placení za výtah

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbc MKU03375 a poslední změna proběhla před 5 měsíci, 2 týdny.

 • Vytvořil
  Téma
 • #4435 odpověď

  Jaranov

  Dobrý den , koupila jsem byt v SVJ.Byt se nachází v prvním patře a byla jsem informována,že v platbách je zahrnuta i platba za užívání výtahu.Jak mám postupovat,když výtah užívat nebudu a nechci tedy za ně ani platit ? Slyšela jsem,že v některých domech to tak mají.

 • Autor
  Odpovědi
 • #4436
  Pavel Pavel 
  Účastník

  Jaranov,

  jako spoluvlastník výtahu se nemůžete vyhnout placení nákladů souvisejících se samotnou existencí výtahu jako jsou opravy, údržba, revize.

  Hrazení nákladů spojených s užíváním, jako je elektřina, je někde upraveno tak, že z něho jsou vyloučeny osoby, které výtah neužívají resp. nemohou užívat, protože nemají od výtahu čip.

  Změna pravidel rozúčtování cen služeb je v kompetenci shromáždění podle § 1208/e NOZ.

  Víte o jakou částku se ročně jedná?

  Hezký den!

  odpověď
 • #4454
   Toman

  Zdravím, tak jak píše Pavel, to máme u nás. Vlastníci bytů v přízemí a podle volby i v prvním patře nemají od výtahu čip, tudíž ho nemohou používat. Ti pak náklady na provoz výtahu nehradí.

  odpověď
  • #4456
    pepe

   Toman

   Trochu si protiřečíte. Uvádíte, že to máte tak jak píše Pavel a obratem uvádíte, že náklady na provoz výtahu neplatí ti co nemají čip. Ale jak uvedl Pavel (a já s ním souhlasím) náklady na provoz jsou i revize, údržba a opravy, a na těch by se měli podílet všichni vlastníci. Měl jste asi na mysli pouze náklady na spotřebovanou el.energii (většinou 3-fázový elektroměr, určený pouze pro výtah).

   odpověď
   • #4457
     Toman

    Reagoval jsem především na ten čip, s rozúčtováním je to tak, jak píšete Vy, pepe.  Bez čipu nehradí pouze vlastní provoz výtahu, tedy elektřinu. Ostatní náklady na provoz výtahu jdou i za nimi, i když se jim to moc nelíbí.

    odpověď
 • #5817
   Radovan

  To snad není možné, žasnu jak někteří uvažují…

  odpověď
 • #9812
  Vytahy_Server Vytahy_Server 
  Účastník

  Vše je na dohodě všech vlastníků bytů v SVJ.

  Lze se tedy dohodnout že se vlastníci bytů v 1. patře nebudou podílet na platbách za elektřinu potřebnou k provozu výtahu a platbách za [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. Servisní firma poté dveře výtahu v 1. patře zablokuje a všichni jsou spokojení.

  Jak již zde bylo zmíněno platby za provoz výtahu lze řešit i pomocí čipů. Kdo nechce platit nedostane čip a [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte si nemůže nikdy spustit. Opět je ale nutná dohoda všech vlastníků bytů.

  odpověď
  • #10584
   MilanMkujbc MKU03375

   Když jsem se dotazoval u firmy, která nám servisuje výtahy, jak by to bylo s vyřazením možnosti jízdy do 1. patra (v domovním řádě máme, že vlastníci z přízemí a 1. patra nehradí náklady na vlastní provoz výtahu), bylo mi řečeno, že z bezpečnostních důvodů to možné není, např. z důvodu přepravy nemocného/zraněného. Řešíme tedy tento problém tak, že uživatelé bytů v 1. patře se budou podílet na vlastních nákladech na provoz výtahu v rozsahu 50% proti uživatelům z vyšších pater.

   Spravedlivě to však nikdy nejde stanovit.

   odpověď
 • #10068
   Gabra

  Domnivam se,ze otazka placeni vytahu je zcela v kompetenci inteligence kazdeho vlastnika bytu ve  vicepodlaznim domu,se zretelem k NOZ a k prislusnym zakonum o sluzbach v SVJ.Pravdou ale je ze nejvice o placeni vytahu krici ti,co bydli nejvyse a jeste jsou viceclenna rodina a s cetnymi navstevami.Co takovy vlastnik prizemi,ktery vytahem jezdit nema kam,ten aby si za uhradu placeni vytahu dal do vytahu kreslo a cetl si tam knizku a nejlepe ve spickovych hodinach,kdy kazdy pospicha.

  odpověď
  • #10069
    lojza

   “Domnivam se,ze otazka placeni vytahu je zcela v kompetenci inteligence kazdeho vlastnika bytu ve  vicepodlaznim domu,se zretelem k NOZ a k prislusnym zakonum o sluzbach v SVJ.”

   Bože, co to je za blábol?? Už to tu bylo řečeno jasně a stručně, opravy, údržba a revize všichni. El.energie spotřebovaná vlastním provozem výtahu pouze ti, co mají k výtahu “přístup”.

   A “spickovyma hodinama” jsi to dorazil(a). To jsou jako hodiny nějakého pana Spicka??

   Když neumíš psát česky, tak raději nic nepiš!

   odpověď
Odpověď na: placení za výtah

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?