předání bytu v rámci prodeje družstevního podílu

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu předání bytu v rámci prodeje družstevního podílu

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #29112 Odpovědět

   Dobrý den, člen našeho družstva prodával družstevní podíl a novému uživateli bytu nepředal kompletně. Například tento nový člen družstva neví, který má sklep. Sklep jsme dohledali, ale je zamčený a původnímu členu družstva se nelze dovolat. V této souvislosti bych měl dvě otázky: Můžeme, když už není členem družstva, zámek odstranit? Předpokládám, že když je sklep zamčený, budou v něm i nějaké věci – jak s nimi naložit?
   Situace nás vede k druhému dotazu – člen družstva není vlastníkem bytu. Neměl by proto byt (+ sklep a případně další prostory) nejprve předávat družstvu jako vlastníkovi bytu a to následně pak novému členu družstva? Přiznávám, že jsme to tak dosud nedělali. Jakou máte vy praxi?
   Děkuji

  • #29116 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Na to je odpověď velmi jednoduchá. Nájemce družstevního bytu je povinen jej předat vlastníkovi bytu, tedy družstvu. Nikoliv novému nájemci! Podle § 2292 platí, že nájemce odevzdá byt pronajímateli v den, kdy nájem končí; byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. 

   Ostatně nový člen družstva získává pouze právo na sjednání nájemní smlouvy. Nestává se nájemcem automaticky.

   Z toho plyne, že – pokud je sklepní místnost příslušenstvím bytu – nedošlo k řádnému odevzdání bytu. Avšak pokud máte protokol o odevzdání podepsaný bývalým nájemcem, pak můžete klidně  sklepní místnost otevřít a její obsah vyklidit, aby ji mohl užívat nový nájemce. Věci nalezené ve sklepní místnosti jsou v tom případě věci opuštěné, viz § 2296 odst. 2 občanského zákoníku.

   Jak naložit s opuštěnou věcí najdete v § 1045 až § 1057 občanského zákoníku.

    

    

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: předání bytu v rámci prodeje družstevního podílu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner