Úvod › Fóra › Všechny kategorie › Teplo a voda › Správnost výpočtu ceny za 1 díl "tepla"
- Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel
mku03375 a poslední změna proběhla před 11 měsíci a 3 týdny.
-
AutorPříspěvky
-
-
jkreml
ÚčastníkK výše položené otázce mě vedou tato fakta: V letech 2010 – 203 jsme měli v našem domě nainstalovány indikátory s tzv. “ručním”, fyzickým odečtem spotřebovaných dílů.
V té době jsme měli spotřebu dílů ve výši 1374 – 1547 za celý dům, tedy v jednotkách tisíců.
Avšak koncem roku 2013 nám byly nainstalovány indikátory pro dálkový, elektronický odečet dílů – zřejmě i s modernějším softwarem – a od roku 2014 už máme přepočtenou spotřebu dílů vykazovanou v desetitisících až statisících.
Za rok 2014 jsme měli spotřebu dílů za celý dům ve výši 90 692, za rok 2015 – 92 002, ale za roky 2016 a 2017 už nám naše účetní firma vykázala 180 239 a 188 385 !!!
Tento nesmyslný a nelogický rozpor je o to bizarnější v tom, že jsme si v roce 2014 nechali zateplit náš dům, takže je naprosto nelogické a nesmyslné, abychom po zateplení domu měli spotřebu přepočtených dílů o 100 % vyšší !!!
Moje výše položená otázka vychází z toho, že v letech 2010 – 2013 nám cena za 1 díl “tepla” vycházela v rozmezí 71 – 95 Kč, ale v letech 2014 – 2017 je to pouze 0,49 – 1,06 Kč. Tento propastný rozdíl mi připadá nelogický a nesmyslný !!!
Je můj výpočet ceny za 1 díl “tepla” (tzn. spotřební náklady ve výši 50 % celkových nákladů děleno výší přepočtených dílů “tepla”) správný nebo jsem někde udělal chybu ??? A pokud je správný, tak co způsobilo takovéto radikální snížení ceny za 1 díl “tepla” ??? Nebo je chyba či podvod ještě v něčem jiném ???!!!
-
lojza
HostOčividně se nudíš a nemáš nic na práci (asi důchodce), že si hraješ s dílky a čísly, porovnáváš nějaké odpařovací indikátory s elektronickými apod.
Takže rada č.1 pokud se ti něco nezdá tak to konzultuj s tím, kdo vám dělá rozúčtování energií!
rada č.2 pokud máš podezření ze spáchání podvodu, kontaktuj příslušné orgány činné v trestním řízení a podej žalobu!
Nazdar
-
Malý
HostZkusím to vysvětlit, ať už je tazatelova pohnutka jakákoliv:
Každý poměrový měřič vytápění, bez ohledu na svoji konstrukci, musí zpracovat několik vstupních údajů, aby byl schopen pokud možno správně stanovit množství tepla odevzdaného topným tělesem. A podle metody, jak toho dosáhne, se na něm zobrazuje jistý počet “dílků”. Pozor, tyto dílky ale nejsou žádnými fyzikálními hodnotami jež známe z fakturačních měřidel (kWh, MJ, m3 apod.) Jsou to bezrozměrná čísla sloužící pouze ke stanovení podílu odběratele na nákladech vytápění.
Poměrový měřič indikuje teplotu svého držáku, k tomu se počítá koeficient přestupu tepla z tělesa do držáku, výkon tělesa (mění se s povrchovou teplotou), polohový koeficient (nárožní byt, pod střechou, nad průjezdem atd.), vyhodnotí se trvání topení (v létě může být těleso teplé, ale netopí se) atd. Vzorec je složitý a závisí zejména na konstrukci poměrového měřidla. Výsledkem jsou pak už zmíněné a obecně známé dílky.
Jestli je dílků mnoho, nebo málo, nevypovídá nic o přesnosti ani správnosti měření. Důležité je, aby byla všechna měřidla konstrukčně shodná a správně nastavená. Např. výkon tělesa, koeficient přestupu tepla a polohový koeficient mohou být nastaveny v poměrovém měřidle, potom se zobrazuje údaj přímo úměrný spotřebovanému teplu a můžete srovnávat spotřebu (počet dílků) v různých místnostech a třeba i v různých bytech. Nebo se výkon a koeficienty zadávají až do výpočtu spotřeby a poměrové měřidlo zobrazuje pouze integrál teploty v čase. Potom z displeje měřidla nezjistíte zhola nic, jenom to, že funguje a v zimě číslo narůstá.
