Přívod vody SVJ na soukromém pozemku a jeho rekostrukce

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Přívod vody SVJ na soukromém pozemku a jeho rekostrukce

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel SVJ4494ChomutovSVJKundratická 4494 a poslední změna proběhla před 2 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #25648 Odpovědět
   SVJ4494ChomutovSVJ4494Chomutov
   Účastník

   Dobrý den,

   před nedávnem u nás v domě došlo k havárii – ucpání stupačky. Při řešení této situace se narazilo na velmi neuspokojivý stav (stav těsně před havárií) hlavního přívodu vody do domu a bylo zjištěno, že tento je ve sklepě jednoho z vlastníku bytů. Podle Prohlášení vlastníků jsou sklepy v soukromém vlastnictví majitelů bytových jednotek. Snažíme se hlavní přívod vody samozřejmě zrevitalizovat, ale stěžuje nám to tato situace, díky které nemáme volný přístup k hlavnímu uzávěru vody i když po předchozí domluvě je samozřejmě vlastník sklepu ochotný nás do něj vpustit. Pro samotné SVJ by ale bylo vhodné a přijatelné, pokud by byl hlavní přívod vody volně přístupný pro všechny členy SVJ právě v případě havárie. Nabídli jsme vlastníkovi bytu možnost přestěhování do jiné přímo pro něj zrekonstruované místnosti o stejné velikosti, ale nesouhlasil. Je možné nějakým způsobem “donutit” vlastníka sklepu, aby se přestěhoval? Mnohokrát děkuji, Předsedkyně SVJ Kundratická 4494, Chomutov

  • #25649 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Pro pořádek: “soukromé vlastnictví” neexistuje. Hlavní přívod se určitě nebude “revitalizovat”, ale prostě se opraví. Mluvme česky, abychom si rozuměli.

   Napsala jste tedy, že ta sklepní místnost je v prohlášení uvedena jako místnost bytu (je součástí bytu ve vlastnictví vlastníka jednotky). V tom případě není možno běžným způsobem donutit vlastníka, aby souhlasil se změnou své jednotky, i kdyby šlo pouze o záměnu jedné místnosti bytu za jinou místnost (která je zřejmě nyní společná).

   Ostatně věc je možno řešit jinak. Podle ustanovení § 1183 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. <b></b>

   Z uvedeného plyne, že vlastník jednotky má povinnost umožnit přístup např. pro opravu. Nemá však povinnost dát souhlas k záměně místnosti bytu. Pokuste se řešit přístupnost hlavního uzávěru jinak. Například osazením dalšího uzávěru v místě, kde vnitřní vodovod vychází z místnosti bytu do společných prostorů domu.

   • #25655 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Souhlas s L.L., u nás máme hlavní uzávěr (a tedy i vstup do domu) v sušárně, tedy mimo sklepy. Tato úprava byla provedena před prodejem bytových jednotek, takže v tomto směru nejsou problémy (těch ostatních je dost a dost…).

   • #25663 Odpovědět
    SVJ4494ChomutovSVJKundratická 4494
    Host

    Dobrý dne, o vyvedení hlavního uzávěru vody ven ze sklepa v soukromém vlastnictví jsme také přemýšleli, ale v tom případě bude ve společné chodbě sklepů a v tuto situaci se bojíme, že by někdo z dalších  nájemníků například stěhováním nábytku, umisťováním kola do vlastních sklepů mohl hlavní přívod poškodit, nejde ani tak o trubku samotnou, jako o plánovanou filtraci na hlavní přívod. A samozřejmě také o to, aby kdokoliv, kdo má do sklepů přístup, tedy i například úklidová firma, neměl možnost uzavřít vodu celému domu jen tak, že ho to napadne. Díky za názor a radu.

  • #25664 Odpovědět
   SVJ4494ChomutovSVJKundratická 4494
   Host

   Chápu, co říkáte pane Lakere, a omlouvám se za svou jazykovou bariéru, trochu mi chybí slova jako matce na mateřské. Každopádně myslím tím to, co píšete. Chceme tam dát také filtraci. Další věcí je, že je sice hezké, že nám zákon dovoluje požádat vlastníka, aby nás tam pustil, ale v případě havárie nám to bude týden či den dopředu k prdu a vlastník v domě nebydlí, byt pronajímá a nájemník sklep neužívá. Dále je zřejmé, že pokud by byl hlavní uzávěr v místnosti společné, už dávno by se přišlo na to, že je ta trubka totálně na odpis. Paní ji měla zastavěnou ve sklepě, do kterého se leta nepodívala a trubka byla zastavěna jejíma věcma a vůbec nebyla vidět. Teoreticky se nám to kvůli tomu teď prodraží, protože do toho klepnout kladívkem, tak se ta trubka celá rozdrolí jak je zrezlá.

   • #25666 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Když už se bude dělat nový přívod vody (od odbočení z hlavnho vodovodního řadu po domovní vodoměr), nic vám nebrání vést trubku jinudy a vyústit ji v domě v některé společné místnosti.

  • #25668 Odpovědět
   SVJ4494ChomutovSVJKundratická 4494
   Host

   To máte sice pravdu, ale jediné společné místnosti jsou na druhé straně domu a trubka by v tomto případě musela vést o polovinu dále než je aktuálně potřeba, a také bychom museli rozbourat celé parkoviště, mimochodem jehož vlastníkem je město (což znamená velmi nepříjemnou administrativu i když se jedná o mé kolegyně), před domem pro 16 aut, nemluvě o tom, že by to způsobilo dopravní kolaps na sídlišti vzhledem k tomu, že máme naproti vchod pro mateřskou školku pro 80 dětí a žijeme ve městě, kde je 40 tis registrovaných aut a 11 tis parkovacích míst včetně míst pro ZTP, takže si to asi umíte představit. Pokud ne, podívejte se na mapy katastru na sídliště Březenecká, ulici Kundratická ve městě Chomutově. Máme tu slavné experimenty s 250ti byty v jednom domě, jsou 3 + dalších x paneláků okolo a parkovacích míst snad sotva 500 na celém sídlišti. Věřte, že i těch 16 bude velice chybět. Uvidíme jak to vymyslíme a moc děkuji za rady. Jsem zastánce toho, že víc hlav víc ví a je možné pak rozkrýt víc možností, než nás v aktuální situaci napadají.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Přívod vody SVJ na soukromém pozemku a jeho rekostrukce

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner