Rosení oken

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Malý a poslední změna proběhla před 2 roky a 5 měsíci.
 • Vytvořil
  Téma
 • #8980 Odpovědět
  KačKačKačena
  Host

  Hezký den,

  mám dotaz ohledně rosení oken. Bydlím v 1+1, kde se mi neskutečně rosí okna :(. Udělala jsem již řadu opatření, ale situace se vůbec nelepší. Pravidelně větrám minimálně 3x denně na 15 minut s plně otevřenými okny (zas jako v těch mrazech nechci doma úplně mrznout), koupila jsem odvlhčovač vzduchu, ze kterého obden vylévám vodu, v koupelně používám vestavěný odvaděč vzduchu, nemám digestoř, ale vařím s pokličkou a s otevřenou ventilačkou vedle plotýnky. Kde může být ještě chyba? Co bych měla ještě dělat? V jednom z rohů se mi již začala tvořit plíseň :(. Ano, suším v bytě prádlo a vařím bez digestoře, ale to jsou věci, které vážně neomezím…

  Díky za vaše rady!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #9029
    MPavlina
   Host

   U nás zafungovala sušička prádla. Navíc se mi doma nikde neplácá mokré prádlo. Doporučuju!

   Odpovědět
   • #9070
     KačKačKačena
    Host

    Tu bohužel 1+1 nedám 🙁

    Odpovědět
  • #9117
    Dora
   Host

   Zdravím, nám se začaly rosit okna po zateplení. Do té doby jsme s tím neměli problém a nic jiného se u nás nezměnilo.  Zateplení z domu ale asi neseškábu 🙁

   Odpovědět
  • #9151
    Malý
   Host

   Možná příčina: Po zateplení se zvýšila povrchová teplota vnějších stěn v místnosti a pro dosažení stejné tepelné pohody* stačí udržovat nižší teplotu vzduchu.

   Při nižší teplotě vzduchu stejné množství vodní páry znamená zvýšení relativní vlhkosti**.

   Pokud vzduch o vyšší relativní vlhkosti dosáhne chladného skla v okně, vodní pára se srazí na kapičky rosy. Dokonce to sklo, protože se topí o něco méně, je chladnější než bylo předtím.

   Na nezateplené chladnější  stěně se vlhkost srážela asi uvnitř konstrukce, čímž se odčerpávala ze vzduchu v místnosti. Obráceně při snížení přísunu vodní páry (přestalo se vařit, prát a sušit) se začala vlhkost ze stěny uvolňovat zpět. Zdivo mělo funkci akumulátoru vodní páry, konstrukce “dýchala”. Po zateplení se pravděpodobně rosný bod*** posunul až do vnější izolace a dýchání zdiva ustalo.

   Pokud je zdivo klasické cihlové s omítkou, zateplení přerušilo přirozenou průchodnost pro vodní páru (difuzi). U betonového panelu to není tak výrazná změna, beton má difuzi minimální.

   Jak z toho ven? Asi jediným řešením je snížit obsah vodní páry ve vzduchu (= snížit relativní vlhkost).  Vařit při spuštěném odsávání. Nenechávat prudký var, voda má stejnou teplotu (teplotu varu), ať bouří klokotem, nebo ať je slabě šumí (a “vaří” teplota a ne prudký pohyb vody). Používat pokličku, vodní pára se na ní srazí a voda steče zpět do hrnce a neuniká do místnosti. Pokud je to možné, nesušit velké objemy prádla v bytě, v koupelně při sušení taky spustit odsávání. Ale, při spuštěném odsávání zajistit vstup vzduchu, který nahradí ten odsávaný, nejlépe z prostor se sušším vzduchem např. mikroventilací z opačné strany bytu, ze společné chodby škvírou pode dveřmi apod. A hlavně větrat, mohutně ale na krátkou dobu, aby neprochladly stěny a nábytek. Vlhký vzduch se musí z místnosti vyvalit ven, napočítat do 30 a okno zase zavřít.

   * Tepelná pohoda = subjektivní hodnocení teploty vzduchu, relativní vlhkosti a povrchové teploty ploch okolo člověka. Je to složitý systém hodnocení, prakticky se projevuje tak, že chladné stěny vyžadují vyšší teplotu vzduch a naopak. Vlhký vzduch navozuje dojem vyšší teploty, protože se hůře ochlazujeme pocením. Na principu vlivu povrchové teploty stěn funguje podlahové topení, kdy v místnostech s teplejší podlahou vyžadujete nižší teplotu vzduchu abyste se cítili stejně.

   ** Relativní vlhkost =  ukazuje množství vodní páry rozpuštěné ve vzduchu při dané teplotě. Jednotkou je procento. Při neměnném obsahu vodní páry při snižování teploty se relativní vlhkost zvyšuje a naopak.

   *** Rosný bod = teplota, kdy relativní vlhkost  dosáhne hodnoty 100 %.  Je to právě teplota, kdy plynná fáze vody ve vzduchu se mění na kapalnou. Můžete si být jisti, že venku za mrholení je relativní vlhkost právě 100 %.

   Naopak při jasném počasí a teplotě hluboko pod nulou bude relativní vlhkost velice nízká. Přitom bude led a sníh ubývat před očima, bude sublimovat = voda se bude proměňovat z pevné fáze (ledu) rovnou do fáze plynné (páry). Naše venkovské babičky dobře věděly, že se dá prádlo usušit venku i za mrazu, což nelze za mrholení, to dá rozum…

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Rosení oken

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?