Rozúčtování tepla – poloha bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda Rozúčtování tepla – poloha bytu

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #28849 Odpovědět
      Hanka
      Host

      Dobrý den, prosím o radu. Bydlíme v posledním patře paneláku tj. přímo pod střechou. Při rozúčtování tepla se u nás vůbec nebere tato poloha v úvahu. Neměl by koeficient polohy zohledňovat byt pod střechou? Hledala jsem na internetu a našla jsem, že ano. Ale nevím, jestli je to povinnost nebo si o tom může představenstvo rozhodnout, jak chce. Potřebuji mít nějaké argumenty pro jednání.
      Moc děkuji za odpověď.

    • #28850 Odpovědět
      MilanMkujbcmku03375
      Host

      Nahlédněte do vyhlášky č. 269/2015 Sb. o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, speciálně do přílohy č. 1.
      V našem SVJ máme schválené zásady rozúčtování nákladů na topení a ohřev TUV vycházející z výše uvedené vyhlášky s tím, že v zásadách je v příloze seznam všech bytů s koeficienty polohy jednotlivých místností (schválené shromážděním vlastníků), takže zde se problémy tohoto druhu nevyskytují.
      Dále ještě existuje metodický pokyn MMR k zákonu č. 67/2013 Sb. ve znění zákona č. 104/2015 Sb.

    • #28851 Odpovědět
      MilanMkujbcmku03375
      Host

      Pokud chcete poslat výše zmiňované předpisy, mohu Vám je poslat e-mailem (ozvěte se na email: m k u @ e m a i l . c z – vynechte mezery), metodický pokyn mám jen v PDF, ostatní mohu poslat jak v PDF, tak i ve Wordu.

    • #28852 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Hanko, pan mku03375 se naprosto mýlí, když Vás odkazuje na přílohu č. 1 k vyhlášce č. 269/2015 Sb. Tam nenajdete vůbec nic k věci. Je třeba vyjít z ustanovení § 3 odst. 2 vyhlášky. Tam je uvedeno:

      “Při rozdělení spotřební složky nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce mezi příjemce služeb se vychází z náměrů měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění. Přitom se použijí korekce a výpočtové metody zohledňující i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou.”

      Korekce mají zajistit, aby vlastník místnosti s většími tepelnými ztrátami nedoplácel na nevýhodnou polohu místnosti v budově. Existují koeficienty pro počet ochlazovaných stěn, pro polohu vůči světovým stranám (vliv oslunění), pro patro (vliv ochlazování větrem). Nejpřesněji umí spočítat tepelné ztráty místností projektant ústředního topení. Mají na to programy.

      Podle § 6 písm. g) vyhlášky musí Vaše vyúčtování obsahovat i “koeficienty a součinitele použité pro přepočty podlahové plochy nebo započitatelné podlahové plochy konkrétního bytu či nebytového prostoru a pro přepočty odečtů měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění u příjemce služeb”. Vyúčtování bez těchto údajů je vadné (není řádné).

      SVJ je navíc povinno Vám předložit na Vaši výzvu všechny podklady, tedy i šechny použité koeficienty a korekční činitele pro všechny místnosti bytů, a samozřejmě celý algoritmus výpočtu kterým se provedlo rozúčtování nákladů na vytápění. Tím začněte. Teprve tím zjistíte zda se nějaké korekce uplatňují – a můžete pak nechat někoho zkontrolovat zda ty korekce odpovídají skutečným tepelným ztrátám obálky budovy.

    • #28853 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Hanko, ve své předchozí odpovědi jsem zapomněl zmínit otopná tělesa neregulovaná – to je stoupací a vratné potrubí ústředního topení. Ty trubky topí bez regulace 24 hodin denně, 7 dnů týdnu. Nejvyšší tepelné zisky z těchto trubek jsou v nižších patrech (největší průměry), naopak byt v nejvyšším patře tyto “radiátory zdarma” vůbec nemá. Kupodivu se tato významná skutečnost ignoruje v naprosté většině domů – přestože jde o otopná tělesa a měla by tedy být také osazena indikátory.

      Ten komu v bytě topí stoupačky po celý den, nemusí pouštět topnou vodu do radiátorů pod okny. Takže toto je další z koeficientů, které je nutné brát do úvahy. Počítačoé simulace dáají ten ýsledek,e rohoý byt pod střechou má nutný přísun tepelné energie až 2.7krát vyšší než byt v chráněné poloze.

      Ve vyhlášce tedy nehledejte ani logiku, ani spravedlnost. Vyhláška neobsahuje o těch povinných “korekcích” vůbec nic, takže jediná možnost jak něco hodnověrně zjistit a získat argumenty je odborné posouzení projektantem ústředního vytápění.

      • #30682 Odpovědět
        bd1361Milan_
        Host

        ….

        <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>stoupací / vratné potrubí “topí” jen v případě, že jsou nad vámi otevřené ventily těles topení !!!  Žádné 24hod. 7dní ( není to smyčka jako u teplé vody, alespoň v našem paneláku !!!) …  Takže se na to nedá v koeficientech trvale spoléhat, protože je to silně proměnná veličina (počet pater, možný počet těles topení, % jejich otevření , …).</span>

    • #30674 Odpovědět
      Dagmar
      Host

      Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, jestli stále platí vyhláška, která říká, že při rozúčtování nákladů na teplo musí být zohledněna poloha bytu tak, aby náklady na vytápění bytů stejné velikosti byly stejné, srovnatelné, bez ohledu na jejich umístění v domě.

      Také nikde nemůžu najít jestli existuje koeficient radiátoru, který používá firma, která v našem SVJ provádí rozúčtování nákladů, místo koeficientu polohy.

      Podle tohoto způsobu rozúčtování potom vlastníci vnitřních bytů (45 m2) zaplatili 189 Kč/m2, vlastníci stejně velkých bytů okrajových zaplatili 270 Kč/m2 a vlastníci větších bytů (62 m2) uvnitř domu zaplatili 183 Kč/m2. Já jsem zaplatila 417 Kč/m2, protože mám byt částečně pod střechou, což nebylo zohledněno (tepelné mosty kolem celého bytu). Členové výboru ve vnitřních bytech 62 m2 zaplatili 176 Kč/m2.

      Požádala jsem o posouzení správnosti ARTAV, a na to mi mi jejich zástupce sdělil, že je to v pořádku, a korunu tomu nasadil, když mi na dotaz jestli se nejedná o podvod ze strany výboru SVJ na vlastníky okrajových bytů doporučil, abych se nechala také zvolit do výboru SVJ. Děkuji za odpověď, protože si myslím, že to je podvod a to veliký. D.

      • #30675 Odpovědět
        lojza
        Host

        Co to je “vnitřní byt”? To je jako byt bez oken někde uvnitř domu?

        Hranice každého bytu je tvořena fasádou. Otázkou je kolik těch fasád je a na jakou světovou stranu jsou orientovány. S tím vším by si měl rozúčtovatel energií poradit podle platných vyhlášek.

      • #30683 Odpovědět
        MilanMkujbcmku03375
        Host

        Díval jsem se do našeho rozúčtování a našel jsem u každé místnosti následující údaje:

        naměřené jednotky, poloha místnosti, těleso (výhřevnost), světová strana, přestup, mont. (to nevím, co je), zákryt (také nevím) a naměřené jednotky násobené koeficienty, tedy kolik je počítáno do spotřeby.

        Z toho vyplývá, že se musí zohledňovat zejména poloha místnosti a výhřevnost tělesa.

    • #30681 Odpovědět
      bd1361Milan_
      Host

      pro <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px; text-align: center;”>Ladislav Laker </span>

      stoupací / vratné potrubí “topí” jen v případě, že jsou nad vámi otevřené ventily těles topení !!!  Žádné 24hod. 7dní ( není to smyčka jako u teplé vody, alespoň v našem paneláku !!!) …  Takže se na to nedá v koeficientech trvale spoléhat, protože je to silně proměnná veličina (počet pater, možný počet těles topení, % jejich otevření , …).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: Rozúčtování tepla – poloha bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: