Použití úroků z účtu SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Finance Použití úroků z účtu SVJ

  • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 měsícem a 3 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #19743 Odpovědět
      Jan Veverka
      Host

      Jestli to správně chápu, tak úroky na běžných/spořících účtech SVJ jsou příjmem SVJ-právnické osoby.Je li stržena srážková daň (15%), tak tento jediný příjem SVJ nezakládá v současné době povinnost podávat za SVJ přiznání k dani z příjmů právnických osob. Aby nevznikla další daňová povinnost pro členy SVJ, je vhodné použít tento příjem na úhradu nákladů SVJ-právnické osoby.A tady si právě již nejsem úplně jistý,co všechno by tím mohlo být. Co třeba občerstvení na schůzi shromáždění SVJ,pronájem nebo nákup výpočetní techniky pro potřeby SVJ, platby za vedení účetnictví SVJ externí účetní firmou, koberec, nábytek, kancelářské potřeby do kanceláře SVJ, telefon a SIM karta pro služební volání. Odměny statutárního orgánu si neplatíme. Je něco z toho špatně ? Případně co dalšího ? Jedná se o roční příjem na úrocích cca 10-15 tisíc Kč.

    • #19751 Odpovědět
      lojza
      Host

      Můžeš mi prozradit název banky (+kolik tam máte uloženo), u které dostanu na úrocích za rok 10-15 tisíc za rok??? :-))

      • #19752 Odpovědět
        Jan Veverka
        Host

        Creditas běžný účet 0,85% p.a hrubého.

    • #20099 Odpovědět
      Michal Čermák
      Host

      Dobrý den, jenom nerozumím tomu, proč by měla vzniknout další daňová povinnost pro členy SVJ. Ze zákona jsou úroky příjmem SVJ (nikoliv vlastníků jednotek) a tudíž daňovou povinnost má pouze SVJ. Nejsem si jist, zda banka sráží příjem srážkovou daní, pokud ano, povinnost podat daňové přiznání nevzniká. Spíš by mě zajímala ta zmiňovaná sekundární povinnost pro členy SVJ – z čeho konkrétně plyne. Nedokážu si představit, že by se příjem zdaňoval dvakrát – jednou SVJ a podruhé jeho členům?

    • #20133 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Pane Veverko,

      Podle § 36/5/b ZDP činí srážková daň 19% nikoliv 15%.

      Protože peníze na účtu SVJ patří SVJ, tak i úroky po dani patří SVJ.

      Pokud přijaté zdaněné úroky SVJ použije na tzv. korporátní náklady (poplatky bance, odměny orgánům, vedení účetnictví, kancelářské potřeby atd.), tak členům SVJ nevzniká podle většinového názoru příjem, který by podléhal zdanění u členů SVJ.

      Jiná situace by asi nastala, pokud by se úroky použily např. na úklid či elektřinu společných prostor, opravy či technické zhodnocení společných částí domu atd. Tam bych si zdanění nepeněžního příjmu u členů SVJ dovedl představit. Ale peníze nemají mašličku a všechny náklady se konec konců platí z bankovního účtu. :-))

      Hezký den!

    • #22163 Odpovědět
      Jiří Doležal
      Host

      Zdravím pane Veverka,

      zvažuji přejít do banky Creditas z ČSOB  ,doted se platilo 7000Kč poplatky a úrok směšných 200Kč(0,03%p.a.) a nikomu to nevadilo.Ted jsem se stal předsedou a budu to jedna z prvních věcí,kterou změním,protože  mě to mimořádně vytáčí.

      Jste spokojený s bankou,bankovnictvím,mohl by jste jí doporučit,skutečně se tam nic neplatí,jak vypadají výpisy?

      S pozdravem Doležal

    • #22297 Odpovědět
      Jan+Veverka
      Host

      Pane Doležal, zatím není žádný problém, je to jako u každé jiné běžné banky, včetně výpisů. Nevím jak v nějakých speciálnějších případech, my používáme jako “spořící” účet. Jinak zatím pro běžné platby používáme Fio. Žádné poplatky bance neplatíme.

    • #22343 Odpovědět
      Jiří+Doležal
      Host

      Dobrý den,

      děkuji za odpověd. I ta Fio banka zazněla na schůzi ale ta má úroky taky 0,05% .Jelikož jako statutární orgán o těchto věcech rozhoduji sám,zvolím jako jeden hlavní účet Creditas.

    • #30044 Odpovědět
      Jirka
      Host

      Dobrý den,

      pan Pavel, jehož názorů si velmi vážím ( i paní Kleinové ) zde 26.10.2019 napsal:

      Pokud přijaté zdaněné úroky SVJ použije na tzv. korporátní náklady (poplatky bance, odměny orgánům, vedení účetnictví, kancelářské potřeby atd.), tak členům SVJ nevzniká podle většinového názoru příjem, který by podléhal zdanění u členů SVJ.

      To znění “podle většinového názoru”  budí určitou nejistotu, jak to je. Prosím o informaci, jestli od té doby se tento “problém”  definitivně vyřešil nějakým jednoznačným rozhodnutím kompetentního orgánu.

      Při dnešních úrocích účtů SVJ již ta částka není tak bezvýznamná.

      Děkuji

      • #30234 Odpovědět
        pavszalpavszal
        Účastník

        Omlouvám se že se nevyjádřím přímo k tématu, ale taky mne zaujalo ono “podle většinového názoru”. Dnešní zákony a normy jsou tak složité a nejednoznačné, že se sporné věci mnohdy řeší podle názorů (tak zvaných právních názorů). Zákony jsou tak složité a rozsáhlé, že je ani vysokoškolsky vzdělaný člověk nemůže ovládat všechny, ovšem na druhou stranu stále platí a nelze jinak, že neznalost zákona neomlouvá!

        • #30237 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Pane pavszal,

          nebylo to tak dávno, kdy ministersto financí tvrdilo  ve svém výkladu že příjmy z úroků na účtu SVJ jsou přímem vlastníků jednotek. Byla to totální pitomost, v rozporu s pravidly vedení účetnictví. Ale podle výkladů MF se řídí Finanční úřady.

          Je známo a potvrzeno konstantní judikaturou, že příjem z pronájmu je vždy příjmem pronajímatele, jestliže je oprávněn nakládat s předmětem pronájmu. Osoba vlastníka pronajímané věci je nevýznamná. A přesto si ouředníci vymysleli,  že toto univerzální pravidlo neplatí pro SVJ (a toto je jediná výjimka právě jen pro případ kdy pronajímatelem je SVJ). Příjem z pronájmu společných částí prý není příjmem pronajímatele, ale příjmem vlastníka pronajímaných prostor.

          Nehledejte v názorch ministerských ouředníků žádnou logiku. Neexistuje.

          Ostatně celý zákon o daních z příjmů je chaotická sbírka výjimek, výjimek z výjimek, a výjimek z výjimek z výjimek.

           

           

          ty moh.

           

           

    • #30046 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Jirko,

      zákon se nezměnil, v judikatuře a literatuře jsem nic v tomto směru nezaznamenal.

      Takže nemám důvod něco na svém názoru z roku 2019 měnit.

      Hezký den!

       

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 vláken odpovědí
Odpověď na: Použití úroků z účtu SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Cookie Consent with Real Cookie Banner