pojištění odpovědnosti za výkon funkce

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #23513 Odpovědět
  broth
  Host

  Dobrý den, je nutné, aby si pojištění odpovědnosti za výkon funkce platil každý z členů výboru sám, nebo je může za členy výboru hradit SVJ?

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #23515
    Ladislav Laker
   Host

   Broth, pohybujete se na tenkém ledě. Platba pojištění odpovědnosti určitě není platbou, kterou by SVJ hradilo na základě celostátně účinného předpisu. Nejde ani o náklad na správu domu, ani o náklad na služby.  Pokud si členové výboru sami “přihrají” a schválí platby jejich pojištění odpovědnosti, mohlo by se jednat o trestný čin zpronevěry.

   Takové úhrady jsou přípustné pouze pokud ve stanovách SVJ je uvedeno, že SVJ toto pojistné bude statutárům hradit, a že jde o náklad na správu domu (stejně jako odměny za výkon funkce).

   Podotýkám, že tento “zaměstnanecký benefit” bude společenstvím připočítán k odměně statutárů a musí být řádně zdaněn, včetně pojistného na sociální zbezpečení a na zdravotní pojištění ze závislé činnosti.

   Odpovědět
  • #24089
    Michal+Čermák
   Host

   Dobrý den, nevím, jakou máte zkušenost, ale dnes pojišťovny automaticky v pojistce domu nabízejí kromě pojištění běžných pojistných událostí i pojištění odpovědnosti statutárních orgánů. Pokud taková pojistka k dispozici není, člen tohoto orgánu se může samozřejmě pojistit sám, ale na trhu se to běžně nevyskytuje, respektive neprovádí.  Abych doplnil předchozí odpověď – pokud by to hradilo za své členy SVJ (zvlášť mimo běžné pojistné), muselo by to schválit shromáždění, a jak bylo uvedeno, člen, jemuž by taková platba byla schválena, by ji musel přiznat.

   Odpovědět
  • #24092
    Ladislav Laker
   Host

   Michal+Čermák napsal: “… dnes pojišťovny automaticky v pojistce domu nabízejí kromě pojištění běžných pojistných událostí i pojištění odpovědnosti statutárních orgánů”.

   Ale nepovídejte! Pokud tomu někdo věří, pak se nechává tahat od pojišťovny za nos.

   Statutární orgán není osoba. Nemůže tedy mít žádnou odpovědnost. Neodpovídá za žádnou škodu. Statutární orgán nemůže být žalován. Na statutárním orgánu nelze nic vymáhat.

   Odpovědět
  • #24093
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Přesně takto jsme postupovali u nás – rozšířili jsme (na základě schválení shromážděním vlastníků) pojistku domu o pojištění odpovědnosti členů výboru SVJ za několik málo stokorun ročně.

   Odpovědět
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: pojištění odpovědnosti za výkon funkce

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?