Rosení oken

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Malý a poslední změna proběhla před 7 měsíci, 1 týdnem.

 • Vytvořil
  Téma
 • #8980 odpověď

  KačKačKačena

  Hezký den,

  mám dotaz ohledně rosení oken. Bydlím v 1+1, kde se mi neskutečně rosí okna :(. Udělala jsem již řadu opatření, ale situace se vůbec nelepší. Pravidelně větrám minimálně 3x denně na 15 minut s plně otevřenými okny (zas jako v těch mrazech nechci doma úplně mrznout), koupila jsem odvlhčovač vzduchu, ze kterého obden vylévám vodu, v koupelně používám vestavěný odvaděč vzduchu, nemám digestoř, ale vařím s pokličkou a s otevřenou ventilačkou vedle plotýnky. Kde může být ještě chyba? Co bych měla ještě dělat? V jednom z rohů se mi již začala tvořit plíseň :(. Ano, suším v bytě prádlo a vařím bez digestoře, ale to jsou věci, které vážně neomezím…

  Díky za vaše rady!

 • Autor
  Odpovědi
 • #9029
   MPavlina

  U nás zafungovala sušička prádla. Navíc se mi doma nikde neplácá mokré prádlo. Doporučuju!

  odpověď
  • #9070
    KačKačKačena

   Tu bohužel 1+1 nedám 🙁

   odpověď
 • #9117
   Dora

  Zdravím, nám se začaly rosit okna po zateplení. Do té doby jsme s tím neměli problém a nic jiného se u nás nezměnilo.  Zateplení z domu ale asi neseškábu 🙁

  odpověď
 • #9151
   Malý

  Možná příčina: Po zateplení se zvýšila povrchová teplota vnějších stěn v místnosti a pro dosažení stejné tepelné pohody* stačí udržovat nižší teplotu vzduchu.

  Při nižší teplotě vzduchu stejné množství vodní páry znamená zvýšení relativní vlhkosti**.

  Pokud vzduch o vyšší relativní vlhkosti dosáhne chladného skla v okně, vodní pára se srazí na kapičky rosy. Dokonce to sklo, protože se topí o něco méně, je chladnější než bylo předtím.

  Na nezateplené chladnější  stěně se vlhkost srážela asi uvnitř konstrukce, čímž se odčerpávala ze vzduchu v místnosti. Obráceně při snížení přísunu vodní páry (přestalo se vařit, prát a sušit) se začala vlhkost ze stěny uvolňovat zpět. Zdivo mělo funkci akumulátoru vodní páry, konstrukce “dýchala”. Po zateplení se pravděpodobně rosný bod*** posunul až do vnější izolace a dýchání zdiva ustalo.

  Pokud je zdivo klasické cihlové s omítkou, zateplení přerušilo přirozenou průchodnost pro vodní páru (difuzi). U betonového panelu to není tak výrazná změna, beton má difuzi minimální.

  Jak z toho ven? Asi jediným řešením je snížit obsah vodní páry ve vzduchu (= snížit relativní vlhkost).  Vařit při spuštěném odsávání. Nenechávat prudký var, voda má stejnou teplotu (teplotu varu), ať bouří klokotem, nebo ať je slabě šumí (a “vaří” teplota a ne prudký pohyb vody). Používat pokličku, vodní pára se na ní srazí a voda steče zpět do hrnce a neuniká do místnosti. Pokud je to možné, nesušit velké objemy prádla v bytě, v koupelně při sušení taky spustit odsávání. Ale, při spuštěném odsávání zajistit vstup vzduchu, který nahradí ten odsávaný, nejlépe z prostor se sušším vzduchem např. mikroventilací z opačné strany bytu, ze společné chodby škvírou pode dveřmi apod. A hlavně větrat, mohutně ale na krátkou dobu, aby neprochladly stěny a nábytek. Vlhký vzduch se musí z místnosti vyvalit ven, napočítat do 30 a okno zase zavřít.

  * Tepelná pohoda = subjektivní hodnocení teploty vzduchu, relativní vlhkosti a povrchové teploty ploch okolo člověka. Je to složitý systém hodnocení, prakticky se projevuje tak, že chladné stěny vyžadují vyšší teplotu vzduch a naopak. Vlhký vzduch navozuje dojem vyšší teploty, protože se hůře ochlazujeme pocením. Na principu vlivu povrchové teploty stěn funguje podlahové topení, kdy v místnostech s teplejší podlahou vyžadujete nižší teplotu vzduchu abyste se cítili stejně.

  ** Relativní vlhkost =  ukazuje množství vodní páry rozpuštěné ve vzduchu při dané teplotě. Jednotkou je procento. Při neměnném obsahu vodní páry při snižování teploty se relativní vlhkost zvyšuje a naopak.

  *** Rosný bod = teplota, kdy relativní vlhkost  dosáhne hodnoty 100 %.  Je to právě teplota, kdy plynná fáze vody ve vzduchu se mění na kapalnou. Můžete si být jisti, že venku za mrholení je relativní vlhkost právě 100 %.

  Naopak při jasném počasí a teplotě hluboko pod nulou bude relativní vlhkost velice nízká. Přitom bude led a sníh ubývat před očima, bude sublimovat = voda se bude proměňovat z pevné fáze (ledu) rovnou do fáze plynné (páry). Naše venkovské babičky dobře věděly, že se dá prádlo usušit venku i za mrazu, což nelze za mrholení, to dá rozum…

  odpověď
Odpověď na: Rosení oken

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?