Neporovnávejte údaje na displejích (stupnicích) starých poměrových měřidel s údaji na nových, nemá to význam. Porovnejte NÁKLADY na spotřební složku za celý dům a za byty. Ty porovnávejte s předchozím obdobím. Uvidíte, že rozdíly ve vypočítaných nákladech (Kč) budou způsobeny nejspíš pouze změnami počasí, chování odběratelů a ceny tepla.
1 uživatel poděkoval za odpověď.
-
jkreml
ÚčastníkPane Malý,
děkuji Vám za odpověď i vysvětlení. Důvody mé žádosti o radu jsou ale jiné, nechci je však z určitých důvodů veřejně rozebírat. Můžete mi – pane Malý – prosím – sdělit Váš mail na: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte ? Chtěl bych se Vás ještě na něco zeptat soukromě. Děkuji.
-
-
Dobrý den, odečty náměrů bytových přístrojů (dále jen IRTN) slouží pro tzv. poměrové rozúčtování vzniklých nákladů v Kč v návaznosti na odečet patního měřidla.
Tyto náklady v Kč se v prvním kroku rozdělí dle % podílu na základní náklady a spotřební náklady (např. 40% základní náklady v Kč a 60% spotřební náklady v Kč).1.Základní náklady se rozúčtují v poměru m2 plochy bytů, nebytových prostorů:
náklady v Kč/celková plocha objektu v m2 = cena za m2
plocha bytu, nebytového prostoru v m2 x cena za m2 = základní náklady uživatele v Kč
2.Spotřební náklady se rozúčtují v poměru náměrů IRTN (případně po přepočtu výkonu otopného tělesa a polohy místnosti):
náklady v Kč/celková spotřeby přepočetných náměrů IRTN = cena za dílek
počet přepočtených dílků v bytě x cena za jeden dílek = spotřební náklady uživatele v Kč
Cena za jeden dílek tedy vychází z celkových nákladů v Kč vyfakturovaných dodavatelem tepla a z počtu přepočtených dílků celého objektu. K velké změně dochází zpravidla při výměně odpařovacích IRTN za elektronické IRTN.
Zatímco odpařovací IRTN mají hodnoty řádově v desítkách dílků u elektronických IRTN je to v tisících dílků (náměr v běžně používané místnosti se může pohybovat okolo 5000 dílků za rok).
IRTN na radiátorech nejsou absolutními měřiči tepla z pohledu metrologie, protože neukazují žádné fyzikální jednotky. Lze dle nich určit podíly jednotlivých bytů na celkovém množství předávaného tepla.
-
Mirek
HostJá mám takovej dotaz.. bydlím vlastně na ubytovně.. a po zjištěném rozpočtu za teplo jsem vlastně zjistil.. že spoustům nájemníkům vychází vyučtování.. s přeplatkem.. a nanejvejš 1000 dopláceli.. u mne i přesto že v zálohách jsem zaplatil 9600.. tak chtěl po. mne majtel dalších 9800.. což se rovná k 20000 jako za menší domek. Můj 2+kk má 43 metrů. A komplex není zateplen.. Děkuji za odpověď.. A teplou vodu platím každej měsíc dle spotřeby. Děkuji za odpověď… Mirek
-
mku03375
HostJak již zde výše psal pan Lojza – obraťte se na toho, kdo Vám vyúčtovává služby (teplo, studená a teplá voda atd.), protože máte nárok na vysvětlení způsobu výpočtu. Je totiž s podivem, že teplo je Vám vyúčtováváno 1x ročně (aspoň se tak domnívám), ale teplá voda měsíčně, ale může to být dáno tím, že se voda ohřívá jiným způsobem (např. bojler) než voda pro topení.
-
-
lojza
HostKlasika, Okolojdoucí šel náhodou okolo a měl zase nevyhnutelnou potřebu vložit se do role anděla strážného a ochránce tohoto webu:-)
takže pokračuj v krasojízdě a neotravuj
-
karel
HostMilý lojzo. Umíš číst ? Já tě nikam neposílal, ale …
-
Jaromír
HostNemilý Lojzo,
kolemjdoucím jste přece Vy – patrně trochu nemocný – buď se styďte nebo léčete
-
lojza
HostNemilý Jaromíre, zaprvé, nevím proč máte potřebu reagovat na cca 8 měsíců starý příspěvek, a za druhé se nejdřív nauč česky a potom něco piš!
Nazdar
-
-
AutorPříspěvky