předseda SVJ bez členství v SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu předseda SVJ bez členství v SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #28335 Odpovědět
   osaka
   Host

   Dobrý den, jsem předseda SVJ a uvažuji o převodu bytu na syna. Mohu pak nadále vykonávat funkci?

  • #28336 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Naše SVJ má ve stanovách, že členem výboru, tedy i předsedou či místopředsedou výboru, může být i nečlen SVJ, ovšem s podmínkou, že (je-li to fyzická osoba) má bydliště a skutečně bydlí v některém z bytů na adrese SVJ domě. Je-li členem právnická osoba, zmocní fyzickou osobu, aby ji zastupovala, jinak ji zastupuje určený člen jejího statutárního orgánu.

   Nemáte-li toto ve stanovách, je třeba je nejprve upravit.

   • #28338 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Diskutér mku03375 nemá pravdu. Nemáte-li ve stanovách žádné omezení pro osobu předsedy, pak v nich není třeba upravit vůbec nic. 

    • #28339 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Tuto úpravu nám doporučil a zapracoval do stanov při jejich změně v souvislosti s NOZ právník, který publikuje i na tomto webu a kterému věřím.

    • #28341 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     mku03375,

     to že něco řekl nějaký právník není až tak důležité. Jeden z právníků publikujících o SVJ i na tomto webu zde má stále reklamu, kde tvrdí, že SVJ musí zajistit zápis do evidence skutečných majitelů. Klasická poplašná zpráva, taková povinnost není.

     Věřím Vám, že Vám za slušnou odměnu nějaký právník něco doporučil a ochotně zapracoval do stanov.

     Skutečnost je ale taková, že pokud stanovy speciálně neupravují podmínky pro členy orgánů, tak může být členem orgánu i nevlastník nebo osoba, která nemá v SVJ bydliště.

     Ale možná právníkova rada nebyla důsledkem jeho neznalosti NOZ, ale jeho názorem, že pouze člověk s bydlištěm v SVJ má zájem o chod SVJ. S tímto názorem také nesouhlasím. U nás máme ve výboru člověka (právníka),  který v domě nebydlí, ale byt pronajímá. V kontrolní komisi máme paní (auditorku), která v domě nebydlí a byt poskytla svým dětem. Je to pouze o lidech, zda mají nebo nemají zájem o svůj majetek,  a omezovat se ve stanovách pouze proto, že nějaký právník nezná NOZ či má nějaké své nepodložené názory…….

     Hezký den!

    • #28350 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, ono vůbec nejde o to co vy máte ve vašich stanovách na doporučení jakéhosi vašeho právníka.  Na to se tazatel neptal, a Vaše informace tedy pro něj je bezcenná. Kdyby byla pouze bezcenná, budiž. Ale ona je navíc nepravdivá a rozporná se zákonem.

     • Jde o to, že jste zde tazateli nepravdivě tvrdil: “Nemáte-li toto ve stanovách, je třeba je nejprve upravit.”

     Pokusil jste se uvést tazatele v omyl. Co jste mu napsal je nepravdivé tvrzení. Skutečnost je zcela jiná: tazatel je předsedou a zůstane předsedou, i když nebude vlastníkem jednotky v domě. A žádnou úpravu stanov k tomu samozřejmě nepotřebuje. Viz speciální ustanovení § 1205 odst. 2 občanského zákoníku.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: předseda SVJ bez členství v SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: