předávací protokol a servisní smlouva na výtah

Zvolená otázka obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel Rafael Tyml, KONE, a.s. Rafael Tyml, KONE, a.s. a poslední změna proběhla před 2 t, 1 d.

 • Tvůrce
  Téma
 • #6298 Odpovědět

  Muller

  Dobrý den, firma nám nechce předat předávací protokol na výtah, dokud s ní nepodepíšeme servisní smlouvu. Prý je to tak ze zákona. Je to pravda? Děkuji za rychlou radu, spěchá to.

 • Autor
  Odpovědi
 • #7592

   

  Dobrý den, je určitě důležité se jako první podívat do podmínek Smlouvy o dílo. Pokud je tato podmínka uvedena ve Smlouvě o dílo, pak bude nutné smlouvu uzavřít. Standardně se smlouva na servis uzavírá na základě podmínky, že v případě podpisu smlouvy na servis se prodlužuje základní záruční doba o definované období. Servisní smlouva je také často požadována Stavebním úřadem při kolaudaci.

   

  Servis výtahu a záruční podmínky jsou definovány Smlouvou o dílo či pokynem výrobce. Teoreticky Vás výrobce nemůže nutit k tomu, aby jste uzavřel servisní smlouvu, protože ta nemá se záručními podmínkami nic společného, ale znovu připomínám, pokud to není definováno Smlouvou o dílo. Pokud by jste uzavřeli servisní smlouvu po dobu záruky s jinou organizací, pak ale zvažte rizika, která to může přinést:

   

  1) určitě nebudete mít nárok na prodlouženou záruční dobu/odpovědnost za vady (pokud byla nabídnuta)
  2) v případě závady je zde vysoká pravděpodobnost, že se nevyhnete prokazování, že závada nenastala z důvodu nesprávného provádění pravidelného servisu a údržby
  3) teoreticky výrobce bez smluvního vztahu bude postupovat v souladu s OZ a to může znamenat, že na opravu nepřijede druhý den, ale např. za 14 dní.

   

  Závěrem, doporučuji alespoň po dobu záruky uzavřít smlouvu s výrobcem. Nevýhod je více než výhod, které Vám to může přinést. Po ukončení záruky a zhodnocení záručního období se pak rozhodnete jestli v servisu budete pokračovat či ne.

   

  Abych odpověděl ještě na otázku zákonnosti. Ze zákona vyplývá, že na výtahu musí být prováděny revize a že jejich četnost se řídí ČSN. Není zákonná povinnost uzavřít smlouvu s výrobcem, avšak je povinnost mít zajištěn servis. To vše, pokud jste se k závazku uzavřít servisní smlouvu nezavázali ve Smlouvě o dílo na dodávku výtahu/ů.

   

  Hezký den Tyml Rafael, KONE

   

  Odpovědět
Odpovědět: předávací protokol a servisní smlouva na výtah

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?