Předseda podvádí

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu Předseda podvádí

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel lojza a poslední změna proběhla před 1 rokem a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27558 Odpovědět
   ricci2v1ricci2v1
   Účastník

   Dobrý den,
   moc moc prosím o radu všech co mají zkušenosti a vědí. Koupila jsem nedávno být se členstvím SVJ a náš dům letos zatepluje. Předseda slíbil schůzi ohledně výběru barvy fasády, nových balkonu atd….schůze se do teď nekonala a teď zjišťují že barvu si v podstatě společně s balkony vybral předseda sám, jakým si podvodem a lhaním ostatním. Jsme všichni naštvání a ptám se. Mám právo vidět vůbec projekt našeho domu a souhlasy či podpisy ostatních že se vším souhlasili(jak tvrdí předseda, že každého obešel sám extra). Prostě je to podvod aby docílil svého. Mám jako vlastník bytu v tomto případě nějaké právo?

  • #27560 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   1. Byt se nekupuje se členstvím ve SVJ, členství vzniká ze zákona nabytím nemovitosti (bytu) do vlastnictví, pokud v domě již SVJ je ustaveno.

   2. O zateplení by měla rozhodnout schůze shromáždění vlastníků coby nejvyššího orgánu SVJ. Je možné, že to bylo již před tím, než jste si byt koupila. Na žádost by Vám měl předseda ukázat zápis, v němž to bylo schváleno.

   3. Nevím, co myslíte slovy “projekt našeho domu”. Máte-li na mysli barvu fasády, nejsem si zcela jist, zda to musí odsouhlasit shromáždění (nebo jeho většina).

   4. Když jsme zateplovali náš dům, proběhlo to tak, že návrh na zateplení byl přednesen na shromáždění, vč. způsobu financování. Ve volbě barev dalo shromáždění “důvěru” výboru SVJ (32 majitelů se těžko shodne). Aby nebyly pochybnosti, ze shromáždění byl (a je vždy) vyvěšen zápis na nástěnce, “majitelé” e-mailových adres jej vždy obdrží v elektronické podobě.

   5. Doporučoval bych Vám vyžádat si od předsedy/výboru PLATNÉ znění stanov SVJ a “za dlouhých zimních večerů” je prostudovat spolu se zákonem 89/2012 Sb. (občanský zákoník). Potom byste měla mít představu o svých právech. Stanovy bych také porovnal s verzí, která je založena na soudu…

  • #27561 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Ricci2v1, píšete: “Jsme všichni naštvání …”.

   Ale zapomněla jste nám k tomu sdělit kdo je to ten tajemný “všichni”. Jsou to všichni vlastníci jednotek? V tom případě nebude žadný problém změnit rozhodnutí SVJ o barvě fasády.

   Poučení: jestliže předseda slíbil, že svolá shromáždění k této věci, jeho slib neměl žádnou právní váhu. Nevěřte slibům! Bylo třeba přijmout usnesení, kterým si shromáždění vymínilo že rozhodne o barevnosti. Podle Vašeho popisu si ale shromáždění nic nevymínilo. Vaše chyba …

   Mimochodem, doporučení od mku03375 ohledně stanov je nesmyslem. Předseda není povinen strkat nikomu pod nos stanovy. Stanovy jsou zveřejněny ve sbírce listin rejstříku SVJ, a to už od doby kdy SVJ vzniklo. Tam si je každý může přečíst; sbírka listin je veřejně přístupná přes internet.

   • #27562 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Jako nesmysl bych to neviděl, slyšel jsem o případu, kdy jiná verze stanov byla zveřejněna a s jinou “pracoval” výbor SVJ … A nebylo to v našem SVJ.

    U nás každý člen obdržel svazek dokumentů, obsahující stanovy, domovní řád, pravidla rozúčtování tepla/teplé vody/studené vody apod. Při změně některého z dokumentů obdrží každý člen vytištěnou změnu, aby si ji mohl do tohoto svazku zařadit.

    • #27563 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pro mku03375: Nikdo se Vás neptal jak to máte nestandardně zařízeno ve vašem SVJ (nad rámec zákona). Poradil jste tedy tazatelce naprostý nesmysl a uvedl jste ji v omyl.

     Mimochodem: pro tazatelku jediné platné a účinné stanovy jsou ty stanovy, které jsou vloženy ve sbírce listin rejstříkového soudu. Na toto znění stanov se může odvolat každý a kdykoliv. Vycházel by z nich i soud.

     Výjimkou by byl pouze ten speciální případ, kdy SVJ by bylo schopno tvrdit a prokazovat, že (1) existují  “tajné” stanovy odlišné od zveřejněných, že (2)  jsou novější než zveřejněné a že (3) že obsah “tajných” stanov byl tazatelce znám.

  • #27566 Odpovědět
   lojza
   Host

   Vaše starosti a Babišovy peníze bych chtěl mít. Buď rád že se barák zatepluje a jestli bude fasáda oranžová, šedá nebo fialová je už nepodstatná věc. Stejnak by jste se na schůzi nedohodli a předseda by rozhodl tak jak rozhodl. Stejnak na tu fasádu z okna svého bytu nevidíš a když se vracíš domů tak zavři oči, zalez do bytu a už to neřeš!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Předseda podvádí

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner