Předseda SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Předseda SVJ

  • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel lojza a poslední změna proběhla před 3 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #26499 Odpovědět
      Luděk Ballon
      Host

      Přeji dobrý den. Zvažujeme převod bytu z družstevního do osobního vlastnictví. V domě je 12byrových jednotek. Zájem o převod má více členů družstva z domu. Nikdo ovšem nemá zájem přijmout funkci předsedy. Proto bychom se chtěli dotázat na:
      1.) kdo je ze zákona povinen funkci přijmout a vykonávat ji?
      2.) je možno aby funkci předsedy přijmul a vykonával někdo nebo subjekt, co není členem SVJ?
      3.) V případě, je – li možné aby funkci převzal a vykonával nečlen SVJ (nebo jiný subjekt), a členové SVJ tuto variantu neodsouhlasí, je nějaká zákonná povinnost, kdo by měl převzít a vykonávat funkci předsedy SVJ?

      Děkujeme za info. Luděk Ballon 777 70 80 34
      [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

    • #26500 Odpovědět
      MilanMkujbcmku03375
      Host

      ad 1) Ze zákona není nikdo povinen funkci předsedy přijmout a vykonávat ji.

      ad 2) Shromáždění vlastníků jako nejvyšší orgán společenství volí výbor SVJ, a ten teprve ze svého středu volí předsedu.

      ad a) a 3) Existuje tzv. profesionální předseda, což (zpravidla) bývá nečlen SVJ nebo i právnická osoba, je placen členy a spravuje/zajišťuje chod SVJ. Bližší najdete na tomto fóru, příp. i na webech s právními předpisy (např. ZAKONYPROLIDI . CZ), lze také přes vyhledávač.

      ad 3) V minulé verzi občanského zákoníku existoval tzv. pověřený vlastník, který tuto funkci vykonával “z donucení” (nechtěl to dělat nikdo jiný). Novela občanského zákoníku tuto funkci zrušila, proto ten profesionální předseda.

       

    • #26502 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Pane Ballone, poněkud předbíháte událostem.

      Nevíme zda dům už byl rozdělen na jednotky.  Pokud ano, pak většinovým vlastníkem jednotek v domě je družstvo, a to bude vykonávat ze zákona funkci správce. A může tuto funkci vykonávat libovolně dlouho, třebas i desítky let.

      Jakmile družstvo začne své jednotky převádět, štěstí budou mít jen první tři nabyvatelé jednotek. Po dosažení počtu čtyř různých vlastníků jednotek katastrální úřad zablokuje další převody. A pak se bude čekat na založení SVJ. Tento stav může trvat libovolně dlouho, třebas i desítky let.

      Jestliže nebude nikdo, kdo by se chtěl ujmout funkce člena statutárního orgánu, případně vlastníci jednotek se neshodnou na obsazení statutárního orgánu, pak tedy SVJ v domě nebude nikdy založeno. Zakládá se totiž schválením stanov, které povinně obsahují určení prvních členů statutárního orgánu. (V případě předsedy SVJ by se jednalo o jednočlenný statutární orgán.)

      Nemusíte se tedy vůbec zabývat otázkou “kdo by měl převzít a vykonávat funkci předsedy SVJ”. Jestliže SVJ nebude založeno, pak vůbec nevznikne. Takže nebude existovat ani funkce předsedy tohoto neexistujícího SVJ.

    • #26503 Odpovědět
      lojza
      Host

      Měl bych takovou technickou poznámku. Z jakého důvodu zvažujete převod do vlastnictví (pojem osobní vlastnictví neexistuje). Mám osobní zkušenost, že převod do vlastnictví požadují většinou ti, co chtějí prodat družstevní podíl a myslí si že by ten byt prodali výhodněji kdyby byl ve vlastnictví. Hraje tam i roli, že na družstevní byt nedostanou úvěr když nemají žádnou jinou nemovitost, kterou by ručili.

      Takže by mě zajímalo (i z vlastní zkušenosti) co vás vede k tomu ten byt převádět. Co se pro vás změní? Ano, stanete se vlastníkem, a co dál, co se pro vás v rámci společného bydlení v bytovém domě změní??

      • #26504 Odpovědět
        MilanMkujbcmku03375
        Host

        Souhlasím s Vaším názorem, jen drobná korekce – dnes již NĚKTERÉ peněžní ústavy poskytnou úvěr i na byt v družstevním vlastnictví, leč s tvrdšími podmínkami.

        • #26507 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Luďku,

          jsem předsedou představenstva bytového družstva a předsedou výboru SVJ v jiném domě. Podle mých zkušeností je pro lidi, co chtějí “pouze” bydlet výhodnější BD než SVJ.

          Převod bytů z BD do vlastnictví stojí peníze, pouhým rozdělením jednoho domu na jednotky se zvýší daň z nemovitých věcí (a to se diskutuje zvýšení této daně), v SVJ je proti BD řada provozních problémů atd. Nevýhoda SVJ je snadno pochopitelná v situaci, kdy si majitelé jednotek z bytu udělají ubytovnu se specifickými občany. V SVJ s tím nic nenaděláte, pouze se sníží kvalita bydlení. V BD tomu lze zamezit.

          Nejhorší je situace, kdy v jednom domě existují jak SVJ, tak i BD. To platíte dvojí účetnictví, dvoje statutáry atd.

          Doporučuji nejdříve důkladně zvážit, co by členům BD přineslo rozdělení domu na jednotky.

          Hezký den!

        • #26515 Odpovědět
          lojza
          Host

          mku03375, jelikož problematika převodu bytů do “osobka” se mně dotýká, můžete mi prosím nějak specifikovat ty “tvrdší podmínky” ze strany peněžních ústavů, které jsou ochotny poskytnout úvěr na družstevní byt. Jediný ústupek ze strany banky byl ten, že poskytnutí úvěru bylo podmíněno tím, že byt bude do roka a dne převeden do vlastnictví. Poskytnutý úvěr se většinou něčím ručí a v případě že koupíte byt ve vlastnictví tak v případě, že nemáte jinou nemovitost k dispozici, tak ručíte tím bytem. Na jiné “tvrdší podmínky” jsem zatím u bankovních ústavů nenarazil.

        • #26520 Odpovědět
          MilanMkujbcmku03375
          Host

          Podle mých informací (nikoliv osobních zkušeností) část bank bez zajištění úvěru jiným vhodným způsobem (např. jinou nemovitostí) by úvěr neposkytla. Druhá část by poskytla, ovšem též se zajištěním (byť již tímto převáděným bytem), ale zároveň s vyšším úrokem. Třetí část bank by poskytla úvěr se zajištěním za stejných podmínek jako u jiných úvěrů. Tyto informace mám od “sousedů” z vedlejšího paneláku, kteří naštěstí nejprve prověřovali možnost úvěru a teprve potom se rozhodovali, co dále.

        • #26522 Odpovědět
          lojza
          Host

          mku03375, Vaše neosobní informace jsou ve stylu “jedna paní povídala”. Už ta první věta “část bank bez zajištění úvěru jiným vhodným způsobem (např. jinou nemovitostí)…” a když si po sobě ten svůj příspěvek znovu přečtete tak zjistíte, že v podstatě všechny banky chtějí nějaké ručení. Napadá mě jedině spotřebitelský úvěr, ale jenom blázen by si takhle půjčoval 2-3mega.

        • #26523 Odpovědět
          MilanMkujbcmku03375
          Host

          Zprávy tiskové agentury JPP (jedna paní povídala) nepoužívám. Nejsem konkrétní, neboť nepotřebuji mít problémy. Co se týče zajištění úvěru, je rozdíl, chce-li banka ručit kupovanou nemovitostí (bytem) nebo jinou. U spotřebitelského úvěru nevím, jak by to bylo s ručením.

        • #26534 Odpovědět
          lojza
          Host

          Ale o tom přece celou dobu mluvím. Banka chce něčím ručit a pokud dotyčný kupuje družstevní podíl a jinou nemovitost nemá tak holt musí “vysolit peníze na dřevo” protože mu banka úvěr prostě nedá!

        • #26535 Odpovědět
          lojza
          Host

          A ještě takový dovětek k té spotřebitelské půjčce. Tam je to zhruba vylej nalej neboť bez ručení se půjčovaná suma pohybuje kolem půl milionu a vyšší částky musí mít taky ručení (předpokládá se nějaký nemovitý majetek).

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Předseda SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: