Společná část domu – okna

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu Společná část domu – okna

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #32584 Odpovědět
      Jitka
      Host

      Dobrý den,
      jsem členkou SVJ a vlastníkem bytu. Shromáždění vlastníků rozhodlo o revitalizaci -zateplení domu. 1)Chce také vyměnit všechna okna. Podle prohlášení vlastníka (z r.1999) nejsou okna uvedeny ani jako spolená část domu, ani jako součást jednotky. Když jsme před let, usilovali o výměnu oken, b,lo vlastníkům sděleno že okna jsou součástí jednotk, a každý, si zajistí výměnu sám na vlastní náklady. Toto je i potvrzeno v zápise ze shromáždění vlastníků v r. 2019. Většina bytů si tedy v průběhu let okna vyměnila a sama zaplatila. Výbor se vyměnil a nyní chce provést výměnu všech oken v rámci revitalizace. Financování bude z dl.záloh a dotace. Některé byty si vyměnily okna v tomto roce. Máme v této situaci nárok na náhradu neamortizované části ceny oken, kterou jsme za nová okna a žaluzie zaplatili? Jedná se skutečně i v tomto případě o společnou část domu, kdy jsme žili 25 let ve víře, že okna jsou součástí jednotky a byli o tom ujišťováni a výbor na naše námitky, nereagoval a ani je nemínil uvést do zápisu? 2) Součástí zateplení jsou i lodžie, které jsou naopak v Prohlášení uvedeny jako součást jednotky, ale zateplením se zmenší o cca 40 cm na délku a 20 cm na šířku což je s ohledem na malou plochu 3m2 lodžie hodně. Mohu tedy jako “vlastník” lodžie s její revitalizaci nesouhlasit? Lodžii si opravuji, mám novou dlažbu, natírám zábradlí každý rok atd. Děkuji za odpověď a případně uvedení judikátů.

    • #32587 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Co Vám bylo kdysi sděleno o oknech je naprosto bezvýznamné. Slova, slova, slova. Obsah zápisu ze shromáždění SVJ je absolutně neplatný, protože SVJ není oprávněno rozhodovat o vlastnictví oken. Nejsou-li okna uvedena v prohlášení nikde, pak neexistuje jednoznačný výklad. Okna jsou vždy součástí společné fasády budovy. Chrání celou budovu před povětrností, srážkami a v zimě před chladem. Jsou tedy nejspíše společně užívaná a tedy společná.

      Nevlastníte žádnou “lodžii”. Vždyť ani netušíte, co je to – tato tajemná “lodžie”. Je to prázdný prostor, šest metrů krychlových vzduchu? V tom případě ten vzduch nevlastníte. Zemskou atmosféru není možné vlastnit. Můžete mít pouze užívací právo k tomu otevřenému prostoru.

      Nebo se ta “lodžie” snad skládá z hmotných stavebních konstrukcí? Ze kterých konkrétně? A kde přesně vede hranice mezi společnými částmi stavby a částmi ve vlastnictví vlastníka jednotky? A kde je toto vše v prohlášení vlastníka definováno?

      Navíc podle § 2 zákona o vlastnictví bytů platí, že jednotkou je byt, a bytem je místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení. Lodžie však není místností ani souborem místností, ani nebyla podle rozhodnutí stavebního úřadu určena k bydlení. Není tedy součástí bytu ani součástí jednotky.

      Docela se to zamotává, že? Máte vadné prohlášení. Opravte si je nějak.

      A abych nezapomněl: Je naprosto bezvýznamné co “chce výbor”. Výbor nerozhoduje. Rozhoduje shromáždění.

       

       

    • #33574 Odpovědět
      tomasNtomasN
      Účastník

      <p>Všechno, co není součástí bytu, se považuje za společný majetek všech vlastníků a spravuje se prostřednictvím společenství vlastníků nebo bytového družstva, přičemž rozhodnutí o rekonstrukci společného majetku se přijímá většinou hlasů na shromáždění vlastníků. Okna při správném vymezení hranic bytu v katastru obvykle patří mezi společné části budovy a společenství má právo jejich výměnu zorganizovat jako součást rekonstrukce celého domu. Kompenzace za část nákladů, které jste dříve zaplatili, však není automaticky zaručena – zákon neobsahuje přímé právo na vrácení, pokud nedošlo k rychlé dohodě; ti, kdo nehlasovali „pro“ opravu, mohou být od placení osvobozeni, ale v takovém případě také nemají právo požadovat výhody z této rekonstrukce (§ 220 WIPO Lex / analogická legislativní logika společných částí).</p>

      • Odpověď byla upravena před 5 měsíci a 4 týdny uživatelem tomasNtomasN.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Společná část domu – okna

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: