Použití úroků z účtu SVJ

 • Začal
  Téma
 • #19743 Reakce
  Jan Veverka
  Guest

  Jestli to správně chápu, tak úroky na běžných/spořících účtech SVJ jsou příjmem SVJ-právnické osoby.Je li stržena srážková daň (15%), tak tento jediný příjem SVJ nezakládá v současné době povinnost podávat za SVJ přiznání k dani z příjmů právnických osob. Aby nevznikla další daňová povinnost pro členy SVJ, je vhodné použít tento příjem na úhradu nákladů SVJ-právnické osoby.A tady si právě již nejsem úplně jistý,co všechno by tím mohlo být. Co třeba občerstvení na schůzi shromáždění SVJ,pronájem nebo nákup výpočetní techniky pro potřeby SVJ, platby za vedení účetnictví SVJ externí účetní firmou, koberec, nábytek, kancelářské potřeby do kanceláře SVJ, telefon a SIM karta pro služební volání. Odměny statutárního orgánu si neplatíme. Je něco z toho špatně ? Případně co dalšího ? Jedná se o roční příjem na úrocích cca 10-15 tisíc Kč.

Zobrazujeme 5 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #19751
    lojza
   Guest

   Můžeš mi prozradit název banky (+kolik tam máte uloženo), u které dostanu na úrocích za rok 10-15 tisíc za rok??? :-))

   Reakce
   • #19752
     Jan Veverka
    Guest

    Creditas běžný účet 0,85% p.a hrubého.

    Reakce
  • #20099
    Michal Čermák
   Guest

   Dobrý den, jenom nerozumím tomu, proč by měla vzniknout další daňová povinnost pro členy SVJ. Ze zákona jsou úroky příjmem SVJ (nikoliv vlastníků jednotek) a tudíž daňovou povinnost má pouze SVJ. Nejsem si jist, zda banka sráží příjem srážkovou daní, pokud ano, povinnost podat daňové přiznání nevzniká. Spíš by mě zajímala ta zmiňovaná sekundární povinnost pro členy SVJ – z čeho konkrétně plyne. Nedokážu si představit, že by se příjem zdaňoval dvakrát – jednou SVJ a podruhé jeho členům?

   Reakce
  • #20133
   Pavel Pavel
   Participant

   Pane Veverko,

   Podle § 36/5/b ZDP činí srážková daň 19% nikoliv 15%.

   Protože peníze na účtu SVJ patří SVJ, tak i úroky po dani patří SVJ.

   Pokud přijaté zdaněné úroky SVJ použije na tzv. korporátní náklady (poplatky bance, odměny orgánům, vedení účetnictví, kancelářské potřeby atd.), tak členům SVJ nevzniká podle většinového názoru příjem, který by podléhal zdanění u členů SVJ.

   Jiná situace by asi nastala, pokud by se úroky použily např. na úklid či elektřinu společných prostor, opravy či technické zhodnocení společných částí domu atd. Tam bych si zdanění nepeněžního příjmu u členů SVJ dovedl představit. Ale peníze nemají mašličku a všechny náklady se konec konců platí z bankovního účtu. :-))

   Hezký den!

   Reakce
  • #22163
    Jiří Doležal
   Guest

   Zdravím pane Veverka,

   zvažuji přejít do banky Creditas z ČSOB  ,doted se platilo 7000Kč poplatky a úrok směšných 200Kč(0,03%p.a.) a nikomu to nevadilo.Ted jsem se stal předsedou a budu to jedna z prvních věcí,kterou změním,protože  mě to mimořádně vytáčí.

   Jste spokojený s bankou,bankovnictvím,mohl by jste jí doporučit,skutečně se tam nic neplatí,jak vypadají výpisy?

   S pozdravem Doležal

   Reakce
  • #22297
    Jan+Veverka
   Guest

   Pane Doležal, zatím není žádný problém, je to jako u každé jiné běžné banky, včetně výpisů. Nevím jak v nějakých speciálnějších případech, my používáme jako “spořící” účet. Jinak zatím pro běžné platby používáme Fio. Žádné poplatky bance neplatíme.

   Reakce
  • #22343
    Jiří+Doležal
   Guest

   Dobrý den,

   děkuji za odpověd. I ta Fio banka zazněla na schůzi ale ta má úroky taky 0,05% .Jelikož jako statutární orgán o těchto věcech rozhoduji sám,zvolím jako jeden hlavní účet Creditas.

   Reakce
Zobrazujeme 5 reakcí
V reakci na: Použití úroků z účtu SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?