povinné měřiče tepla

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda povinné měřiče tepla

  • Toto téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Iva a poslední změna proběhla před 3 týdny a 2 dny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #28205 Odpovědět
      JanJan
      Účastník

      U kamaráda v domě s plynovým kotlem pro 6 stejně velkých družstevních bytů nemjí na radiátorech instalovány měřiče tepla a náklady na plyn se dělí 6. Je to možné nebo musí být radiátory osazeny povinně měřiči tepla? Pokud povinnost je, podle jakého právního předpisu?

      Za odpověď(i) děkuji

      Jan

    • #28206 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Ptáte se zda radiátory musí být osazeny měřiči tepla. Nikoliv. Ani měřidla tepla (kalorimetry), ani indikátory nemusejí být namontovány. Obejdete se bez těchto přístrojů, jestliže ve zúčtovací jednotce se neprovádí rozúčtování skutečných nákladů na vytápění.

      Tak je tomu při hrazení nákladů na službu “vytápění” paušálem. Nic se nerozúčtuje. Paušální platby mohou být stanoveny například v Kč na 1 m2 plochy bytu, nebo jako pevná částka na byt a rok.

      Při hrazení služby paušálem odpadá jak instalace, výměna a odečítání jakýchkoliv přístrojů, tak i rozúčtování, vyúčtování a vypořádání přeplatků/nedoplatků.

      Družstvo jistě nebude chtít vybírat platby nemravně vysoké, ani příliš nízké (to by každoročně na vytápění doplácelo). Dá se to vyřešit každoroční úpravou výše paušální platby na základě vyhodnocení hospodaření v předešlém roce. Případně úpraou paušálu s přihlédnutím k chystané změně ceny tepla.

    • #28234 Odpovědět
      Jarmila Trčková, společnost ista Česká republika
      Host

      Dobrý den, povinnost osadit registrační přístroje vychází ze zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, který svou novelou (zákonem č. 318/2012 Sb.) stanovil nejzazší termín pro instalaci přístrojů do 1.1.2015. Prováděcí předpis (vyhláška MPO č. 194/2007 Sb.), který tuto povinnost blíže specifikuje, byl novelizován dne 7.11.2014 (vyhl. 237/2014 Sb.). Prováděcí předpis blíže specifikuje popisy přístrojů pro měření a dále mimo jiné stanoví, na které budovy (objekty, prostory) se povinnost nevztahuje.

      • #28640 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Paní Trčková to popsala poněkud nepřesně.

        Existuje povinnost uložená v § 4 písm. e) zákona č. 406/2000 Sb.; výjimka z této povinnosti pro některé budovy, stavby a prostory  je obsažena přímo v § 7 odst. 10 zákona.

        Vedle toho existuje prováděcí právní předpis, který pouze upřesňuje rozsah vybavení bytu přístroji dle zákona. Tímto prováděcím předpisem je  vyhláška č. 194/2007 Sb., viz  ustanovení § 7a odst. 1 , 2, 3.  Výjimka kterou jsem dříve zmínil je obsažena v § 7a odst. 4 vyhlášky:

        • Odstavce 1 až 3 se nevztahují na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě.  

        Jak jsem už napsal v lednu: Při platbě za službu “vytápění” paušálem nedochází k rozúčtování nákladů. Proto nevzniká ani povinnost instalovat jakákoli měřidla či “přístroje registrující”, ani nevznikne povinnost cokoliv odečítat či poskytovat měsíčně informace o spotřebě.  Totéž platí pro službu “centralizované poskytování teplé vody”. Rozhodnutí o úhradě těchto služeb paušálem může nastat postupem podle  § 9 zákona č. 67/2013 Sb..

    • #28663 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Raději zopakuji odpověď na Janův na dotaz z úvodního příspěvku. Jde o “dům s plynovým kotlem pro 6 stejně velkých družstevních bytů [a] nemají na radiátorech instalovány měřiče tepla a náklady na plyn se dělí 6”.

      * Dotaz zněl: Je to možné nebo musí být radiátory osazeny povinně měřiči tepla?

      To co popisuje Jan v úvodním dotazu NENÍ možné. Šlo by o porušení zákona. Jestliže družstvo rozúčtuje skutečný náklad zúčtovacího období, pak na ně dopadá zákonná povinnost instalovat registrující přístroje a také povinnost rozúčtovat náklad na základě náměrů těchto přístrojů.

      Zcela jinak tomu bude existuje-li ujednání mezi družstvem a všemi nájemci bytů o tom, že platba za poskytovanou službu “vytápění” je paušální platbou podle § 9 zákona č. 67/2013 Sb.. V tom případě družstvu vůbec nevznikla povinnost instalovat registrující přístroje, tedy nevznikla ani povinnost zabývat se nějakým rozúčtováním nákladu na tuto službu.

    • #29206 Odpovědět
      Jana
      Host

      Dobrý den,
      <p style=”text-align: left;”>V roce 2018 jsme se nastěhovali do bytové jednotky, která má celkem 8 bytů, vytápění uhlím. Již od začátku usilujeme o zavedení měřidel na topení, neboť je to dle mého zákonem dané a také zde hrají svou  roli finance. Sousedi i správce naší bytové jednotky to ignorují, nechtějí o tom slyšet a nějaké zákony je nezajímají. Prosím tedy o radu, jak to tedy je a jak případně postupovat. Na internetu jsem se dočetla, že nám hrozí i finanční sankce. Děkuji</p>

    • #29207 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Jano, ve Vašem případě je rozhodující že dům je vytápěn kotlem na uhlí. Tyto kotle se nedají regulovat v dostatečném rozsahu a nereagují dostatečně rychle na změny v potřebě tepla k vytápění.

      Podle § 7 odst. 4 písm. e) zákona č. 406/2000 Sb. platí, že existuje povinnost vybavit každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu. (To jsou ty indikátory neboli “měřidla na topení”, na které se ptáte.) Zákon však připouští výjimku:

      Podle § 7 odst. 10 zákona č. 406/2000 Sb. platí, že požadavky podle odstavce 4 písm. e) nemusí být splněny v případě budov, kde je instalováno ústřední vytápění ze zdroje tepelné energie s násypným kotlem na tuhá paliva, a to za podmínky, že není instalována regulace podle zvláštního právního předpisu. Z toho plyne, že v domech s násypným kotlem na uhlí neplatí povinnost instaloat indikátory. Tím “zvláštním právním předpisem” je vyhláška č. 194/2007 Sb..

      Není jisté zda pro vaši budovu je či není technicky možné nainstalovat regulaci teploty topné vody podle § 6 vyhlášky. To by musel posoudit odborník.  Pokud taková (automatická) regulace nemůže být instalována, pak nevznikla ani povinnost instalovat indikátory na radiátorech. Rozúčtuje se stejná částka na 1 m2 započitatelné podlahové plochy každého bytu v domě.

      Je samozřejmé, že tento způsob rozúčtování nákladů nikoho nenutí šetřit. Ale individuální šetření ani není možné, právě pro chybějící regulaci výkonu kotle a radiátorů.

    • #29523 Odpovědět
      Iva
      Host

      Dobrý den, ráda bych se pozeptala na informaci ohledně vyúčtování plynu v bytové jednotce. Byt se nachází v bytovce, kde je celkem 6 bytových jednotek. Bytové jednotky jsou vždy dvě o stejné velikosti, další o malinko větší či menší. Přiznám se, že nevím, je-li byt družstevní či patří akciové společnosti, došlo zde k různým změnám. Je vytápěn na plynový kotel, který je společný nejenom pro těchto 6 bytů, ale i pro dalších 6 bytů v druhé bytovce.  Cena za spotřebu se dle vysvětlení počítá tak, že vydělí spotřebu mezi všechny tyto vlastníky a to tak, že zohledňují velikost bytu, ale také počet osob, které byt uživají. Na příkladu to vypadá tak, že byt o větší rozloze zaplatí za spotřebu víc než být u menší rozloze, ale pokud jsou dva byty stejné rozlohy a v jedné bývají 3 lidé a v druhém pouze jeden člověk, zaplatí více byt, kde jsou 3 osoby. Počítání je to opravdu složité a přesný algoritmus jsme nikdy neviděli. Vždy dojde pouze vyúčtování kde je uvedena spotřeba v metrech 3 a poté cena, nikde způsob jak na tuto spotřebu došli. Má povinnost pronajímatel, ať jím je družstvo či a.s., namontovat na topení měřidla? Při stížnosti bylo řečeno, ať si je nájemce klidně namontuje sám. Je vůbec možné takto vypočítávat spotřebu plynu pro jednotlivé byty? Smlouva je uzavřena tak, že se měsíčně strhávají zálohy na plyn a na vodu a posléze promajímatel, družstvo – společnost, vystaví fakturu na doplatek či přeplatek. Dotaz je  formulován poněkud krkolomně, snad je tedy alespoň trochu srozumitelný. Jde mi zejména o to, zda je povinnost instalovat a cenu za plyn počítat podle měřidel či je to možné i podle výše uvedeného popisu. Děkuji za radu i čas. Iva.

      • #29524 Odpovědět
        MilanMkujbcmku03375
        Host

        Dotaz je opravdu krkolomný. Ve Vašem dotazu jde o plyn používaný např. k vaření nebo k vytápění nebo jste “smísila” vše do jednoho?

      • #29527 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Ivo, dotaz je nesrozumitelný. Začněte tím, že nám sdělíte zda mezi poskytovanými službami je také služba “vytápění”. V tom případě neplatíte žádný plyn pro vytápění. Hradila byste jedině plyn který sama odebíráte přes plynoměr a spotřebujete v bytě na provoz plynového sporáku.

        Pokud je poskytována služba “vytápění”, pak může být hrazena buď paušálem, nebo se náklady rozúčtují. Pokud se rozúčtuje, pak je poviností vlastníka budovy vybavit topná tělesa v bytech indikátory, nebo osadit kalorimetr na vstupu do každého bytu.

         

        měřid

    • #29528 Odpovědět
      Iva
      Host

      Děkuji za rychlou odpověď. Snad jsem pochopila dotaz. K bytu zadny plynomer neprislusi. Sporak je elektricky. Kotel je umisten v druhe bytovce (druhe budove). Spotreba se rozpocitava pro obe budovy – tedy pro 12 bytu. Kazdy byt plati mesicne zalohy spolecne s najemnym. Mnozstvi “protopeni” se vypocitava podle velikosti bytu + poctu osob v nem.

      • #29530 Odpovědět
        Ladislav Laker
        Host

        Ivo, je Vám asi poskytována služba “vytápění”, ale nenapsala jste zda se rozúčtují náklady nebo je hrazeno paušálem.  Vyžádejte si pravidla rozúčtování služby. Bez nich se jen bavíme o ničem.

        Také musí být určeno kdo je poskytovatelem služby – ve Vašem případě by to mohl být pronajímatel bytů, nebo vlastník bytů, a najdete to ve Vaší nájemní smlouvě. Také je důležité zda jsou na radiátorech indikátory, nebo je osazen kalorimetr na vstupu tepla do každého bytu.  O tom jste nic nenapsala.
        <p style=”text-align: justify;”>V žádném případě však není možné rozúčtovat náklad na službu “vytápění” podle počtu osob! To je absurdní nesmysl.</p>
        <p style=”text-align: justify;”>Jestliže se náklad rozúčtuje, pak jedině postupem podle zákona č. 67/2013 Sb. a podle vyhlášky č. 269/2015 Sb.. Rozhodující údaje pro výpočet jsou započitatelné podlahové plochy místností bytů a náměry indikátorů na radiátorech, upravené s pomocí korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou. Výpočet je složitější než vyslání rakety na Měsíc, ale taková je zákonná úprava.</p>

        • #29536 Odpovědět
          Iva
          Host

          Děkuji, projdu smlouvy a zkusim vse dozjistit. Take si vyzadam pravidla rozuctovani. Prozatim velmi dekuji!

    • #29529 Odpovědět
      Iva
      Host

      Jeste dodam, pokud tedy chapu slovo vytapeni dobre. Kotel jede nonstop. Kazdy si teplotu reguluje primo na topeni.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
Odpověď na: povinné měřiče tepla

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Cookie Consent with Real Cookie Banner