Propadnutí kauce při změně bytu v domě

 • This topic is empty.
 • Začal
  Téma
 • #23525 Reakce
  David
  Guest

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda li má pronajímatel právo nechat propadnout resp nechat si kauci, když se mění byt v rámci domu. Chci změnit byt, resp se posunout o patro níže. Majitel argumentuje tím, že jako kompenzace za náklady spojené se změnou bytu v rámci domu propadá kauce. Já si myslím, že na to nemá nárok.

Zobrazujeme 0 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #23534
    Ladislav Laker
   Guest

   Pane Davide, co si myslíte Vy je bezvýznamné. Rozhodující je obsah vaší nájemní smlouvy. Přečtěte si ji tedy. Bez znalosti jejího obsahu nemůžete dostat použitelnou odpověď.

   Jestliže jste složil jistotu (“kauci”) podle § 2254 občanského zákoníku, ta slouží jako vratná finanční pojistka že nájemce “zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu”. Pronajímatel si nesmí jistotu ponechat. Při ukončení nájmu je povinen ji vrátit, včetně úroku. Při vypořádání jistoty si samozřejmě může odečíst své neuhrazené pohledávky, včetně náhrady případné škody, kterou nájemce způsobil na bytu a jeho vybavení. Z toho plyne, že jistota (kterou nazýváte “kauce”) nemůže jako celek “propadnout”.

   Jiný případ by byl pokud je v nájemní smlouvě ujednána smluvní pokuta. Pokuta je splatná, jestliže nájemce poruší povinnost uvedenou v nájemní smlouvě; při tom pronajímatel není povinen prokazovat zda mu v souvislosti s tím vznikla nějaká škoda, ani nemá povinnost vyčíslit skutečnou výši této škody.

   Proto jsem Vám napsal, abyste si přečetl obsah vaší nájemní smlouvy. Zjistěte si, zda jste složil jistotu, nebo jste se zavázal k úhradě smluvní pokuty, nebo platí obojí. Podle toho bychom Vám pak mohli nějak poradit.

   Reakce
Zobrazujeme 0 reakcí
V reakci na: Propadnutí kauce při změně bytu v domě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?