s veřejnoprávním povolením od stavebního úřadu.

   Spoluvlastníci se většinou chovají jako ovce: když stavebník obejde byty, podepíšou mu vše. Málokdo chce vidět projekt, či dokonce posudek statika včetně výpočtů. Podepíšou, i kdyby šlo o stavební úpravu spočívající v odpálení 100 kg dynamitu v obývacím pokoji.

   Jakmile stavebník získal souhlas většiny, má první překážku za sebou: SVJ totiž bude povinno potvrdit stavebníkovi souhlas vlastníka stavby se změnou stavby.

   Stavební úřad bude kromě souhlasu vlastníka stavby vyžadovat projekt a posudek statika.  Ale na statika nespoléhejte! V našem městě je statik ing. S., který je pověstný tím, že dá kulaté razítko na každý nesmysl. Vloni odsouhlasil aby si vlastník jednotky vyboural díru v NOSNÉM panelu  mezi kuchyní a obývacím pokojem. Ta díra má rozměr 2.5 m šířky krát 2.1 m na výšku, vede přes svislý spoj dvou panelů, a její okraj je 60 cm od vnější nosné stěny. Sousedům nad tímto bytem už začínají praskat spáry mezi panely.

   Námitky od účastníka stavebního řízení byly stavebním úřadem odpálkovány:  stavební úřad nemá důvod přezkoumávat souhlasný posudek statika.

   Ten dům zatím nespadl. Zatím.

  • #29896 Odpovědět
   KerryBredshow
   Host

   Nejsem si jistý, jestli má cenu dělat tak drastickou změnu. Je lepší jednoduše ozdobit dům novými dekoračními prvky a to bude stačit. Doporučuji například zvážit Dekorativní mech na zeď [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte Ekomoss, to je v naší době oblíbený dekor.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: statika domu, stavební zásah

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner