platba za odpad

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu platba za odpad

 • Toto téma obsahuje celkem 29 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tereza a poslední změna proběhla před 1 rokem a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #2261 Odpovědět
   richel
   Host

   Zdravím, poradíte mi, jak je to s placením za odpad? Mám v bytě (SVJ) trvalé bydliště, ale nebydlím tam a tedy nejsem ani nahlášen v počtu osob. Musím přesto platit za odpad – kontejnery?

  • #2262 Odpovědět
   pepe
   Host

   Platba za svoz komunálního odpadu je vázán na trvalé bydliště dotyčné osoby.

  • #2290 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Richel,

   odvoz komunálního odpadu je podle § 3 zákona č. 67/2013 Sb. službou. Rozúčtování se provádí podle § 5 téhož zákona.

   O pravidlech rozúčtování by mělo rozhodnout shromáždění podle § 1208/d NOZ. Ptejte se tedy u výboru SVJ.

   Kde máte trvalé bydliště nebo zda v bytě bydlíte není rozhodné.

   Hezký den!

  • #2294 Odpovědět
   pepe
   Host

   Richel, vykašli se na nějaké odkazy na zákony a řekni nám kde máš trvalé bydliště, a podle toho se dá postupovat dál. Předpokládám, že velkých městech na poplatky za svoz komunálního odpadu nemá žádné shromáždění SVJ nebo BD vliv. Je to totiž úplně mimo nějakých záloh na energie apod. Tak jako smlouva mezi dodavatelem elektrické energie a plynu v rámci bytu je mezi dodavatelem a uživatelem bytu tak i ve většině případů (krajská města) je i svoz komunálního odpadu v kompetenci města a je veden na trvalé bydliště a osobu. Proto je vhodné říci kde máš to trvalé bydliště a jak je to v dané lokalitě řešeno.

   P.S. syn byl na studiích mimo trvalé bydliště, ale platby za komunální odpad jsme pořád platili včetně jeho osoby.

   • #2360 Odpovědět
    Milan
    Host

    …předpokládáte špatně

    ..v Praze ( teda alespoň u nás P-4) je to jinak, SVJ či BD si objednává počet kontejnerů a četnost vyprazdňování a dle toho dostane CENU. A jak si to rozpočítá na nájemníky či majitele bytů je v jejich kompetenci. Takže to rozpočítáváme do měsíčních záloh, protože městu platí BD jen 2xročně.

    • #2362 Odpovědět
     pepe
     Host

     Jak jsem říkal, je to podle města a daných zvyklostí. A jenom taková technická. SVJ nebo BD si objedná počet kontejnerů (popelnic), domluví četnost vyprazdňování, dostane cenu a tu pak rozpočítá na nájemníky. To samé u nás ve městě udělá dotyčná firma na svoz a rozpočítá to mezi počet obyvatel s trvalým pobytem v daném městě. Jak se to řeší s počtem kontejnerů netuším protože jejich počet je před barákem od nepaměti pořád stejný a mění se max.poškozené kusy a svozy si určuje dotyčná firma (3x týdně). A teď k jádru pudla. Ulice kde stojí panelák o deseti vchodech. Každý vchod je buď samostatné BD nebo SVJ. Kontejnery jsou rozmístěny tak nějak rovnoměrně po celé délce ulice + jsou mezi nimi kontejnery na papír, plast a sklo. Popeláři přijedou, vyberou všechny kontejnery v dané ulici bez ohledu na to jestli do nich vysypal odpad nájemník jednoho nebo druhého BD, SVJ (kontejnery jsou volně přístupné). Takže v případě že by mělo každé BD nebo SVJ svoji smlouvu, tak by v tom měli popeláři pěkný hokej a nevěděli by který kontejner mají vysypat a který ne.

    • #2363 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     Milane,

     zákon č. 67/2013 Sb. platí na celém území ČR, takže se není čemu divit. :-))

     Hezký tropický den!

      

    • #2367 Odpovědět
     pepe
     Host

     Pavlíku, zákon č. 67/2013 Sb. sice platí na celém území ČR ale je psán obecně jako zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty! Já se tady s nikým nehádám, jak to mají u nich. U nás ve velkém okresním městě je to prostě na osobu s trvalým bydlištěm a složenky chodí 1x za rok přímo od poskytovatele svozu komunálního odpadu. A jen tak na okraj, když jsi tak znalý těch zákonů, můžeš mi uvést konkrétní § daného zákona kde se přímo píše o svozu komunálního odpadu? A ještě dovětek, když si teda může každé BD a SVJ určit četnost svozu, tak to tam pak do dané lokality jezdí popeláři jak hasiči třeba každý den, protože si to každý určil jinak.

  • #26324 Odpovědět
   Monika
   Host
    <li style=”text-align: center;”>Chci se zeptat na placení odpadu – nechci zatím měnit trvalé bydliště ale odstěhovala jsem se od rodičů na vesnici,jak teda udělat aby za mne neplatili odpad,stačí na obci nahlásit přechodné bydliště v bytě kde jsem mne přítel přihlásil ale trvalé bydliště tam nemám. On taky ne, trvalé bydlištěm má jinouulici jak to řešit. Může vůbec správce paneláku požadovat poplatek za odpad když tam ani jeden nemáme trvalé bydliště????
   • #26325 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Moniko, Váš dotaz je nesrozumitelný. Proto nemůžete dostat použitelnou odpověď.

    Netušíme o kterou obec se jedná. Neznáme obsah obecní vyhlášky o komunálních odpadech a o platbě za jejich shromažďování, třídění a likvidaci. A nakonec neznáme ani pravidla SVJ, která mohou stanovit způsob rozúčtování nákladů na službu odvoz komunálního odpadu.

    Začněte tím, že nám sdělíte PSČ obce. Podle toho si vyhledáme obecní vyhlášku o komunálních odpadech a budeme schopni Vám k tomu něco napsat.

    • #26331 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Ještě 1 drobnost – na trvalé a přechodné bydliště si již dávno nehrajeme.

    • #26332 Odpovědět
     lojza
     Host

     nevím jak u Vás na dědině, ale ve velkých okresních městech si na to ještě hrajeme:-)

    • #26333 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Máte pravdu, že u vás ve velkých okresních vidlákovech si na trvalý a přechodný pobyt hrajete, leč zákon č. 133/2000 Sb. v § 10 až 12a) zná pojem “trvalý pobyt” pouze pro občany České republiky, v § 13 písm. h) zná pojem “přechodný pobyt”, ale jen pro cizince (jen pro ně!).

     Naše “dědina” má pouze 46.000 obyvatel (přibližně), takže zase tak malá není…

     P.S. Ještě nedávno jsem se domníval, že se na tomto webu vede diskuse na určité úrovni (tedy nikoliv za použití urážek), leč vyléčil jste mě z toho.

    • #26334 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Oprava: místo “Máte pravdu,” má být “Možná, “

    • #26335 Odpovědět
     lojza
     Host

     Omlouvám se, nechtěl jsem se Vás nějak dotknout. Nicméně paragrafy, které uvádíte řeší jen a pouze pobyt jako takový ale určitě neřeší jak si které město, městys, obec, dědina řeší poplatky za svoz odpadu. Ve městě kde mám trvalý pobyt platíme paušál na osobu a v katastru obce kde máme chatu (obec cca 10.000 obyvatel) platím roční paušál za “rekreační objekt”. Jestli je ta částka vyšší nebo menší oproti “starousedlíkům” jsem nikdy nezjišťoval.

    • #26336 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Já jsem také neodpovídal na způsob rozúčtovávání nákladů na odpad, ale upozornil jsem na termíny použité tazatelkou, že nejsou v souladu se zákonem (část).

     V našem SVJ to máme nastaveno tak, že náklady se rozúčtovávají podle počtu osob S OBVYKLÝM pobytem v bytě. Téměř všichni majitelé hrají fér a nahlašují správné počty, ale to je asi běžný jev.

  • #28222 Odpovědět
   Veselá Růžena
   Host

   Dobrý den..Praha-4 14700  Bydlím v pronájmu atrvalé bydliště mám jinde..Tež Praha4 14700.Takže platím dvoje poplatky…Jak z toho ven.Děkuji Veselá

   • #28223 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    1. lépe než “v pronájmu” by bylo lépe upřesnit, zda jde o nájem nebo podnájem (důležité podle novely zákona o odpadech)

    2. S dotazem se obrátit na příslušný (v tomto případě stejný) městský úřad a žádat o odpověď, nejlépe písemně.

   • #28224 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Paní Růženo, ujasněte si zda píšete o bydlišti, nebo o trvalém pobytu. To jsou dva naprosto odlišné pojmy. Pravděpodobně je po Vás požadováno placení jak v místě kde máte bydliště, tak i na adrese Vašeho trvalého pobytu. Máte však povinnost platit obecní poplatek pouze jednou, a to pouze v místě bydliště.

    V hlavním městě Praze platí ode dne 1. ledna 2022 nová vyhláška č. 17/2021 o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Podle § 2 této vyhlášky platí:

    • Poplatníkem poplatku je:  a) fyzická osoba, která má v nemovité věci bydliště, nebo  b) vlastník nemovité věci, ve které nemá bydliště žádná fyzická osoba.
    • Plátcem poplatku je:  a) společenství vlastníků jednotek, pokud pro dům vzniklo, nebo  b) vlastník nemovité věci v ostatních případech.

    Z uvedeného plyne, že jste poplatníkem poplatku za odkládání komunálního odpadu. Povinnost platit máte samozřejmě pouze jednou, a to v místě Vašeho bydliště. Na této adrese odvádíte poplatek vlastníkovi bytu, nebo vlastníkovi rodinného domu, nebo platíte k rukám SVJ (pokud v domě vzniklo).

    Nemáte však povinnost nikomu nic hradit mimo místo Vašeho bydliště. Problém je  v tom, že pojem “bydliště” je neurčitý (a nemá naprosto nic společného s trvalým pobytem). Definice “bydliště” je uvedena v § 80 zákona č. 89/2012 Sb..

    Obecně se dá říci, že pokud se na adrese trvalého pobytu nezdržujete, nežijete tam,  nemáte tam majetek, ani se nepodílíte na hrazení životních nákladů osob žijících v tom bytě, pak nejspíše máte bydliště jinde. Musíte ale být připravena prokázat kde je Vaše bydliště: například nájemní smlouvou, placením za dodávky elektřiny, plynu či internetu na adrese Vašeho skutečného bydliště, svědectvím příbuzných a známých, atd. Bohužel na “bydliště” Vám nikdo nedá úřední papír. Musíte tvrzení o bydlišti nějak prokazovat sama.

  • #28399 Odpovědět
   Milada tymrova
   Host

   Dobry den,trvaly pobyt mam v Manetine,ale neziji tam,mam domek ve velike vsi na chomutovsku,platim na trvalem pobytu i na te vsi,takze ja platim dvakrat,zda se mi to nelogicke,muzete poradit,dekuji tymrova

  • #28400 Odpovědět
   Milada tymrova
   Host

   DOBRE,ALE VLASTNIM DOMEK ,TAK URAD SI ASI URCIL PODLE TOHO,ZE JSEM VLASTNIKEM DOMU VE VELIKE VSI

  • #28401 Odpovědět
   Jenda
   Host

   Dobry den, jak je to v Olomouci?

   Plati to SVJ? Nebo musi kazdy sam? Mam tam prazdnou nemovitost. Dekuji

   • #28402 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Je-li ustanoveno SVJ, musí celý poplatek zaplatit SVJ a rozúčtovat jej na jednotlivé byty/majitele, zpravidla podle počtu osob (takto mi to bylo řečeno na našem magistrátu).

    • #28411 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pan mku03375 se mýlí. Skutečnost je jiná!  

     Existují dva způsoby platby za odkládání komunálního odpadu. U obou tazatelů (Milada v Manětíně a Jenda v Olomouci) se hradí za osobu s trvalým pobytem, případně hradí vlastník nemovité věci na území obce.  Neexistuje povinnost platit cokoliv na účet SVJ. Poplatníci  těchto obcích hradí poplatek přímo obci.

     Druhý možný způsob zpoplatnění vychází z objemu či hmotnosti odkládaného odpadu, případně z objednaného objemu nádob u svozové společnosti. Pokud by objednavatelem svozu bylo SVJ, případně vlastník budovy s nájemními byty, pak poplatníci hradí poplatek na účet SVJ, případně na účet vlastníka budovy.

     Ani  v Manětíně, ani  v Olomouci se však tento druhý způsob placení nepoužívá.

    • #28413 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Můj “omyl” uvádíte jako druhý příklad možnosti zpoplatnění, o kterém jsem uváděl, že jsme byli takto informováni na magistrátu…

    • #28414 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, Vy vždycky plácnete nějaký nesmysl, a pak se snažíte to zbytečně rozmazávat.

     Tvrdil jste zde tuto nepravdu: “Je-li ustanoveno SVJ, musí celý poplatek zaplatit SVJ”. To neplatí ani pro tazatelku Miladu z Manětína, ani pro tazatele Jendu, který vlastní nemovitost v Olomouci. Uvádíte je v omyl Vašimi nepravdami.

  • #28403 Odpovědět
   Jejda
   Host

   Záleží na tom, jak která obec má vyhlášku o odpadech. Jsou dvě možnosti: A) Platí se podle trvalého bydliště – pak je to většinou záležitost mezi osobou a obcí. Nebo B) Platí se za kontejner (popelnici) – pak by se jednalo o vztah SVJ a obec.

   Tady Vám bez bližší znalosti nikdo neporadí!!!

  • #29389 Odpovědět
   Tereza
   Host

   Dobrý den,

   chtěla bych se zeptat, už minimálně 3 roky bydlím v obci Mladoňov (u Šumperka), kde se za odpady platí tak, že se na rok koupí ,,samolepka,, dle velikosti popelnice, kterou používáte a ta platí až do začátku dalšího roku. Problém je, že trvalé bydliště mám pořád hlášené u rodičů v Olomouci, kde za mě poplatek pořád platí. Jde nějak udělat, že by rodiče za mě poplatek za odpady neplatili, když bydlím a mám zaplacené odpady jinde?

   Děkuji za odpověď.

    

  • #29391 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Terezo, odpověď  najdete  zákoně č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích.

   • § 10g Osvobození od poplatku:  Od poplatku za obecní systém odpadového hospodářství je osvobozena osoba, které poplatková povinnost vznikla z důvodu přihlášení v obci a která je (a) poplatníkem poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci v jiné obci a má v této jiné obci bydliště (…).

   Vy platíte v Olomouci, protože tam máte trvalý pobyt. Obecnímu úřadu v Olomouci doložíte že hradíte poplatek za odkládání komunálního odpadu v Mladoňově, a k tomu dodáte čestné prohlášení s ověřeným podpisem o tom že Vaše bydliště je v Mladoňově. Pak budete osvobozena od hrazení poplatku v Olomouci. Přečtěte si olomouckou obecní vyhlášku – může tam být upřesněno jakým způsobem žádat o osvobození od poplatku a jaké doklady mají být k žádosti přiloženy.

  • #29395 Odpovědět
   Tereza
   Host

   Pane Lakere,

   děkuji za informace. Pokusím se to vyřešit.

   Přeji pěkný den.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 vláken odpovědí
Odpověď na: platba za odpad

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: