pojištění členů výboru

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu pojištění členů výboru

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27826 Odpovědět
   Medi
   Host

   Dobrý den, může být pojištění členů výboru SVJ hrazeno z účtu SVJ? Děkuji za odpověď.

  • #27827 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Naše SVJ mělo pojištění domu, a k tomuto pojištění nám pojišťovna za několik stokorun “přidala” i pojištění členů výboru, takže to je hrazeno z účtu SVJ.

  • #27828 Odpovědět
   ladamuriladamuri
   Host

   Taky jsme tak měli součástí pojstky domu .u ČSOB

  • #27835 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Nejde o jakési “pojištění členů výboru”, ale o pojištění odpovědnosti člena statutárního orgánu.

   Podle § 25 odst. 1 zákona o daních z příjmů platí, že za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat pojistné hrazené za člena statutárního orgánu a dalšího orgánu právnické osoby (…) z titulu odpovědnosti za škodu způsobenou společnosti při výkonu funkce.

   Z uvedeného mi plyne, že tyto výdaje nejsou způsobilými výdaji v hlavní činnosti SVJ – správě domu a pozemku. Nemohou tedy být hrazeny z příspěvků na správu domu.

   Podle § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů platí, že pojistné hrazené právnickou osobou SVJ na rizikové pojištění statutára je jeho zdanitelným příjmem ze závislé činnosti u zaměstnavatele, neboť tyto částky “jsou vypláceny nebo připisovány k dobru anebo spočívají v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance nebo v jeho prospěch”. 

   • #27847 Odpovědět
    premek
    Host

    Zdravím všechny, u nás jsme si zaplacení pojištění odpovědnosti z prostředků SVJ odhlasovali na shromáždění. Ani tato varianta se souhlasem členů není tedy správná?

    • #27851 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane premek, co jste si odhlasovali, to platí. Zvýšili jste odměnu každému statutárovi o alikvotní částku pojistného odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu funkce.

     Protizákonné by bylo, kdyby SVJ porušovalo zákon o daních z příjmů a kdyby tyto částky nezapočítávalo do celkové roční odměny u každého člena výboru.

     Nezapomeňte, že částka na toto pojistné není nákladem na správu domu. Mnoho SVJ se řídí podle § 1180 odst. 2 zákona:  “Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů (…) se rozvrhnou na každou jednotku stejně.” Tedy nákad na odměny statutárů se v těchto SVJ nerozúčtuje podle spoluvlastnických podílů na společných částech.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: pojištění členů výboru

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner