Per rollam volba výboru SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Per rollam volba výboru SVJ

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #28108 Odpovědět
   Jana Novotná
   Host

   Dobrý den, máme tříčlenný výbor (podle Stanov) a kupodivu čtyři zájemce o funkci ve výboru. Lze za této situace volit per rollam? rollam? Správce tvrdí, že lze volit pouze na Shromáždění. Děkuji za informaci

  • #28116 Odpovědět
   25 Malý
   Host

   Vše, co se má projednávat na schůzi shromáždění lze projednat mimo zasedání per-rollam.

   Každého ochotného kandidáta uveďte na návrh usnesení zvlášť, ať se ke každému členové SVJ vyjádří jednotlivě. Sečtěte hlasy “souhlasím” a ze tří uchazečů s nejvyšším počtem hlasů máte výbor. Pokud bude na třetím místě plichta 2 zvolených, jednejte s nimi, třeba to jeden z nich položí.  Jinak uspořádejte 2. kolo o třetí místo s těmi dvěma se shodným počtem hlasů.

   Stejně byste museli postupovat i kdybyste je volili na schůzi. Akorát na schůzi můžete 2. kolo uspořádat ihned, per-rollam zabere odeslání usnesení a lhůtu čekání na odpovědi.

   25M

   • #28117 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host
    • 25Malý napsal: “Sečtěte hlasy “souhlasím” a ze tří uchazečů s nejvyšším počtem hlasů máte výbor.”

    To ošem není pravda. Tímto způsobem se může dospět k neplatnému hlasování!

    Usnesení se přijímá souhlasem většiny hlasů. Podle § 1214 občanského zákoníku platí, že většina se počítá z celkového počtu hlasů všech vlastníků jednotek. Pouhé umístění na prvním místě jakéhosi “žebříčku” tedy nestačí ke zvolení. Při postupu který popsal pan Malý se tedy může stát, že zvolen nebude nikdo.

    Nebo naopak bude zvoleno víc osob než kolik je členů výboru. V takovém případě je vyloučeno z nich nějak “vybírat” podle toho kolik hlasů dostal který kandidát. Zvoleni byli všichni; každý z nich dostal většinu z celkového počtu hlasů všech vlastníků jednotek. Volba je tedy zmatečná a neplatná.

    Pokud je najednou zvoleno víc osob než je míst ve výboru, pak se nedá žádným způsobem určit které osoby se staly členy výboru a které se jimi nestaly. Rejstříkový soud (nebo osoba která osvědčí právní zájem) může takové zpackané rozhodování  označit za neplatné.

     

    1 uživatel poděkoval za odpověď.
    • #28118 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Pro pana L.L. – jak by to ovlivnilo volbu, kdyby při hlasování per rollam byli uvedeni všichni zájemci o práci ve výboru (v tomto případě 4) a výbor má být tříčlenný, pokud by bylo v návrhu usnesení nebo v pokynech k volbě, že hlasující smí dát svůj hlas maximálně třem kandidátům?

    • #28119 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, zřejmě míníte, že na listině pro rozhodování mimo zasedání budou celkem čtyři návrhy usnesení:

     • Návrh č. 1: Josef Novák je zvolen členem výboru SVJ.
     • Návrh č. 2: Josefa Horáková je zvolena členem výboru SVJ.
     • Návrh č. 3: Josef Kolář je zvolen členem výboru SVJ.
     • Návrh č. 4: Josef Procházka je zvolen členem výboru SVJ.

     O každém návrhu usnesení se bude hlasovat samostatně. Nevím co byste tím vyřešil.  Asi nic, že. Klidně se může stát že všechna čtyři usnesení budou přijata potřebnou většinou hlasů. Takže máte zmatečné hlasování, a můžete začít znovu.

      

    • #28120 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Děkuji za odpověď, výsledek jsem tak trochu předpokládal. Logicky tedy tento případ nelze řešit jinak než volbou na zasedání, nikoliv per rollam. Možná by nebylo od věci, aby se ten, který nebyl zvolen za “řádného” člena výboru, stal náhradním členem výboru s hlasem poradním (v našem SVJ to tak máme).

     Jinak šťastné to SVJ, kdy je zájemců o práci ve výboru více než daný počet jeho členů.

    • #28121 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, nemyslím si, že by se volba statutárů mohla řešit jenom na zasedání. Nic nebrání rozhodnutí per rollam.

     Jen musíte napřed trochu přemýšlet a případně uspořádat předběžnou anketu, ze které vzejdou tři kandidáti přijatelní pro většinu. Říká se tomu také dohodovací řízení. O té trojici pak lze rozhodnout jediným usnesením, přijatým mimo zasedání.

    • #28122 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Jestliže p. Novotná píše, že mají 4 zájemce o práci ve výboru, potom již anketa či něco podobného proběhlo. Co když žádný z nich svůj zájem neodvolá? Jak se potom (bez volby) zjistí, kteří kandidáti jsou přijatelní pro většinu, aby mohla proběhnout volba per rollam? Proto jsem psal o možnosti (třeba i v rámci dohadovacího řízení) nabídnout, že “ten čtvrtý” bude náhradním členem, ale stejně si nejsem jist výsledkem.

    • #28131 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Zdá se že si vymýšlíte. Tazatelka napsala pouze to, že jsou čtyři zájemci o funkci ve výboru. Nezmínila se ani slovem o tom že by proběhla nějaká anketa (z francouzského slova “enquête”: dotazování, vyšetřování, průzkum).

     Až bude znám výsledek ankety, pak možná zájemce s nejnižší podporou odstoupí sám. A pokud neodstoupí, pak výbor může prostě vzít první tři zájemce podle pořadí v anketě, a dá o tomto složení výboru hlasovat per rollam.

    • #28132 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Domníváte-li se, že si vymýšlím, potom by bylo dobře, aby nám p. Novotná sdělila, jakým způsobem zjistila (nebo zjistil výbor), že právě 4 členové SVJ mají zájem o práci ve výboru.

  • #28134 Odpovědět
   Jana Novotná
   Host

   Standardně to děláme tak že dáme na nástěnku:  kdo má zájem o funkci ve výboru ať se přihlásí

   • #28135 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    A všichni 4 Vám potvrdili, že mají zájem pracovat ve výboru?

  • #28137 Odpovědět
   Jana Novotná
   Host

   Ano

   • #28143 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    V tom případě bych na Vašem místě do hlasování per rollam nešel (možnost zmatečného hlasování – viz výše), řešil bych to volbou na zasedání shromáždění vlastníků, kde by se o každém zájemci hlasovalo samostatně. Pokud by někomu vadilo dát veřejně najevo svůj názor na jednotlivé kandidáty, lze hlasovat způsobem tajným.

    Znovu opakuji – šťastné to SVJ, kde je více kandidátů na práci ve výboru než počet členů výboru; já (a nejen já) se to převoznické veslo snažím předat nějakému pocestnému již delší dobu, leč nikdo nechce převézt na druhou stranu …

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Per rollam volba výboru SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: