Rozdělení zisku družstva

 • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel antiPavel a poslední změna proběhla před 1 měsícem a 3 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #22559 Odpovědět
  renule2renule2
  Účastník

  Dobrý den, 11.února vyšla informace, že by si bytová družstva mohla začít rozdělovat zisk mezi členy. Nevíte prosím, jestli je tento návrh už schválený? Moc děkuji za informaci.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #22560
   Pavel Pavel
   Účastník

   Renule2,

   zákaz rozdělení zisku u BD je v § 750 ZOK.

   ZOK byl novelizován zákonem 33/2020 Sb., ale tam se § 750 nenovelizoval.

   Novela § 750 ZOK je v senátním tisku 204, kterým se novelizuje hlavně NOZ. Tento tisk zatím nebyl schválený. Předpokládaná účinnost je od 1.7.2020, pokud senátoři nepůjdou do karantény. COVID 19 mají zatím 2 senátoři.

   Pokud by se rozděloval zisk, tak je tam 15% srážková daň. Není lepší snížit nájem?

   Hezký den!

   Odpovědět
   • #22561
    renule2 renule2
    Účastník

    Moc díky za reakci. Já osobně bych snížila nájem, ale družstevníci mají jinou představu…Bohužel jim v tom teď nevyjdu vstříc. I když jsem teď terčem…

    Odpovědět
  • #22883
    kukačka
   Host

   Ponížení nájemného by zdanění nepodlehlo? Nejedná se o nefinančí příjem (dar), který by zdanil sám člen družstva?

   Odpovědět
  • #22884
   Pavel Pavel
   Účastník

   kukačko,

   nájemné je smluvní záležitost. Jeho snížení zdanění nepodléhá.

   Pokud máte opačný názor, tak uveďte konkrétní ustanovení ZDP.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #22885
    kukačka
   Host

   Bavíme se tu o bytových družstvech, kde výše nájemného nepodléhá klasickému smluvnímu vyjednávání mezi nájemcem a pronajímatelem. Nájemné u bytových družstev (obvykle) vychází ze stanov, samozřejmě jsem si vědom, že stanovy jsou “smlouva sui generis” a schvaluje je nejvyšší orgán.

   Pokud představenstvo navrhuje nejvyššímu orgánu (členské schůzi, shromáždění delegátů) rozdělení zisku způsobem snížení nájemného, v mnoha družstvech by rovněž bylo nutno měnit stanovy.

   Alternativně je možné poskytnout slevu na nájemném, u kterého se mi ale jeví, že jde o nepeněžní příjem podléhajícím zdanění na straně člena družstva, na což se ptám.

   Odpovědět
  • #22890
   Pavel Pavel
   Účastník

   kukačko,

   co se Vám jeví není důležité. Již jsem jednou psal, že pokud se domníváte, že “ponížení nájemného” podléhá zdanění, abyste uvedl konkrétní ustanovení ZDP. Já o takovém ustanovení nevím.

   Domnívám se, že je korektní rozhodnout o nové výši nájemného a přitom nepoužívat zavádějící formulace jako:

   – ponížení nájemného

   – rozdělení zisku způsobem snížení nájemného

   – sleva na nájemném

   Pokud budete mít nově stanovené nájemné, které bude nižší než stávající nájemné, tak to bude mít pochopitelně dopad na vlastní pasiva družstva, ale nebude se jednat o rozdělení zisku družstva podle § 750 ZOK.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #22892
    kukačka
   Host

   My ale každý mluvíme o něčem jiném.

    

   Družstvo např. pronajímá přízemní prostory obchodům za komerční nájemné, vytvoří zisk 1.000.000 Kč. Nejvyšší orgán musí nějak rozhodnout o jeho rozdělení, neboť tato kompetence je mu zákonem svěřena.

   Buď se ten miliónů rozdělí mezi členy přímo, pak ale výplata každému členovi podléhá 15% srážkové dani, nebo se zisk převede do nějakého fondu, nebo je možné poskytnout slevu na nájemném (např. jen důchodcům), nebo se třeba do všech bytů nakoupí nové supertechnologické sporáky. Možností, co se ziskem bude víc, uvedl jsem jen některé.

   Já jsem názoru, že ponížení nájemného by zdanění podlehlo, jedná se o nefinančí příjem, který zdaní sám člen družstva, resp. příjem zahrne do svého daňového přiznání (vznikne-li ta povinnost).

   Odpovědět
  • #22894
   Pavel Pavel
   Účastník

   kukačko,

   již dvakrát jsem psal, že pokud se domníváte, že “ponížení nájemného” podléhá zdanění, abyste uvedl konkrétní ustanovení ZDP. Já o takovém ustanovení nevím. Protože jste na opakovanou výzvu neodpověděl, neznáte asi takové ustanovení ani Vy. Možná proto, že takové ustanovení v ZDP není.

   Nevím, co si představujete pod pojmem “ponížení nájemného”. Žádné správné nájemné není a tak ani nemůže být ponížené nájemné. Existuje pouze nájemné, které je v platné nájemní smlouvě.

   Peníze nemají mašličku. Až bude družstvo něco opravovat na svém majetku, tak se nepozná, zda peníze jsou z nájemného od členů nebo z komerčního nájemného.

   Nedomnívám se, že by nejvyšší orgán “musel” rozhodnout o rozdělení zisku z komerčního nájmu. Opět neuvádíte konkrétní ustanovení zákona podle kterého by nejvyšší orgán musel rozdělovat zisk. Po novele § 750 ZOK sice taková možnost bude, ale to neznamená, že se zisk “musí” rozdělovat.

   Hezký den!

    

   Odpovědět
   • #27956
     antiPavel
    Host

    Kukačka myslela § 3 odst. 2 ZDP, vy truhlíku.

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: Rozdělení zisku družstva

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?