oprávnění podpisu nového představenstva

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu oprávnění podpisu nového představenstva

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #29135 Odpovědět

   Zdravím. Máme zvolené nové představenstvo družstva. Může hned podepisovat, nebo až po zápisu do rejstříku? Díky.

  • #29136 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Členství v orgánu právnické osoby a ustavení člena orgánu do funkce nenastává zápisem do rejstříku. Zápis do rejstříku má v tomto případě pouze funkci deklaratorní (oznamovací), nikoli funkci konstitutivní.

   Jiná věc je, že právnická osoba může tyto nové skutečnosti úspěšně uplatnit vůči třetím osobám teprve po zveřejnění v rejstříku.

    

   • #29137 Odpovědět

    Dobrý den, Lakere, děkuji za vysvětlení. Jestli tedy dobře rozumím, podpisovat například nájemní smlouvy k bytům můžeme až po zápisu.

  • #29146 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Je to poněkud jinak, a na vině je složitá právní úprava v zákonu o veřejných rejstřících. Musel byste rozlišovat zda nájemcem je člen družstva, nebo jde o třetí osobu – nečlena družstva. Cituji z § 8 zákona:

   1. Proti osobě, která právně jedná důvěřujíc údaji zapsanému do veřejného rejstříku, nemá ten, jehož se zápis týká, právo namítnout, že zápis neodpovídá skutečnosti.
   2. Údaje a obsah listin, jejichž zveřejnění zákon ukládá, může zapsaná osoba namítat vůči třetím osobám až od okamžiku jejich zveřejnění, ledaže by prokázala, že třetí osobě byly známy dříve. Těchto údajů a obsahu listin se však zapsaná osoba nemůže dovolávat u jednání uskutečněných do šestnáctého dne po zveřejnění, jestliže třetí osoba prokáže, že o nich nemohla vědět.

   Jestliže nájemce je členem družstva, pak možná byl na schůzi kde byli zvoleni noví statutáři, nebo mu družstvo zpřístupnilo zápis ze schůze na které proběhla volba. Nemůže tedy namítat že jde o skutečnosti které mu nejsou známy.

   Jestliže ale nájemcem je třetí osoba (nečlen družstva), pak má právo věřit jen tomu co je zveřejněno v rejstříku. V postavení třetích osob jsou např. banky, smluvní partneři, úřady, soudy.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: oprávnění podpisu nového představenstva

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: