placení za výtah

  • Toto téma obsahuje celkem 24 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 3 měsíci.
  • Vytvořil
    Téma
  • #4435 Odpovědět
    Jaranov
    Host

    Dobrý den , koupila jsem byt v SVJ.Byt se nachází v prvním patře a byla jsem informována,že v platbách je zahrnuta i platba za užívání výtahu.Jak mám postupovat,když výtah užívat nebudu a nechci tedy za ně ani platit ? Slyšela jsem,že v některých domech to tak mají.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Autor
    Odpovědi
    • #4436
      Pavel Pavel
      Účastník

      Jaranov,

      jako spoluvlastník výtahu se nemůžete vyhnout placení nákladů souvisejících se samotnou existencí výtahu jako jsou opravy, údržba, revize.

      Hrazení nákladů spojených s užíváním, jako je elektřina, je někde upraveno tak, že z něho jsou vyloučeny osoby, které výtah neužívají resp. nemohou užívat, protože nemají od výtahu čip.

      Změna pravidel rozúčtování cen služeb je v kompetenci shromáždění podle § 1208/e NOZ.

      Víte o jakou částku se ročně jedná?

      Hezký den!

      Odpovědět
    • #4454
       Toman
      Host

      Zdravím, tak jak píše Pavel, to máme u nás. Vlastníci bytů v přízemí a podle volby i v prvním patře nemají od výtahu čip, tudíž ho nemohou používat. Ti pak náklady na provoz výtahu nehradí.

      Odpovědět
      • #4456
         pepe
        Host

        Toman

        Trochu si protiřečíte. Uvádíte, že to máte tak jak píše Pavel a obratem uvádíte, že náklady na provoz výtahu neplatí ti co nemají čip. Ale jak uvedl Pavel (a já s ním souhlasím) náklady na provoz jsou i revize, údržba a opravy, a na těch by se měli podílet všichni vlastníci. Měl jste asi na mysli pouze náklady na spotřebovanou el.energii (většinou 3-fázový elektroměr, určený pouze pro výtah).

        Odpovědět
        • #4457
           Toman
          Host

          Reagoval jsem především na ten čip, s rozúčtováním je to tak, jak píšete Vy, pepe.  Bez čipu nehradí pouze vlastní provoz výtahu, tedy elektřinu. Ostatní náklady na provoz výtahu jdou i za nimi, i když se jim to moc nelíbí.

          Odpovědět
    • #5817
       Radovan
      Host

      To snad není možné, žasnu jak někteří uvažují…

      Odpovědět
    • #9812
      Vytahy_Server Vytahy_Server
      Účastník

      Vše je na dohodě všech vlastníků bytů v SVJ.

      Lze se tedy dohodnout že se vlastníci bytů v 1. patře nebudou podílet na platbách za elektřinu potřebnou k provozu výtahu a platbách za [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. Servisní firma poté dveře výtahu v 1. patře zablokuje a všichni jsou spokojení.

      Jak již zde bylo zmíněno platby za provoz výtahu lze řešit i pomocí čipů. Kdo nechce platit nedostane čip a [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte si nemůže nikdy spustit. Opět je ale nutná dohoda všech vlastníků bytů.

      Odpovědět
      • #10584
        MilanMkujbc MKU03375
        Host

        Když jsem se dotazoval u firmy, která nám servisuje výtahy, jak by to bylo s vyřazením možnosti jízdy do 1. patra (v domovním řádě máme, že vlastníci z přízemí a 1. patra nehradí náklady na vlastní provoz výtahu), bylo mi řečeno, že z bezpečnostních důvodů to možné není, např. z důvodu přepravy nemocného/zraněného. Řešíme tedy tento problém tak, že uživatelé bytů v 1. patře se budou podílet na vlastních nákladech na provoz výtahu v rozsahu 50% proti uživatelům z vyšších pater.

        Spravedlivě to však nikdy nejde stanovit.

        Odpovědět
    • #10068
       Gabra
      Host

      Domnivam se,ze otazka placeni vytahu je zcela v kompetenci inteligence kazdeho vlastnika bytu ve  vicepodlaznim domu,se zretelem k NOZ a k prislusnym zakonum o sluzbach v SVJ.Pravdou ale je ze nejvice o placeni vytahu krici ti,co bydli nejvyse a jeste jsou viceclenna rodina a s cetnymi navstevami.Co takovy vlastnik prizemi,ktery vytahem jezdit nema kam,ten aby si za uhradu placeni vytahu dal do vytahu kreslo a cetl si tam knizku a nejlepe ve spickovych hodinach,kdy kazdy pospicha.

      Odpovědět
      • #10069
         lojza
        Host

        “Domnivam se,ze otazka placeni vytahu je zcela v kompetenci inteligence kazdeho vlastnika bytu ve  vicepodlaznim domu,se zretelem k NOZ a k prislusnym zakonum o sluzbach v SVJ.”

        Bože, co to je za blábol?? Už to tu bylo řečeno jasně a stručně, opravy, údržba a revize všichni. El.energie spotřebovaná vlastním provozem výtahu pouze ti, co mají k výtahu “přístup”.

        A “spickovyma hodinama” jsi to dorazil(a). To jsou jako hodiny nějakého pana Spicka??

        Když neumíš psát česky, tak raději nic nepiš!

        Odpovědět
    • #25541
       jiří
      Host

      příklad:nový výtah vestavěný ve schodišti bez řádného smluvního závazku,pouze většinou odhlasovaný a to se všemi důsledky péče o nově vzniklý majetek.Je takové vnucené nechtěnné a neužívané spoluvlastnictví  možno  odmítnout?

      Odpovědět
      • #25543
        MilanMkujbc mku03375
        Host

        Co myslíte tím “bez řádného smluvního závazku”?

        Byla-li akce schválena příslušnou  většinou vlastníků, stává se závaznou pro všechny, tedy i pro ty, kteří byli proti, takže se na údržbě budou podílet všichni podílem odpovídajícím ploše bytu, na nákladech na provoz pouze ti vlastníci, kteří jej používají (závisí na schváleném způsobu rozúčtovávání v rámci SVJ).

        Odpovědět
      • #25544
         lojza
        Host

        Co na to říct? Hned se mi vybavila hláška z filmu “Vlastníci”

        “… tak si ten výtah postavte od 2.patra… ” Následující reakci jednoho z vlastníku nebudu raději citovat :-))

        Odpovědět
      • #25562
         Ladislav Laker
        Host

        Jiří, tážete se: “Je takové vnucené nechtěnné a neužívané spoluvlastnictví  možno  odmítnout?”

        Jistěže je můžete odmítnout. Prodejte Vaši jednotku, nebo ji vyměňte či darujte. A rázem bude věc vyřešena. Nikdo po Vás pak nebude moci vymáhat žádné zálohy či příspěvky na správu domu, ani zálohy  a konečné úhrady za službu “provoz výtahu”.

        Občanský zákoník stanoví jednoznačně, že nikdo nemůže být nucen setrvat ve spoluvlastnictví.

        Odpovědět
        • #25586
           jiří
          Host

          Rozhodnutí většiny nemůžete vztahovat na smluvně nezajištěný nový majetek/v řádu mil.kč/který nepotřebuji a nevyužívám.To už tady bylo.. I když není nic proti stavbě jako takové.Ale každý za své.

          Odpovědět
        • #25592
           lojza
          Host

          Jiří, s Vámi asi musí být prima žít v jednom baráku.

          Režisér Havelka Vás asi zná a nechal se inspirovat pro vytvoření postavy paní Procházkové (v podání herečky Pavly Tomicové) v již zmiňovaném filmu “Vlastníci”.

          Odpovědět
        • #25593
          MilanMkujbc mku03375
          Host

          Drobný dotaz: bydlíte v posledním patře nebo níže? Pokud níže – střechu také nepotřebujete, že? Jiný názor na opravu a údržbu střechy byste měl, pokud byste bydlel pod ní. Obdoba je i ve Vámi zmiňovaném případu s novým vestavěným výtahem.

          Jediné řešení pro Vás již zde bylo uvedeno – zbavit se bytu a bydlet v samostatném domku. Potom opravdu “pojedete” jen za své u věcí, které chcete realizovat a do kterých Vás nikdo nebude nutit.

          Odpovědět
        • #25601
           Ladislav Laker
          Host

          Jiří napsal: “Rozhodnutí většiny nemůžete vztahovat na smluvně nezajištěný nový majetek”. 

          Jiří, proč si nepřečtete zákon č. 89/2012 Sb.?

          Je v něm uvedeno, že právnická osoba SVJ je oprávněna provádět i zlepšení společných částí domu. Tedy i stavební úpravy. Vzhledem k tomu, že výtah je novou věcí, která není uvedena v prohlášení, bude se mezi spoluvlastníky také hlasovat o změně prohlášení. K tomu postačí souhlas vlastníků jednotek s nadpolovičním podílem, pokud v prohlášení nemáte uvedeno něco jiného. Viz § 1169 zákona.

          Už jsem Vám poradil: prodejte jednotku a zařiďte si bydlení jinak – nikoliv v domě s jednotkami. Například na samotě u lesa; tam nebudete muset takové problémy řešit.

          Odpovědět
    • #25603
       jiří
      Host

      Vlastnictví zavazuje proto ten souhlas.Nebo demagogie,, všechno je všech,,bude pokračovat?Nemůžete ,,máváním rukama,,vnutit nikomu majetek o který nestojí.Opačně to šlo vždy velmi rychle.Svámi nebydlím a jsem rád.

      Odpovědět
      • #25604
         Ladislav Laker
        Host

        Pane Jiří, zjevně jste se nezařídil podle mé rady – nepřečetl jste si příslušnou část zákona č. 89/2012 Sb.. Pak je ovšem jakákoliv další diskuse zbytečná.

        Je pravdou, že vlastnictví zavazuje, jak jste poznamenal. Ovšem Vy nejste vlastník; jste pouhý spoluvlastník společných částí domu. Jestliže většina spoluvlastníků rozhodla o vestavbě výtahu, pak se tím vytvořila vůle plurálního vlastníka domu. Vlastnictví Vašeho podílu Vás zavazuje: proto se stanete na základě řádně přijatého rozhodnutí spoluvlastníkem výtahu a ponesete náklady spojené s vestavbou a pořízením nové věci. Není zřejmé čemu na tom nerozumíte.

        Existuje konstantní judikatura o tom, že menšinový spoluvlastník nesouhlasící s většinovým rozhodnutím má možnost zcizit svůj podíl. Tím se vyhne veškerým důsledkům, které v budoucnu vyplynou z většinového rozhodnutí spoluvlastníků. Už dvakrát jsem Vám poradil právě toto.

        Odpovědět
        • #25605
           jiří
          Host

          Děkuji za dobře míněnou radu a věřím,že stejný názor máte i na vlastnictví a spoluvlastnictví ve svém majetku.Rozumní lidé se mají dohodnout.A hezký den.

          Odpovědět
        • #25628
           Zdeno
          Host

          Rozumní lidé se mají dohodnout”

          A jak si takovou dohodu (nejlépe všech) představujete v tomto případě, kdy vlastníci jednotek na 1.NP výtah prostě nechtějí / odmítají a “přes to nejede vlak”. Přitom všichni ostatní výtah chtějí?

          Zkuste si představit, že máte byt pod střechou – jaký by byl váš názor na výtah pak.

          Odpovědět
        • #25629
          MilanMkujbc mku03375
          Host

          Správně řečeno – ROZUMNÍ lidé… Není-li vůle k dohodě, potom nezbývá, než přísně podle zákona 89/2012 příslušnou většinou schválit akci i s tím rizikem, že ti NEROZUMNÍ se budou pokoušet dělat naschvály, zkoušet soudně zrušit usnesení apod. Při argumentaci můžete použít můj příklad se střechou výše uvedený (21.1.2021).

          Odpovědět
    • #25662
       Petr
      Host

      Podobnou záležitost řešila má známá a ta má teda štěstí na sousedy, že se s nimi dohodla, že nic hradit nemusí, ale je fakt, že ten číp k výtahu taky nemá ani.

      Odpovědět
      • #25677
        MilanMkujbc mku03375
        Host

        Dohoda se sousedy je sice krásná věc, leč co je psáno, to je dáno. Z tohoto důvodu máme v našem SVJ shromážděním schválené zásady rozúčtovávání nákladů. Konkrétně u provozu výtahů je schváleno, že 1. NP (přízemí) nepřispívá na tyto náklady, 2. NP (1. patro) přispívá na náklady provozu výtahu ve výši odpovídající nákladům na 1 osobu, vyšší patra podle počtu osob. U toho 1. patra je to z toho důvodu, že v nich bydlí i osoby starší, které výtah používají.

        Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
Odpověď na: placení za výtah

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Log in with your credentials

Forgot your details?