Potížista

Úvod Fóra Všechny kategorie Rekonstrukce domu Potížista

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel lake a poslední změna proběhla před 4 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #12167 Odpovědět
   HanaHana
   Účastník

   V našem bytovém družstvu máme potížistu, který se neustále v něčem šťourá, přesto že v domě nebydlí a byt pronajímá.  Představenstvo zajistilo dotace na okna, novou střechu, výstavbu nového výtahu atd.  Nyní představenstvo 2 roky připravovalo výběrové řízení na  firmu, která provede rekonstrukci vnitřních rozvodů plynu a silnoproudu a slaboproudu. Rok pak detailně pracovalo na rozpočtu. Firma i rozpočet byl schválen. Členové dostali  na schůzi k pozvánce i výpis z rozpočtu členěný na podskupiny.  Nyní tento člověk požaduje detailní rozpočet. Jde mu ovšem o to, aby se mohl v rozpočtu šťourat a pak dělat jen a jen potíže.  Představenstvo však čeká rozsáhlá rekonstrukce a nechce se zabývat neustálými emailovými výhrůžkami. Můj dotaz zní,  zda-li má člen družstva nárok požadovat po statutárních orgánech družstva detailní rozpočet až na např. svorky anebo na to nárok nemá. Rozpočet ve zkráceném rozsahu byl schválen na členské schůzi všemi hlasy přítomných členů a za přítomnosti zástupců firmy a potížisty.

  • #12242 Odpovědět
   lojza
   Host

   Pokud si na schůzi BD nadpoloviční většinou odsouhlasíte dotace, úpravy, rekonstrukce apod tak “potížista” má prostě smůlu. Tu smůlu má o to větší, že pokud jste opravdu bytové družstvo, tak ten byt nevlastní a je pouze nájemce (třebaže člen družstva).

   Jediné co mě zaráží je to, že vaše BD 2 roky připravovalo výběrové řízení a následně další rok připravovalo rozpočet. Firmu vyberu za měsíc a co se týče rozpočtu tak buď na to mám nebo ne!

   • #12246 Odpovědět
    HanaHana Koutná
    Host

    Dobrý den,

    každá firma, která o zakázku stála, se specializovala na něco. Nikdo nechtěl dělat plyn, a zároveň silnoproud, a potom slaboproud.  Trvalo, než jsme našli firmu, která zakázku vzala jako celek, takže o měsíci nemůže být ani řeč!  Stále ale není stoprocentně zodpovězen můj dotaz.

     

    • #12253 Odpovědět
     lojza
     Host

     Pokud stále trváte na dotazu, jestli “potížista” může požadovat nahlédnout do rozpočtu, tak říkám že ano, ale jak už jsem se zmínil posledně, není mu to nic platné ve smyslu většinového rozhodnutí členské schůze BD. Jediné co by ještě mohl udělat je napadnout toto rozhodnutí soudně ve smyslu, že statutár nejednal v tomto případě jako zodpovědný hospodář.

     A ještě k tomu výběrovému řízení. Nevím jakou firmu jste nakonec zvolili, ale to si opravdu myslíte, že ta dotyčná firma, která to vzala “jako celek” si drží veškeré profese o kterých se zmiňujete? Takže předpokládám, to bude řešit formou subdodávek, což si myslím že vás to ve výsledku vyjde dráž, než kdyby jste si ty ostatní profese nasmluvali sami.

    • #12270 Odpovědět
     HanaHana Koutná
     Host

     Dobrý den,

     samozřejmě si to nemyslím, dělám tuto práci více jak 10 let a za tu dobu jsem vyřídila dotace a dary, rekonstrukci střechy a oken, nový výtah atd.  Můj dotaz ale zněl, jestli člen družstva může žádat o detailní rozpočet na stavbu, když před tím sám rozpočet ve zkráceném rozsahu dostal a jako všichni firmu i rozpočet odsouhlasil. Nyní mu nejde o nic jiného, než že se chce hádat o detaily, že např. svorka místo 1 Kč měla stát 0,99 hal. Může dodatečně žádat člen družstva o detailní rozpočet statutární orgán družstva?  Cílem nového nebydlícího člena je zdržovat nekonečnými emaily  opakovaně zvolené představenstvo družstva od práce!

    • #12272 Odpovědět
     lojza
     Host

     Zajímalo by mně kolik těch e-mailů denně je, že to to nebohé představenstvo tak zdržuje od práce :-))

  • #12325 Odpovědět
   lake
   Host

   Paní Hano,

   jestliže pracujete ve vedení vašeho družstva 10 let, jak píšete, pak je s podivem, že neznáte stanovy.  To jste si je ani jednou nepřečetla?  Jestliže vaše družstvo má podle stanov kontrolní komisi, pak pouze členové tohoto orgánu mají neomezené právo “nahlížet do podkladů, dokladů a dokumentů družstva”.  Viz § 715 zákona č. 90/2012 Sb..  Z toho a contrario plyne, že jednotlivý člen družstva takové právo nemá.

   Jestliže se ale jedná o malé družstvo (do 50 členů) bez kontrolní komise, pak neomezené zákonné právo nahlížet má každý jednotlivý člen družstva (§ 726 odst. 2).

   Není na tom nic složitého.  Přečtěte si konečně stanovy a zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Potížista

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: