povinnost SVJ zajistit plnohodnotné využívání sklepů

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu povinnost SVJ zajistit plnohodnotné využívání sklepů

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #27069 Odpovědět
   Cyril
   Host

   Dobrý den, opakovaně máme vyplavené sklepy. Jedná se o spodní vody, situace se v současnosti opakuje prakticky po každých lijácích. Sklepy nemůžeme využívat. Dle prohlášení vlastníka jsou součástí společných prostor s výhradním užíváním vlastníka bytu. Můj dotaz zní – je SVJ povinno zajistit členům funkční sklepy? Prý o problému dlouhodobě víme a máme si tedy dát věci třeba na palety nebo do regálů, aby nestály na zemi. S tímto řešením nesouhlasím.

  • #27071 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Je úplně jedno s čím Vy souhlasíte nebo nesouhlasíte. O společném majetku rozhodují spoluvlastníci věšinou.

   Správu domu vykonává právnická osoba SVJ. Podle § 1189 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že (1) správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí (…). Rovněž platí, že (2) má se za to, že se správa vztahuje i na společné části, které slouží výlučně k užívání jen některému spoluvlastníku.

   Z uvedeného plyne, že povinnost ke správě domu se vztahuje na všechny společné části. SVJ však není povinno zajistit vlastníkům funkční sklepy jen proto, že Vy byste si to přál. Taková povinnost by mohla plynout ze stanov, nebo z jiné soukromoprávní smlouvy, případně z usnesení nejvyššího orgánu SVJ – shromáždění.

   SVJ má (jako každá svéprávná osoba) obecnou prevenční povinnost podle § 2900 občanského zákoníku:  počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného, vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života.

   Jestliže ve vašem SVJ je “zvyklostí soukromého života” že SVJ neřeší opakované zaplavování sklepů, pak SVJ nemá v tomto směru žádnou povinnost provést nápravu. Svou prevenční povinnost splnilo SVJ tím, že uživatele sklepů varovalo před možností vzniku škody při zaplavení.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: povinnost SVJ zajistit plnohodnotné využívání sklepů

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: