Povinnost umožnit přístup do bytu ve vlastnictví

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25723 Odpovědět
  výbor SVJ
  Host

  Dobrý den, máme letos problémy s odečty v bytech, protože nás do některých odmítají pustit. Zkoušeli jsme i náhradní řešení, aby tedy spotřebu opsali sami a lístek vhodili do schránky SVJ, ale pořád nejsme moc úspěšní. Jak to řešíte u vás? Má člen SVJ povinnost nás vpustit do bytu?

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #25731
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Tento “problém”, který však u nás nikdy problémem nebyl, jsme vyřešili před 10 roky, kdy jsme vyměnili vodoměry i měřiče tepla za typ s dálkovým odečtem. Jsou o něco málo dražší, ale všichni majitelé “si chrochtali”, že nemusejí být ve stanovenou dobu doma nebo zajišťovat někoho jiného jen kvůli odečtům. Zpět k Vašemu problému – v našem SVJ máme schválené zásady rozúčtování nákladů na teplo, teplou a studenou vodu. V nich je jednoznačně stanoveno, jaká sankce majitele čeká, pokud neumožní odečet z vlastní viny (že na tom prodělá, to jsme všem vysvětlili na praktickém případě, a bylo po možných námitkách).

   Odpovědět
  • #25732
    Ladislav Laker
   Host

   Vás přece nezajímá “povinnost nás vpustit do bytu”. Jestliže vlastník jednotky neumožňuje provést odečty, bylo by marné citovat mu paragrafy. Nebudete přece ztrácet čas soudním vymáháním povinnosti vlastníka jednotky. Možná za dva až pět let byste se dočkali rozsudku …

   SVJ jako poskytovatel služeb napočítá nespolupracujícímu vlastníkovi zvýšený “sankční” náklad na služby u kterých neumožnil odečet ani po opakovaném prokazatelném upozornění. Viz zákon č. 67/2013 Sb, ustanovení § 6. Tím je to vyřešeno. Ostatní vlastníci jednotek při tom i něco ušetří, protože jejich náklady na službu se tím poměrně sníží.

   Odpovědět
  • #25733
    B.G.
   Host

   Dobrý den, také řešíme vstupy do bytů, ale kvůli plánovaným úpravám otopné soustavy. Potřebujeme zjistit, jaké radiátory vlastníci v bytech v současnosti mají. Bohužel, nehlásí výboru tyto změny. Máte s tím někdo zkušenosti?

   Odpovědět
   • #25734
     Ladislav Laker
    Host

    Rozměr a výkon otopného tělesa – to je jeden z více ukazatelů podle kterých se určují koeficienty pro rozúčtování.

    Nechte si provést tzv. “pasportizaci” topného sysytému. To znamená, že pozvete odborníka, který projde všechny byty, změří rozměry otopných těles a vypracuje “pasport”, to jest přehled výkonů otopných těles nainstalovaných v místnostech. Otopným tělesem jsou i svislé stoupací a zpětné trubky, které topí bez regulace 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Jejich výkon je třeba také vzít do úvahy.

    Pokud to chcete mít udělané pořádně, zadejte “pasport” vypracovat projektantovi – stavaři, který zároveň určí tepelné ztráty jednotlivých místností a z toho stanoví přepočítávací koeficienty, nutné pro určení spotřební složky nákladů na službu “vytápění”.

    Pokud snad vlastník jednotky neumožní vstup, pak odborník nejspíšebude účtovat zvýšený náklad (za dopravu a ztrátu času, protože musel do domu přijet ještě podruhé). Tyto zvýšené náklady dáte k úhradě těm, kdo nezpřístupnili své byty v době podle rozpisu.

    Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Povinnost umožnit přístup do bytu ve vlastnictví

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?