Úvod › Fóra › Všechny kategorie › Byt › Přeplatek za energie, kauce a stržení oprav
- Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel
romank a poslední změna proběhla před 1 rokem a 4 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
-
Jana Nováková
HostDobrý den,
situace je následující:
Ukončili jsme pronájem bytu v loňském roce, při předání bytu zpět nám byla vrácena kauce v plné výši. Nyní jsme čekali na vrácení přeplatku za energie za rok, na moji urgenci jsme dostali informaci o preplatku, nicmene si pronajimatel z preplatku odecetl i uklid bytu, opravy a zpusobene skody a dalsi veci a zbývající částku po odečtení nám zašle na účet. S nejakou zavadou i souhlasim, neceho si nejsem vedoma, ale obecne mi prijde i castka, kterou si odecitaji prehnana.
Je tento postup v pořádku?
Děkuji
-
mku03375
HostKdyž jste vyklízeli byt – bylo v “předávacím “protokolu” něco o závadách apod.?
-
Jana Nováková
HostDobrý den, žádný předávací protokol nebyl. Byla to jen ústní domluva, kdy jsem sdělila závadu, které jsem si byla vědoma. Kauce nám potom byla vrácena v plné výši.
-
-
Jana Nováková
HostDobrý den, žádný předávací protokol nebyl. Byla to jen ústní domluva, kdy jsem sdělila závadu, které jsem si byla vědoma. Kauce nám potom byla vrácena v plné výši.
-
Ladislav Laker
HostJano, napsala jste: “… si pronajimatel z preplatku odecetl i uklid bytu, opravy a zpusobene skody”.
Podle § 2257 občanského zákoníku platí, že nájemce provádí a hradí údržbu a běžné opravy. Podle § 2267 platí, že neodstraní-li nájemce poškození nebo vadu způsobené okolnostmi, za které odpovídá, odstraní je na náklady nájemce pronajímatel.
Je tedy potřebné rozlišit co spadá pod údržbu, drobné opravy, poškození a vady bytu. Jestliže jste odevzdala byt s takovými vadami, pak pronajímatel může oprávněně požadovat úhradu účelně vyynaložených nákladů, které vynaložil po odevzdání bytu na uvedení bytu do bezvadného stavu.
Vzájemné započtení pohledávek je běžný a jednoduchý způsob vypořádání vzájemných závazků. Ovšem judikatura je konstantní v tom, že se musí jednat o pohledávky o jejichž existenci a výši částek není mezi stranami sporu. Pohledávky nejisté a neurčité nejsou způsobilé k započtení.
K tomu viz rozsudek velkého senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu sp. zn. 31 Cdo 684/2020, ze dne 9. 9. 2020.
Prakticky to znamená, že bez Vašeho souhlasu nelze takové započtení provést. Jestliže nesouhlasíte s výší započtené částky, pak pronajímatel Vám musí vyplatit celý přeplatek z vyúčtování služeb. Svůj požadavek na náhradu škody bude uplatňovat samostatně. Při tom bude povinen tvrdit a prokazovat jakou škodu na zařízení a vybavení bytu musel odstranit, kolik ho to stálo, a posoudí se také zda náklad vynaložený na odstranění škod byl účinně vynaloženým nákladem (např. zda nedošlo k předražení prací).
Poznámka: Zákon nezná pojem “kauce” v souvislosti s nájemním bydlením.
-
Jana Nováková
HostDěkuji Vám moc za odpověď 🙂 Byt jsme právě předávali bez závad, řekla bych i v lepším stavu, než jsme jej tehdy přebírali my (resp. jedna závada byla už od našeho nastěhování, ale o tom majitel věděl). Vyžádala jsem si účtenky nebo nějaké faktury za ty provedené práce. Toho, že jsme povinni provádět drobné opravy atp. jak píšete jsem si samozřejmě vědoma a nemám problém případně škodu nahradit, pokud to bude oprávněné.
-
Roman
HostDotaz… Jedná se družstevní podíl v družstvu spoluvlastníků. Při rekonstrukci odpadu se částka navýšila o proti původní .. což jsem nesouhlasil. Tato částka mi byla stržena z přeplatků záloh na energie ..
Je tento postup možný ?
-
Ladislav Laker
HostRomane, nenapsal jste nám naprosto nic, podle čeho bychom mohli nějak poradit.
Píšete že jde o korporaci s právní formou “družstvo”. Pak ovšem záleží pouze na stanovách družstva jaké úkoly toto družstvo plní a jaká jsou práva a povinnosti členů vůči družstvu. Takže si přečtěte stanovy.
-
romank
ÚčastníkOk děkuji za reakci..
-
-
AutorPříspěvky