Rozdělení zisku družstva

  • Začal
    Téma
  • #22559 Reakce
    renule2renule2
    Participant

    Dobrý den, 11.února vyšla informace, že by si bytová družstva mohla začít rozdělovat zisk mezi členy. Nevíte prosím, jestli je tento návrh už schválený? Moc děkuji za informaci.

Zobrazujeme 6 reakcí
  • Author
    Reakce
    • #22560
      Pavel Pavel
      Participant

      Renule2,

      zákaz rozdělení zisku u BD je v § 750 ZOK.

      ZOK byl novelizován zákonem 33/2020 Sb., ale tam se § 750 nenovelizoval.

      Novela § 750 ZOK je v senátním tisku 204, kterým se novelizuje hlavně NOZ. Tento tisk zatím nebyl schválený. Předpokládaná účinnost je od 1.7.2020, pokud senátoři nepůjdou do karantény. COVID 19 mají zatím 2 senátoři.

      Pokud by se rozděloval zisk, tak je tam 15% srážková daň. Není lepší snížit nájem?

      Hezký den!

      Reakce
      • #22561
        renule2 renule2
        Participant

        Moc díky za reakci. Já osobně bych snížila nájem, ale družstevníci mají jinou představu…Bohužel jim v tom teď nevyjdu vstříc. I když jsem teď terčem…

        Reakce
    • #22883
       kukačka
      Guest

      Ponížení nájemného by zdanění nepodlehlo? Nejedná se o nefinančí příjem (dar), který by zdanil sám člen družstva?

      Reakce
    • #22884
      Pavel Pavel
      Participant

      kukačko,

      nájemné je smluvní záležitost. Jeho snížení zdanění nepodléhá.

      Pokud máte opačný názor, tak uveďte konkrétní ustanovení ZDP.

      Hezký den!

      Reakce
    • #22885
       kukačka
      Guest

      Bavíme se tu o bytových družstvech, kde výše nájemného nepodléhá klasickému smluvnímu vyjednávání mezi nájemcem a pronajímatelem. Nájemné u bytových družstev (obvykle) vychází ze stanov, samozřejmě jsem si vědom, že stanovy jsou “smlouva sui generis” a schvaluje je nejvyšší orgán.

      Pokud představenstvo navrhuje nejvyššímu orgánu (členské schůzi, shromáždění delegátů) rozdělení zisku způsobem snížení nájemného, v mnoha družstvech by rovněž bylo nutno měnit stanovy.

      Alternativně je možné poskytnout slevu na nájemném, u kterého se mi ale jeví, že jde o nepeněžní příjem podléhajícím zdanění na straně člena družstva, na což se ptám.

      Reakce
    • #22890
      Pavel Pavel
      Participant

      kukačko,

      co se Vám jeví není důležité. Již jsem jednou psal, že pokud se domníváte, že “ponížení nájemného” podléhá zdanění, abyste uvedl konkrétní ustanovení ZDP. Já o takovém ustanovení nevím.

      Domnívám se, že je korektní rozhodnout o nové výši nájemného a přitom nepoužívat zavádějící formulace jako:

      – ponížení nájemného

      – rozdělení zisku způsobem snížení nájemného

      – sleva na nájemném

      Pokud budete mít nově stanovené nájemné, které bude nižší než stávající nájemné, tak to bude mít pochopitelně dopad na vlastní pasiva družstva, ale nebude se jednat o rozdělení zisku družstva podle § 750 ZOK.

      Hezký den!

      Reakce
    • #22892
       kukačka
      Guest

      My ale každý mluvíme o něčem jiném.

       

      Družstvo např. pronajímá přízemní prostory obchodům za komerční nájemné, vytvoří zisk 1.000.000 Kč. Nejvyšší orgán musí nějak rozhodnout o jeho rozdělení, neboť tato kompetence je mu zákonem svěřena.

      Buď se ten miliónů rozdělí mezi členy přímo, pak ale výplata každému členovi podléhá 15% srážkové dani, nebo se zisk převede do nějakého fondu, nebo je možné poskytnout slevu na nájemném (např. jen důchodcům), nebo se třeba do všech bytů nakoupí nové supertechnologické sporáky. Možností, co se ziskem bude víc, uvedl jsem jen některé.

      Já jsem názoru, že ponížení nájemného by zdanění podlehlo, jedná se o nefinančí příjem, který zdaní sám člen družstva, resp. příjem zahrne do svého daňového přiznání (vznikne-li ta povinnost).

      Reakce
    • #22894
      Pavel Pavel
      Participant

      kukačko,

      již dvakrát jsem psal, že pokud se domníváte, že “ponížení nájemného” podléhá zdanění, abyste uvedl konkrétní ustanovení ZDP. Já o takovém ustanovení nevím. Protože jste na opakovanou výzvu neodpověděl, neznáte asi takové ustanovení ani Vy. Možná proto, že takové ustanovení v ZDP není.

      Nevím, co si představujete pod pojmem “ponížení nájemného”. Žádné správné nájemné není a tak ani nemůže být ponížené nájemné. Existuje pouze nájemné, které je v platné nájemní smlouvě.

      Peníze nemají mašličku. Až bude družstvo něco opravovat na svém majetku, tak se nepozná, zda peníze jsou z nájemného od členů nebo z komerčního nájemného.

      Nedomnívám se, že by nejvyšší orgán “musel” rozhodnout o rozdělení zisku z komerčního nájmu. Opět neuvádíte konkrétní ustanovení zákona podle kterého by nejvyšší orgán musel rozdělovat zisk. Po novele § 750 ZOK sice taková možnost bude, ale to neznamená, že se zisk “musí” rozdělovat.

      Hezký den!

       

      Reakce
Zobrazujeme 6 reakcí
V reakci na: Rozdělení zisku družstva

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:




Log in with your credentials

Forgot your details?