požadavek člena na náhled do smlouvy SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu požadavek člena na náhled do smlouvy SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel ladamuriladamuri a poslední změna proběhla před 3 roky a 1 měsícem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #26618 Odpovědět
   G.S.
   Host

   Jeden z našich členů SVJ má požadavek, aby byla členům předložena k posouzení smlouva o provedení díla – oprava střechy. Považujeme to za nestandardní a domníváme se, že na to není nárok.

  • #26619 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   G.S.,

   podle § 1179 NOZ je nárok k nahlížení.

   § 1179

   Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie.

   Nevím co si představit pod pojmem “posouzení smlouvy o provedení díla”. Smlouvy již uzavřené nebo před uzavřením?

   Do působnosti shromáždění patří mj. rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společné části (§ 1208/f/7 NOZ).

   U nás na shromáždění schvalujeme plán oprav s uvedením druhu opravy, částek a let, kdy se opravy mají uskutečnit. Shromáždění ale neschvaluje text jednotlivých smluv.

   Co máte k této záležitosti ve stanovách?

   Hezký den!

    

   • #26620 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Obdobně to máme i v našem SVJ – ve stanovách je hodnotový limit, do kterého rozhoduje výbor s následnou informací/schválením shromážděním, opravy/úpravy zásadnějšího významu (např. oprava střechy apod.) byť v nižší hodnotě než umožňují stanovy schvaluje PŘEDEM shromáždění vč. předpokládaných nákladů, po dokončení je podána zpráva členům SVJ. Text smlouvy nikdy shromáždění neschvaluje.

  • #26621 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Pane G. S., napsal jste:  “Jeden z našich členů SVJ má požadavek, aby byla členům předložena k posouzení smlouva o provedení díla – oprava střechy.”

   To není požadavek, ale pouhý návrh. Jednotlivý člen SVJ nemá právo takto rozkazovat statutárnímu orgánu SVJ a určovat jaké dokumenty mají být předloženy (všem)  členům SVJ.

   Vlastník jednotky má podle § 1179 právo (ovšem pouze za svou osobu) seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří. U této osoby se může domáhat (opět jen za svou osobu!)  práva nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy (…), a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie.

   Jestliže se domnívá, že by některý dokument měl být poskytnut všem vlastníkům jednotek (nad rámec stanov SVJ), pak ať se obrátí na nejvyšší orgán SVJ – shromáždění. Shromáždění může dávat příkazy statutárnímu orgánu i ve věcech které neupravuje ani zákon, ani stanovy. Jednotlivý vlastník jednotky není nadřazen členům statutárního orgánu a nemůže jim svévolně udělovat příkazy.

   Doporučuji zamyslet se a reagovat spíše vstřícně. A hlavně si ověřte zda jste neporušili stanovy například tím, že statutární orgán rozhodoval sám ve věci, kterou stanovy svěřují do pravomoci shromáždění.

  • #26629 Odpovědět
   ladamuriladamuri
   Host

   přesně tak tomu bylo u nás,taky předseda SVJ nechtěl dát faktury a smlouvy ale nakonec museli!!byla to zkoužka kdo z koho, nakonec trestní oznámení podaníé na PČR A ST. ZASTUPITELSTVÍ !!!! bohužel tak správa domu  i s předsedou to prohráli a bylo vymalováno.. a přišel sem na na poodvody  v částce 100. tisíc!!!. tak to předseda raději prodal a utekl do jiného bydlení !!!!

    

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: požadavek člena na náhled do smlouvy SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: