Prodložení nájmu

 • Začal
  Téma
 • #12447 Reakce
  AndaaaaaAndaaaaa
  Participant

  Dobrý den,

  31.9. nám končí roční nájem. Pronájemce slíbil, že nám jej prodlouží, ale zatím žádný dodatek (ani nic písemného) nám dát nechce – vymlouvá se, že teď nemá čas. Máme strach, aby nám třeba 30.9. neřekl, že nám to neprodlouží a my bychom se museli den ze dne stěhovat. Není v zákoníku něco, že i když končí nájemní smlouva, tak nám musí dát alespoň třeba měsíc dopředu dát vědět, že nám to neprodlouží? Nebo fakt může nám toho 31. říct, že to neprodlouží a my máme smůlu?

Zobrazujeme 0 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #12754

   Nájem bytu na dobu určitou končí k datu uvedenému ve smlouvě, nebo jak správně zmiňujete, se dá prodloužit dodatkem ke smlouvě. Tuto skutečnost obvykle samotná nájemní smlouva i zákon předvídá, přičemž v prvé řadě je třeba vycházet z toho, co máte stanoveno v nájemní smlouvě.

   Pokud pronajímatel nechce po uplynutí sjednané doby v nájmu pokračovat, tak podle OZ stačí, aby to dal nájemci dopředu v přiměřené době vědět – přiměřená doba se může odvíjet od délky nájmu či jiných skutečnostech. Pokud by pronajímatel vyzval nájemce k odchodu pouze ústně, musel by to při případném sporu prokázat. Mezi takovou písemnou výzvu může patřit rovněž neúspěšné jednání o prodloužení nájmu, a to jestliže bude z tohoto patrné, že pronajímatel nechtěl smlouvu prodloužit, může to znamenat, že Vás vyzval k ukončení.

   Pokud budete jako nájemce byt užívat alespoň tři měsíce po skončení nájmu, aniž Vás pronajímatel písemně vyzve k opuštění bytu, nájem se automaticky prodlužuje o dobu, na kterou byl ujednán dříve, a to nejdéle na dva roky. V takovém případě se nájem obnovuje za stejných podmínek jako původní nájem.

   V tomto případě lze primárně doporučit zvýšenou snahu o domluvu s pronajímatelem a trvání na sjednání dodatku. V případě, že Vám poslední den před skončením nájmu nebude chtít Pronajímatel prodloužit smlouvu, nebude se v žádném případě jednat o přiměřenou dobu. Bude pak na Vaší domluvě s pronajímatelem, aby Vám poskytl dostatek času na nalezení nového bydlení (rámcově by se mělo jednat nejméně o jeden měsíc až tři měsíce s přihlédnutím k délce nájmu).

   Obávám se, že k podrobnějšímu posouzení nemáme dostatek informací. Výše uvedené však rámcově odpovídá na Váš dotaz.

   Reakce
Zobrazujeme 0 reakcí
V reakci na: Prodložení nájmu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?