oprava lodžie ve výhradním užívání vlastníka bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Finance oprava lodžie ve výhradním užívání vlastníka bytu

  • Toto téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #8184 Odpovědět
      vilemina
      Host

      Dobrý den, máme lodžii u bytu jako součást společných prostor ve výhradním užívání vlastníka. Potřebovala bych se zeptat, jak je to s opravami. Kdo je hradí? Děkuji za odpověď. V.M.

    • #8186 Odpovědět
      Martin ČernýMartin Černý
      Účastník

      Dobrý den,
      jednoznačnou odpověď na Vaši otázku najdete buď v prohlášení vlastníka, nebo ve stanovách Vašeho společenství vlastníků. Každé SVJ má otázku hrazení údržby, resp. oprav společných prostor ve výhradním užívání některého z vlastníků řešenou jinak a právě proto pro Vás budou klíčové tyto dokumenty.

    • #22167 Odpovědět
      Milan
      Host

      Pokud je lodžie součástí společných prostor, není co řešit. Opravy jdou z fondu oprav. Pan zákon zase hledá zbytečně zbytečné řešení. Pokud jste vlastníkem bytu, lodžie je součástí bytu a ne společných prostor. Nevím, kde kdo na takový nesmysl, že balkony a lodžie jsou společné prostory.To zdravý mozek nevymyslí.

    • #22181 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Milane,

      1) fondem oprav asi myslíte zálohy na opravy tvořené z příspěvků na správu, což je něco jiného právně, účetně a daňově. Špatný pojem “fond oprav” používají pouze lidé, co o SVJ nic nevědí. Stačí požádat účetní, ať Vám v účetnictví fond oprav ukáže, nebude tam

      2) “společnými prostorami” asi myslíte společné části domu (§ 1166/1/b/2 NOZ).

      3) bez ohledu na terminologii opět nemáte pravdu. Skutečně záleží na tom, co je uvedeno v Prohlášení o lodžiích. Pokud to není v Prohlášení jednoznačně řešeno, tak jsou lodžie společnou částí domu podle NV č. 366/2013 Sb., § 5/1/f

      4) pokud má někdo zdravý mozek, potom po přečtení uvedených ustanovení pochopí, jaká je současná právní úprava. Pokud nikoliv, tak se nedá nic dělat.

      Hezký den!

    • #22184 Odpovědět
      Milan
      Host

      Zase musím oponovat. Pokud je lodžie společný prostor, tak má podle vás právo jít se vyvjetrat, zapálit si na můj balkon, lodžii?? Trochu postavené na hlavu. Balkony byly vždy součástí bytu.

    • #22187 Odpovědět
      PavelPavel
      Účastník

      Milane,

      oponovat jistě můžete, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat.

      Stačí nahlédnout do literatury a konstantní judikatury. Vše se odvíjí od platného práva. Logiku v tom zbytečně nehledejte.

      Společná část domu se bere jako společná konstrukčně/stavebně, nikoliv z hlediska společného užívání.

      Hezký den!

    • #22303 Odpovědět
      Ludmila
      Host

      Na téma lodžie a balkony najdete mnoho příspěvků například na [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.

      Lodžie a balkony ať už jsou vymezeny v “Prohlášení vlastníka” jakkoliv,  si první vlastníci zcela určitě nikdy nezaplatili a ani na ně  nepřispívali na společný účet SVJ, jelikož  velikost vlastnického podílu je odvozena od velikosti místností  a výměry lodžií a balkonů se do toho nepočítají.  Znamená to, že ačkoliv byty s lodžií nebo balkonem mají daleko vyšší tržní hodnotu a zvyšují kvalitu bydlení , je nemravné, aby vlastníci  bez tohoto komfortu na jejich opravu přispívali. Na úhradě opravy či rekonstrukce lodžie (tak, jako na všech věcech ve výhradním užíváním jednotl.vlastníků) se podílejí pouze jejich uživatelé, (nikoliv velikostí vl.podílu ),  vše by mělo být uvedeno ve Stanovách. Ještě dodatek – balkony a lodžie podle ZoVB, uvedené v “Prohlášení”  jako součást bytu a ve vlastnictví vlastníka nelze hradit ze společného účtu SVJ, jednalo by se o zápůčku (SVJ není banka …..).

    • #22307 Odpovědět
      lake
      Host

      Ludmila napsala: “velikost vlastnického podílu je odvozena od velikosti místností  a výměry lodžií a balkonů se do toho nepočítají”.

      To ovšem platí pouze pro domy rozdělené na jednotky(1994) podle zákona o vlastnictví bytů. U domů rozdělených na jednotky(2012) podle Občanského zákoníku může být spoluvlastnický podíl určen libovolně jinak – nemusí mít nic společného s podlahovými plochami. Kdo má u bytu lodžii nebo balkon, může tedy mít stanoven vyšší spoluvlastnický podíl; platí pak více na správu společných částí.

      Nový Občanský zákoník umožnil, aby původní vlastník určil spoluvlastnické podíly podle své úvahy – například s přihlédnutím k tržní ceně jednotek, k orientaci ke světovým stranám, k možnosti užívat výlučně balkon či lodžii, atd.. NOZ je účinný už 6 let; bylo by dobré vzít tuto důležitou skutečnost na vědomí.

      • #26835 Odpovědět
        Naďa
        Host

        V evidenčním listu k bytové jednotce mám: podlahovou plochu lodžie 3,10 Započitatelná plocha lodžie m2 = 1,55

        V prohlášení vlastníka je uvedeno:  bytová jednotka se skládá z pokojů a lodžie.

