Společně prostory

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Společně prostory

 • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel EvelinaEva Staňková a poslední změna proběhla před 2 roky a 12 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #26914 Odpovědět
   EvelinaEvelina
   Účastník

   Dobrý den, mám dotaz ohledně sušárny. Tato mistnost se v současné době jako sušárna nevyužívá. Přístup do ní má pouze předseda družstva, je zde umístěny monitor s kamerovým záznamem, dále tu je uložen čistící stroj Karcher a nářadí, které patří nikoliv družstvu a, ale předsedovi. Žádné hlasování o vyuzivani sušárny pouze pro předsedu nikdy neprobehlo, neexistuje žádná smlouva o pronájmu této místnosti,je zpřístupněna pouze když je svolana členská schůze. Je tento způsob využívání společných prostor v pořádku? Pokud ne, jak postupovat aby se dal do pořádku?
   Děkuji za odpověď.. Evelina

   • Téma bylo upraveno před 3 roky uživatelem EvelinaEvelina.
  • #26921 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Evelino,  jste pouze nájemcem družstevního bytu. Z čeho soudíte, že sušárna je “společný prostor”? Ten prostor patří pouze vlastníkovi domu, tedy družstvu.

   Vy máte v nájemní smlouvě uvedeno právo nájemce na užívání domovní sušárny? V tom případě se na pronajímateli domáhejte tohoto práva. Je povinen Vám umožnit vstup do sušárny a užívání sušárny k sušení prádla v souladu s nájemní smlouvou.

   • #26924 Odpovědět
    EvelinaEva Staňková
    Host

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Máte pravdu ohledně mé smlouvy o užívání bytu, že zde není zmínka o susarne. Není zde zmínka ani o kocarkarne, která je v domě. Ale bývalo zvykem, že tyto prostory, přesto že patří družstvu, byly užívány uživateli. V susarne je velké těleso ústředního topení, v každoročním vyúčtování je podíl z jeho spotřeby tepla rozdělený mezi všechny uživatele. To tedy v pořádku nebude, co říkáte?

    • #26927 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Je úplně jedno co “bývalo zvykem”. To není použitelný argument. Rozhodující je pouze obsah Vaší nájemní smlouvy. Podle ní jste povinni se řídit – jak Vy, tak pronajímatel bytu.

     Teď otevíráte jiné, nesouvisející téma: služby spojené s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb., a způsob rozúčtování nákladů na tyto služby. Pravidla rozúčtování služby “vytápění” neuvádíte, takže je nemožné vyjádřit se konkrétně.

     Mohu pouze obecně poznamenat, že do rozúčtování služby “vytápění” vcházejí pouze náklady vynaložené na poskytování služby “vytáptění” nájemcům bytů v domě. Jestliže ve zúčtovací jednotce (v budově) jsou místnosti a prostory které vytápí poskytovatel služby sám pro sebe, pak za tyto místnosti hradí náklad samozřejmě on sám. Nájemcům může rozúčtovat pouze zbylou část nákladu. Není přípustné přenášet na nájemce náklady na vytápění prostorů, které jsou nájemcům nepřístupné.

    • #26928 Odpovědět
     EvelinaEva Staňková
     Host

     Pane Ladislave, přestože nesouhlasím s vaší odpovědí, děkuji za ní.

     Co bývalo zvykem je něco podobného jako jsou” dobré mravy. ”

     To platí a platit bude stále.

     Ve vaší větě o tom, že poskytovatel služby vytapi prostory sam pro sebe,je nněco špatně. Nám poskytuje službu vytápění celého objektu Pražská Teplárenská a tento subjekt si tady nic pro sebe nevytapi.

     Budu ráda, pokud mi nekdo z ostatních diskutujících dá zprávu jak vidí nás problém se susarnou. Děkuji

    • #26930 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Paní Evo, nezkoušejte vytáhnout kartu “dobré mravy”. Nemáte-li v nájemní smlouvě výslovně uvedeno, že s nájmem bytu je spojeno právo užívat kočárkárnu či sušárnu, pak prostě toto právo nemáte. Bylo by od Vás nemravné požadovat něco, na co zjevně nemáte žádný smluvní ani zákonný nárok.

     Dále: Neznáte význam pojmů, které používá zákon č. 67/2013 Sb.. Poskytovatelem služeb spojených s užíváním bytů je pronajímatel (v tomto případě zároveň vlastník stavby) – to je bytové družstvo. Je naprosto bezvýznamné kdo družstvu dodává tepelnou energii. O dodavateli tepla jsem se nezmiňoval.

      

    • #26931 Odpovědět
     EvelinaEva Staňková
     Host

     Pane Ladislave, mám jeden dotaz a nic víc : co je podle vás družstvo?

   • #26942 Odpovědět
    EvelinaEva Staňková
    Host

    Pan Ladislav napsal dne 20.12.2020 že ssušárna je společná místnost domů. Bylo to na dotaz paní, které předseda vvytýkal, že otevírá okno v susarne když tam vesi prádlo.

    Vcera  mi ale sdělil, že sušárna není společným prostorem… Neodporuje si jeho tvrzení?

    • #26951 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Mé tvrzení samozřejmě ničemu neodporuje. Pouze Vy nerozlišujete že jde o dva naprosto odlišné případy.

     V oné diskusi z roku 2020 se jednalo o dům, který je rozdělen (prohlášením) na jednotky a společné části.  Sušárna je nepochybně společnou částí, protože to není jednotka. Sušárna je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. Oni rozhodují o jejím využití.

     Vy se zde ptáte jako pouhý nájemce cizího bytu v budově, kterou vlastní bytové družstvo. Sušárna je ve vlastnictví družstva, stejně jako celá budova. Pouze bytové družstvo rozhoduje o využití své sušárny ve své budově. Je třeba abyste začla chápat Vaše podřízené postavení. Pouhý nájemce nemá právo nic diktovat vlastníkovi budovy!  Už jsem Vám to jednou napsal, a Vy jste připustila, že v nájemní smlouvě není žádná zmínka o užívání sušárny nájemcem. Čemu na tom nerozumíte?

     Jestliže se Vám to nelíbí, požádejte pronajímatele o změnu nájemní smlouvy. Podívejte se také do stanov družstva, zda tam nenajdete nějaká speciální ustanovení týkající se pronájmu bytů a práv nájemců. Pokud tam nic není uvedeno, pak platí Vaše nájemní smlouva a úprava nájmu bytu podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

      

    • #26952 Odpovědět
     EvelinaEva Staňková
     Host
     1. Takže za 1) vůbec nehodlám vnímat své postavení jako podřízené,
     2. Za 2)  to, že jsem pouhý nájemce v cizím bytě, které vlastní družstvo užstvo je další nesmysl, který zde uvádíte.
     3. Vaše přesvědčení, že člen družstva a uživatel družstevního bytu nesmí o ničem v domě rozhodovat, je mylné. Můj dotaz co je podle vás družstvo jste nezodpovedel. Družstvo bez nás – “pouhých nájemníků” by neexistovalo. Družstvo tvoříme my, členové, naše vklady a my na svých shromážděních také rozhodujeme o všem co v domě proběhne, atd.
     4. Nevidím na takto uspořádaném postavení nic podřízeného.
     5. A co týká smlouvy o uzivani bytukdy navrhujete abych požádala družstvo o dodatek ohledně užívání sušárny, je přímo směšné.
    • #26953 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Pro L.L. – na poslední “vystoupení” paní E.S. nemá cenu reagovat, řekl bych, že nepochopila ani základní práva a povinnosti vyplývající z jejího statutu člena družstva (je-li členem), zejména v případě, kdy si nechce připustit, že majitelem domu a bytů je družstvo, které byty pronajímá svým členům.

     Lidem, kteří reagují na Vaše rady/doporučení způsobem jako ona, není rady ani pomoci.

     A zase jsem to nevydržel a reagoval na diskusi…

    • #26954 Odpovědět
     EvelinaEva Staňková
     Host

     Je úplně v pořádku, že jste se přidal k diskusi, kterou zde vedu s panem L. L

    • #26955 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Paní Evo, se mnou už žádnou diskusi nevedete. Odpověděl jsem Vám, a v komunikaci s Vámi na toto téma končím.

    • #26956 Odpovědět
     EvelinaEva Staňková
     Host

     Pane Ladislave, děkuji. Nemám pocit, že bych mohla z vašich odpovědí něco čerpat, většinou jsem s nimi nesouhlasila. Velmi často citujete různé paragrafy a  běžnými slovy dáváte najevo aroganci. Takový dojem jste na mě udělal. Nicméně se na vás ani nezlobím, naopak vám přeji mnoho úspěchů a vše dobré.

     .

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Společně prostory

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: