Správnost výpočtu ceny za 1 díl "tepla"

Zvolená otázka obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  karel a poslední změna proběhla před 1 t, 4 d.

 • Tvůrce
  Téma
 • #8961 Odpovědět
  jkreml
  jkreml
  Uživatel

  K výše položené otázce mě vedou tato fakta: V letech 2010 – 203 jsme měli v našem domě nainstalovány indikátory s tzv. “ručním”, fyzickým odečtem spotřebovaných dílů.

  V té době jsme měli spotřebu dílů ve výši 1374 – 1547 za celý dům, tedy v jednotkách tisíců.

  Avšak koncem roku 2013 nám byly nainstalovány indikátory pro dálkový, elektronický odečet dílů – zřejmě i s modernějším softwarem – a od roku 2014 už máme přepočtenou spotřebu dílů vykazovanou v desetitisících až statisících.

  Za rok 2014 jsme měli spotřebu dílů za celý dům ve výši 90 692, za rok 2015 – 92 002, ale za roky 2016 a 2017 už nám naše účetní firma vykázala 180 239 a 188 385 !!!

  Tento nesmyslný a nelogický rozpor je o to bizarnější v tom, že jsme si v roce 2014 nechali zateplit náš dům, takže je naprosto nelogické a nesmyslné, abychom po zateplení domu měli spotřebu přepočtených dílů o 100 % vyšší !!!

  Moje výše položená otázka vychází z toho, že v letech 2010 – 2013 nám cena za 1 díl “tepla” vycházela v rozmezí 71 – 95 Kč, ale v letech 2014 – 2017 je to pouze 0,49 – 1,06 Kč. Tento propastný rozdíl mi připadá nelogický a nesmyslný !!!

  Je můj výpočet ceny za 1 díl “tepla” (tzn. spotřební náklady ve výši 50 % celkových nákladů děleno výší přepočtených dílů “tepla”) správný nebo jsem někde udělal chybu ??? A pokud je správný, tak co způsobilo takovéto radikální snížení ceny za 1 díl “tepla” ??? Nebo je chyba či podvod ještě v něčem jiném ???!!!

 • Autor
  Odpovědi
 • #8962
   lojza

  Očividně se nudíš a nemáš nic na práci (asi důchodce), že si hraješ s dílky a čísly, porovnáváš nějaké odpařovací indikátory s elektronickými apod.

  Takže rada č.1 pokud se ti něco nezdá tak to konzultuj s tím, kdo vám dělá rozúčtování energií!

  rada č.2 pokud máš podezření ze spáchání podvodu, kontaktuj příslušné orgány činné v trestním řízení a podej žalobu!

  Nazdar

  Odpovědět
 • #8963
   Malý

  Zkusím to vysvětlit, ať už je tazatelova pohnutka jakákoliv:

  Každý poměrový měřič vytápění, bez ohledu na svoji konstrukci, musí zpracovat několik vstupních údajů, aby byl schopen pokud možno správně stanovit množství tepla odevzdaného topným tělesem. A podle metody, jak toho dosáhne, se na něm zobrazuje jistý počet “dílků”. Pozor, tyto dílky ale nejsou žádnými fyzikálními hodnotami jež známe z fakturačních měřidel (kWh, MJ, m3 apod.) Jsou to bezrozměrná čísla sloužící pouze ke stanovení podílu odběratele na nákladech vytápění.

  Poměrový měřič indikuje teplotu svého držáku, k tomu se počítá koeficient přestupu tepla z tělesa do držáku, výkon tělesa (mění se s povrchovou teplotou), polohový koeficient (nárožní byt, pod střechou, nad průjezdem atd.), vyhodnotí se trvání topení (v létě může být těleso teplé, ale netopí se) atd. Vzorec je složitý a závisí zejména na konstrukci poměrového měřidla. Výsledkem jsou pak už zmíněné a obecně známé dílky.

  Jestli je dílků mnoho, nebo málo, nevypovídá nic o přesnosti ani správnosti měření. Důležité je, aby byla všechna měřidla konstrukčně shodná a správně nastavená. Např. výkon tělesa, koeficient přestupu tepla a polohový koeficient mohou být nastaveny v poměrovém měřidle, potom se zobrazuje údaj přímo úměrný spotřebovanému teplu a můžete srovnávat spotřebu (počet dílků) v různých místnostech a třeba i v různých bytech. Nebo se výkon a koeficienty zadávají až do výpočtu spotřeby a poměrové měřidlo zobrazuje pouze integrál teploty v čase. Potom z displeje měřidla nezjistíte zhola nic, jenom to, že funguje a v zimě číslo narůstá.

  Neporovnávejte údaje na displejích (stupnicích) starých poměrových měřidel s údaji na nových, nemá to význam. Porovnejte NÁKLADY na spotřební složku za celý dům a za byty. Ty porovnávejte s předchozím obdobím. Uvidíte, že rozdíly ve vypočítaných nákladech (Kč) budou způsobeny nejspíš pouze změnami počasí, chování odběratelů a ceny tepla.

  Odpovědět
  1 uživatel poděkoval za odpověď.
  • #8976
   jkreml jkreml 
   Uživatel

   Pane Malý,

   děkuji Vám za odpověď i vysvětlení. Důvody mé žádosti o radu jsou ale jiné, nechci je však z určitých důvodů veřejně rozebírat. Můžete mi – pane Malý – prosím – sdělit Váš mail na: [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte ? Chtěl bych se Vás ještě na něco zeptat soukromě. Děkuji.

   Odpovědět
 • #8992
   karel

  Milý lojzo. Umíš číst ? Já tě nikam neposílal, ale …

  Odpovědět
Reakce na: Správnost výpočtu ceny za 1 díl "tepla"

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?