podmínky přijetí nového člena družstva

 • Začal
  Téma
 • #10175 Reakce
  HenryX
  Guest

  Dobrý den, potřeboval bych poradit v následující věci. Když před 10 lety vznikalo družstvo, do družstva jsem nevstoupil a zůstal v nájmu. Nyní mám zájem o vstup a předpokládal jsem stejné podmínky, za jakých vstupovali do družstva ostatní před 10 lety. Dostal jsem informaci, že to není možné. Rozdíl je prý v tom, že tito postupně splácejí odhadní cenu bytu, stanovenou před 10 lety. U mě jsou ale stanoveny podmínky tak, že by byla splácena taková hodnota bytu, která by vycházela nyní z aktuální odhadní ceny bytu, která je výrazně vyšší než před 10 lety. Má na tento postup družstvo nárok? Není to diskriminace nového člena?? Vždyť v bytě bydlím stejně dlouho jako ostatní a platím nájem.

Zobrazujeme 1 reakci
 • Author
  Reakce
  • #10182
   Pavel Pavel
   Participant

   Henry,

   samozřejmě žádný nárok na stejné podmínky jako měli ostatní členové družstva před 10 lety nemáte. Ověřit si to můžete v ZOK a ve stanovách. Nic tam nenajdete.

   Dokonce pokud by tak představenstvo postupovalo, konalo by v rozporu s § 159 NOZ.

   Představte si situaci, že by za těch 10 let klesly ceny bytů na polovinu. Také byste trval na stejných podmínkách jako měli ostatní před 10 lety a chtěl platit dvojnásobek současné ceny?

   Udělaj jste chybu, to je celé.

   Hezký den!

   Reakce
  • #10214
    lojza
   Guest

   Jenom taková “technická”. Ty jsi před 10-lety nezůstal v nájmu ale v podnájmu. V nájmu totiž zůstali ti, vstoupili do družstva a byla s nimi sepsána nájemní smlouva (předpokládám na dobu neurčitou). Ty jsi obyčejný podnájemník, který se teď domáhá vstupu do BD, protože ti bylo líto dát před 10-lety pár “drobáků” na členský poplatek!

   Měli jsme před cca 25 lety podobnou situaci, kdy asi 3 osoby se nechtěli stát členy družstva kvůli členskému poplatku 3.100Kč. Nakonec si to rozmysleli a myslím, že do dneška nelitují.

   Reakce
Zobrazujeme 1 reakci
V reakci na: podmínky přijetí nového člena družstva

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?