Podklady před schůzí

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel EJA a poslední změna proběhla před 3 měsíci a 3 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #23177 Odpovědět
  EJA
  Host

  dobrý den, má SVJ povinnost posílat vlastníkům podklady ke schůzi předem zejména pokud se na schůzi má projednávat tak důležité věci jako roční zpráva o činnosti výboru, schválení roční účetní uzávěrky, zvýšení poplatku za správu nemovitosti ?
  pokud SVJ nic neposlalo, mám právo žádat o zaslání na email/poštou ?

  § 1179 zákona č. 89/2012 Sb.,OZ umožnuje náhled, ale jelikož fyzicky nebydlím v nemovitosti kterou vlastním tak bych rád měl podklady ještě před schůzi abych mohl na schůzi adekvátně reagovat na projednávané body.

  zatím nemám k dispozici stanovy SVJ.
  děkuji za radu.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #23178
    Ladislav Laker
   Host

   Na toto se neptejte nás. My neznáme stanovy vašeho SVJ.

   Odpovědět
  • #23185
    EJA
   Host

   :- ) Vaše odpověď mi opravdu pomohla, děkuji !

    

   Odpovědět
  • #23186
   Pavel Pavel
   Účastník

   Ejo,

   Ladislav má vlastně pravdu. Podle § 1200/2/c NOZ by ve stanovách měla být uvedena mj. práva členů SVJ. Vy uvádíte, že stanovy nemáte. Do sbírky listin na [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte jste se díval? Tam stanovy většinou jsou.

   Jinak můžete vycházet z § 1207/2 NOZ podle kterého pokud nejsou k pozvánce připojeny podklady, tak svolavatel umožní každému vlastníku jednotky VČAS se s nimi seznámit.

   Povinnost zasílat podklady tedy obecně není, ale Vy máte právo si je vyžádat.

   Ale účetní UZÁVĚRKU v podkladech nenajdete. Uzávěrka je proces na základě kterého je sestavena účetní ZÁVĚRKA.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #23193
    Ladislav+Laker
   Host

   EJA, zeptal jste se “(…) má SVJ POVINNOST posílat vlastníkům podklady ke schůzi předem (…)?” Přesně podle toho jsem Vám prve odpověděl. Pan Pavel Vám vysvětlil, že jinou odpověď jste ani nemohl čekat.

   Pokud Vás zajímají povinnosti SVJ uvedené přímo v zákoně, žádná z nich není formulovaná tak, že by SVJ bylo povinno vlastníkům cokoliv “posílat”. Speciální povinnost “posílat vlastníkům podklady ke schůzi předem” by mohly SVJ uložit jedině stanovy, nebo rozhodnutí soudu.

   V jiných případech se zákonodárce pečlivě vyhýbá tomu, aby určil přesně způsob, jakým vlastník jednotky může získat přístup k doklumentům SVJ. Podle § 1179 NOZ platí, že u [osoby odpovědné za správu domu] může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů. Není zde ani slovo o posílání, ani o dálkovém přístupu, ani o emailu. Takže povinnost “posílat vlastníkům” neexistuje, pokud to SVJ nemá přikázáno stanovami.

   Podle § 1210 platí pro rozhodování mimo zasedání, že osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, může navrhnout v písemné formě (…) aby vlastníci jednotek rozhodli o týchž záležitostech mimo zasedání. Všimněte si, že “navrhnout v písemné formě” nemusí mít význam “poslat”. Pouze stanovy SVJ mohou upřesnit, zda návrh bude vyvěšen na vývěsce v domě, nebo zveřejněn na internetové stránce SVJ, nebo předán vlastníkovi jednotky do vlastních rukou v sídle SVJ v úředních hodinách, nebo vložen do poštovní schránky vlastníka jednotky v domě, nebo poslán prostřednictvím poskytovatele poštovních skužeb na adresu vlastníka. Zákon toto neurčuje, stejně jako neurčuje mnoho dalších věcí.

   Jedině stanovy to možná určují. Odpověď jste tedy dostal. Že Vám nepomohla ve Vaší situaci – to je jiná věc. Ostatně domnívám se, že kupovat jednotku bez znalosti stanov SVJ je hazard a lehkomyslnost.

    

   Odpovědět
  • #23205
    EJA
   Host

   tak to už je trošku sofistikovanější odpověď za kterou děkuji. možná to z mého dotazu nebylo jasné, ale chtěl jsem se ujistit jestli existuje nějaký zákon, který by přístup k podkladům upravoval. a to jsem již ve vaší druhé odpovědi našel.

   Stanovy  každého SVJ se dají měnit takže pro mně při kupovaní jednotky bez znalosti stanov SVJ to nebyl až takový hazard a lehkomyslnost. ale chápu, že každý ma při kupování jiné kritéria a priority.

   Odpovědět
  • #23206
    EJA
   Host

   děkuji za Vaši odpověď

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: Podklady před schůzí

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?