Prodloužení nájmu na dobu určitou o jeden měsíc

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #26356 Odpovědět
  Josef
  Host

  Dobrý den,
  na konci dubna nám končí nájemní smlouva. Jelikož se nám zpozdila rekonstrukce nového bytu, tak jsme se s majitelem dohodli, že můžeme v bytě zůstat o měsíc déle. Jakým způsobem by zde mělo proběhnout prodloužení smlouvy? Údajně není třeba dělat nic a že se smlouva automaticky prodlužuje. Jen se nechci dostat do situace, kdy se mi automaticky prodlouží smlouva na další rok a budu muset dávat klasickou výpověď dohodou a mít byt ještě další 3 měsíce a platit další nájem navíc.

  Děkuji

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #26357
    Ladislav Laker
   Host

   Toto se zde už řešilo X-krát. Takže:

   Podle § 2285 občanského zákoníku platí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného.

   Zákon tedy připouští, aby nájemce na dobu určitou “přetáhl” sjednanou dobu nájmu. Pak ovšem užívá byt bez právního důvodu. Pokud byste ale zůstal v bytě (nepředal jej pronajímateli do tří měsíců), pak by nájemní smlouva byla obnovena se vším všudy (nikoliv prodloužena). Vznikla by Vám tedy povinnost hradit nájemné opět celý rok ode dne skončení původní nájemní smlouvy.

   Jestliže se chystáte vyklidit byt před uplynutím třímesíční lhůty, nehrozí Vám novace (obnovení) nájemní smlouvy. Bylo by ale slušné dohodnout vše s pronajímatelem, aby obě strany měly jistotu ohledně dalšího postupu.

   Nezapomeňte zkontrolovat obsah nájemní smlouvy, zda neobsahuje smluvní pokutu při nevyklizení/nepředání bytu v den uvedený v nájemní smlouvě.  I když Vám pronajímatel ochotně umožní bydlení po skončení nájmu, na sjednanou smluvní pokutu bude samozřejmě mít nárok.

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: Prodloužení nájmu na dobu určitou o jeden měsíc

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Log in with your credentials

Forgot your details?