špatné sousedské vztahy

Úvod Fóra Všechny kategorie Sousedé špatné sousedské vztahy

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 měsícem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #29103 Odpovědět
   Vagner
   Host

   Dobrý den, máme malý dotaz od sousedů neustále něco odtéká z balkonu, jak z bazénku pro děti tak zalévání kytek a tak i něco o čem nevíme a kape nám to na prádlo, které máme pod odtokem na šňůrách. sousedé nejsou zrovna přátelští tak že domluva není možná. prosil bych o radu kromě osobního sporu, jak věc jinak řešit děkuji mockrát.

  • #30362 Odpovědět
   Michal Čermák
   Host

   Dobrý den, pokud se nechcete osobně domluvit, zkuste požádat statutární výbor Vašeho společenství, aby souseda upozornil na “závadný” stav.  myslím, že ve stanovách běžně bývá klauzule o tom, že se vlastním musí zdržet jednání, kterým zasahuje do práv jiného vlastníka. Pokud to nepomůže, pak je namístě souseda žalovat viz § 1013 zákona č. 89/2012 Sb., ale to bývá nákladné a krajní řešení. V zásadě je možné, že by samo SVJ žalovalo souseda v rámci řádné “správy domu a pozemku.

  • #30363 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Pane Čermáku,

   pan Vagner v úvodním příspěvku stanovil, že nechce osobní spor. Jiné vhodné řešení než osobní spor ale podle mého názoru není a proto mu nikdo 6 měsíců neodpověděl.

   Vy doporučujete, aby to řešil statutární orgán. Netěsnost bazénku pro děti či odstranění neschopnosti nepůsobit škodu při zalévání kytek skutečně není v pravomoci SVJ a tím ani jeho statutárního orgánu.

   Takže je vhodné tento mezikrok vypustit a pokud není možná domluva, tak zbývá jen žaloba nebo situaci strpět nebo se odstěhovat. Sousedské spory jsou ale drahé a dlouhé.

   Hezký den!

   • #30364 Odpovědět
    lojza
    Host

    Jenom taková technická, jak ví Čermák a Pavel, že se jedná o SVJ, když to Vagner v dotazu nezmínil.

    • #30367 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Problém tazatele Vagnera je v tom že nepopsal dostatečně svou situaci.

     Možná je pan Vagner nájemcem. V tom případě ať se obrátí na svého pronajímatele. Má právo aby nebyl rušen v užívání bytu. Případně může uplatnit slevu na nájemném.

     Oba případy jsou ovšem “osobním sporem” mezi osobou nájemce a osobou pronajímatele, a takové řešení pan Vagner předem vyloučil. Nezbývá mu tedy nic jiného než se odstěhovat. 

      

  • #30365 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Lojzo,

   vycházím z rozložení vlastnictví bytů, kterých je cca 4,7 milionu. Např. zde:

   [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

   Ve vlastním RD bydlí 36%. Tam asi problém není.

   V nájmu u soukromého vlastníka či bytového družstva bydlí 22,4% + 9,4%. Tyto subjekty mají určitou možnost nějak s nájemníkem/podnájemníkem naložit.

   V SVJ je 20,1% bytů. Tam žádná možnost ze strany SVJ není. Do kompetence SVJ nespadá řešení sousedských vztahů. Proto jsem psal o SVJ. Třeba to tazatel potvrdí.

   Hezký den!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: špatné sousedské vztahy

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner