Správnost výpočtu ceny za 1 díl "tepla"

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel lojza a poslední změna proběhla před 2 roky.
 • Vytvořil
  Téma
 • #8961 Odpovědět
  jkremljkreml
  Účastník

  K výše položené otázce mě vedou tato fakta: V letech 2010 – 203 jsme měli v našem domě nainstalovány indikátory s tzv. “ručním”, fyzickým odečtem spotřebovaných dílů.

  V té době jsme měli spotřebu dílů ve výši 1374 – 1547 za celý dům, tedy v jednotkách tisíců.

  Avšak koncem roku 2013 nám byly nainstalovány indikátory pro dálkový, elektronický odečet dílů – zřejmě i s modernějším softwarem – a od roku 2014 už máme přepočtenou spotřebu dílů vykazovanou v desetitisících až statisících.

  Za rok 2014 jsme měli spotřebu dílů za celý dům ve výši 90 692, za rok 2015 – 92 002, ale za roky 2016 a 2017 už nám naše účetní firma vykázala 180 239 a 188 385 !!!

  Tento nesmyslný a nelogický rozpor je o to bizarnější v tom, že jsme si v roce 2014 nechali zateplit náš dům, takže je naprosto nelogické a nesmyslné, abychom po zateplení domu měli spotřebu přepočtených dílů o 100 % vyšší !!!

  Moje výše položená otázka vychází z toho, že v letech 2010 – 2013 nám cena za 1 díl “tepla” vycházela v rozmezí 71 – 95 Kč, ale v letech 2014 – 2017 je to pouze 0,49 – 1,06 Kč. Tento propastný rozdíl mi připadá nelogický a nesmyslný !!!

  Je můj výpočet ceny za 1 díl “tepla” (tzn. spotřební náklady ve výši 50 % celkových nákladů děleno výší přepočtených dílů “tepla”) správný nebo jsem někde udělal chybu ??? A pokud je správný, tak co způsobilo takovéto radikální snížení ceny za 1 díl “tepla” ??? Nebo je chyba či podvod ještě v něčem jiném ???!!!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #8962
    lojza
   Host

   Očividně se nudíš a nemáš nic na práci (asi důchodce), že si hraješ s dílky a čísly, porovnáváš nějaké odpařovací indikátory s elektronickými apod.

   Takže rada č.1 pokud se ti něco nezdá tak to konzultuj s tím, kdo vám dělá rozúčtování energií!

   rada č.2 pokud máš podezření ze spáchání podvodu, kontaktuj příslušné orgány činné v trestním řízení a podej žalobu!

   Nazdar

   Odpovědět
  • #8963
    Malý
   Host

   Zkusím to vysvětlit, ať už je tazatelova pohnutka jakákoliv:

   Každý poměrový měřič vytápění, bez ohledu na svoji konstrukci, musí zpracovat několik vstupních údajů, aby byl schopen pokud možno správně stanovit množství tepla odevzdaného topným tělesem. A podle metody, jak toho dosáhne, se na něm zobrazuje jistý počet “dílků”. Pozor, tyto dílky ale nejsou žádnými fyzikálními hodnotami jež známe z fakturačních měřidel (kWh, MJ, m3 apod.) Jsou to bezrozměrná čísla sloužící pouze ke stanovení podílu odběratele na nákladech vytápění.

   Poměrový měřič indikuje teplotu svého držáku, k tomu se počítá koeficient přestupu tepla z tělesa do držáku, výkon tělesa (mění se s povrchovou teplotou), polohový koeficient (nárožní byt, pod střechou, nad průjezdem atd.), vyhodnotí se trvání topení (v létě může být těleso teplé, ale netopí se) atd. Vzorec je složitý a závisí zejména na konstrukci poměrového měřidla. Výsledkem jsou pak už zmíněné a obecně známé dílky.

   Jestli je dílků mnoho, nebo málo, nevypovídá nic o přesnosti ani správnosti měření. Důležité je, aby byla všechna měřidla konstrukčně shodná a správně nastavená. Např. výkon tělesa, koeficient přestupu tepla a polohový koeficient mohou být nastaveny v poměrovém měřidle, potom se zobrazuje údaj přímo úměrný spotřebovanému teplu a můžete srovnávat spotřebu (počet dílků) v různých místnostech a třeba i v různých bytech. Nebo se výkon a koeficienty zadávají až do výpočtu spotřeby a poměrové měřidlo zobrazuje pouze integrál teploty v čase. Potom z displeje měřidla nezjistíte zhola nic, jenom to, že funguje a v zimě číslo narůstá.

   Neporovnávejte údaje na displejích (stupnicích) starých poměrových měřidel s údaji na nových, nemá to význam. Porovnejte NÁKLADY na spotřební složku za celý dům a za byty. Ty porovnávejte s předchozím obdobím. Uvidíte, že rozdíly ve vypočítaných nákladech (Kč) budou způsobeny nejspíš pouze změnami počasí, chování odběratelů a ceny tepla.

   Odpovědět
   1 uživatel poděkoval za odpověď.
   • #8976
    jkreml jkreml
    Účastník

    Pane Malý,

    děkuji Vám za odpověď i vysvětlení. Důvody mé žádosti o radu jsou ale jiné, nechci je však z určitých důvodů veřejně rozebírat. Můžete mi – pane Malý – prosím – sdělit Váš mail na: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte ? Chtěl bych se Vás ještě na něco zeptat soukromě. Děkuji.

    Odpovědět
  • #8991

   Dobrý den, odečty náměrů bytových přístrojů (dále jen IRTN) slouží pro tzv. poměrové rozúčtování vzniklých nákladů v Kč v návaznosti na odečet patního měřidla.
   Tyto náklady v Kč se v prvním kroku rozdělí dle % podílu na základní náklady a spotřební náklady (např. 40% základní náklady v Kč a 60% spotřební náklady v Kč).

   1.Základní náklady se rozúčtují v poměru m2 plochy bytů, nebytových prostorů:

   náklady v Kč/celková plocha objektu v m2 = cena za m2

   plocha bytu, nebytového prostoru v m2 x cena za m2 = základní náklady uživatele v Kč

   2.Spotřební náklady se rozúčtují v poměru náměrů IRTN (případně po přepočtu výkonu otopného tělesa a polohy místnosti):

   náklady v Kč/celková spotřeby přepočetných náměrů IRTN = cena za dílek

   počet přepočtených dílků v bytě x cena za jeden dílek = spotřební náklady uživatele v Kč

   Cena za jeden dílek tedy vychází z celkových nákladů v Kč vyfakturovaných dodavatelem tepla a z počtu přepočtených dílků celého objektu. K velké změně dochází zpravidla při výměně odpařovacích IRTN za elektronické IRTN.

   Zatímco odpařovací IRTN mají hodnoty řádově v desítkách dílků u elektronických IRTN je to v tisících dílků (náměr v běžně používané místnosti se může pohybovat okolo 5000 dílků za rok).

   IRTN na radiátorech nejsou absolutními měřiči tepla z pohledu metrologie, protože neukazují žádné fyzikální jednotky. Lze dle nich určit podíly jednotlivých bytů na celkovém množství předávaného tepla.

    

   Odpovědět
  • #8981
    lojza
   Host

   Klasika, Okolojdoucí šel náhodou okolo a měl zase nevyhnutelnou potřebu vložit se do role anděla strážného a ochránce tohoto webu:-)

   takže pokračuj v krasojízdě a neotravuj

   Odpovědět
  • #8992
    karel
   Host

   Milý lojzo. Umíš číst ? Já tě nikam neposílal, ale …

   Odpovědět
  • #11179
    Jaromír
   Host

   Nemilý Lojzo,

   kolemjdoucím jste přece Vy – patrně trochu nemocný – buď se styďte nebo léčete

   Odpovědět
  • #11183
    lojza
   Host

   Nemilý Jaromíre, zaprvé, nevím proč máte potřebu reagovat na cca 8 měsíců starý příspěvek, a za druhé se nejdřív nauč česky a potom něco piš!

   Nazdar

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Správnost výpočtu ceny za 1 díl "tepla"

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?