        Byt převeden před 1994, je tedy součásti společných prostorů a přispívá se na něj do FO nebo  ne?

        Děkuji za odpověď

        F

        • #26841 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Naďo, netuším co je to “evidenční list” a nevím tedy proč se o něm zmiňujete. Rozhodující je obsah prohlášení vlastníka budovy.

          V prohlášení máte uvedeno, že byt se skládá z “pokojů” (což jsou prázdné prostory plné vzduchu) a z lodžie (což je taky prázdný prostor plný vzduchu). Hledejte v prohlášení kdo je uveden jako vlastník podlahové nosné desky lodžie, bočních stěn lodžie, hydroizolace, roznášecí vrstvy, dlažby, zábradlí, oplechování.

          Ten kdo je vlastníkem těchto stavebních prvků bude také hradit jejich opravu.

        • #26843 Odpovědět
          Naďa
          Host

          Děkuji, podívám se.

          Na shromáždění, podle stanov, nadpoloviční většina příjme rekonstrukci lodžií a všechny vlastníky zadluží. Co mohu udělat já, když v mém případě platím desítky let do fondu oprav (ať tomu říkáme jakkoliv) podle špatných výpočtu i na opravu lodžie (prostě mi byla připočítána a vymalováno). K soudu mohu do tří měsíců po zjištění, já to měsíce a výsledek nula. Když nebudu platit podle předepsané finanční výše budu dlužník. Rada nad zlato.

          N.

        • #26844 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Naďo, Váš příspěvek  je nesrozumitelný. Spoluvlastnické podíly jsou napevno určeny v prohlášení (vlastníka budovy). Navíc otevíráte téma, které nemá nic společného s obsahem této diskuse.

        • #26897 Odpovědět
          Naďa
          Host

          Pěkný den, vše souvisí se vším. Dům s jednotkami vymezenými ještě dle zákona o vlastnictví bytů, v prohlášení vlastníka je lodžie součásti bytové jednotky.

          Oprava nebo celková rekonstrukce výjde na stejno. Musí být souhlas všech vlastníků?

          Může výbor SVJ uzavřít Smlouvu o dílo jen s nadpolovičním hlasováním na shromáždění.

          Toto je široké téma. Kde najít vhodného právníka?

          Děkuji za odpověď

          N.

        • #26957 Odpovědět
          JarmilaJarmila H.
          Host

          Byt v osobním vlastnictví  – platíme daň z nemovitosti – nemám lodžii ani balkon, ale úhradou oprav lodžii zhodnocují nemovitost souseda, dokonce generální opravu lodžií a balkonů splácíme nebalkonoví vlastníci v úvěru,kdo vymyslel, že je to společný prostor tak byl debil,, prádlo si tam nemůžu pověsit

        • #27936 Odpovědět
          Ladislav Laker
          Host

          Naďa napsala: “Dům s jednotkami vymezenými ještě dle zákona o vlastnictví bytů, v prohlášení vlastníka je lodžie součásti bytové jednotky.” 

          Naďo, máte vadné prohlášení. Lodžie nemůže nikdy být součástí jednotky, protože to vylučoval zákon č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Z vadného prohlášení nelze dovozovat nějaká neexistující práva či povinnosti.

          • Podle § 2 písm. h) zákona č. 72/1994 Sb. platí, že  jednotkou [je] byt nebo nebytový prostor nebo rozestavěný byt nebo rozestavěný nebytový prostor jako vymezená část domu podle tohoto zákona.
          • Podle § 2 písm. b) zákona č. 72/1994 Sb. platí, že bytem [je] místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení.
          • Podle § 3 písm. g) vyhlášky č. 268/2009 Sb. platí, že bytem [je] soubor místností, popřípadě jedna obytná místnost, který svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomuto účelu užívání určen. Podle § 3 písm. h) téže vyhlášky platí, že místností [je] prostorově uzavřená část stavebního díla, vymezená podlahou, stropem nebo konstrukcí krovu a pevnými stěnami.
          • Lodžie (stejně jako balkon, terasa, kóje či garážové stání) není místnost. Nemůže tedy být ani součástí bytu, ani součástí jednotky. Máte vadné prohlášení.

          Jsem si vědom toho, že existuje starší vadný judikát Nejvyššího správního soudu, který tvrdí (o balkonu) opak. Popletení soudci se z toho dodnes neumějí vymotat, protože netuší co je v prohlášení vlastníka budovy obsahem neurčitého pojmu “lodžie” či “balkon”. Tyto pojmy označují pouze prázdné neuzavřené prostory (tedy prázdno plné vzduchu). Tyto pojmy ovšem v prohlášení neoznačují žadné konkrétní stavební konstrukce!

          Naprosto stejně je to přece v prohlášení s pojmem “místnost”. Tento pojem také zahrnuje pouze prázdno plné vzduchu, bez jakýchkoliv stavebních konstrukcí (stěn, stropů, podlah, oken či dveří).  Jestliže vlastník má vlastnit něco víc než ty metry krychlové vzduchu, musí to být v prohlášení výslovně uvedeno. V prohlášení je přece vždy jednoznačně určeno co navíc (kromě toho prázdna) je ve vlastnictví vlastníka jednotky: například vstupní dveře do bytu, možná i okna,  radiátory a ventily, vnitřní povrch stěn a stropu, svrchní nášlapná vrstva na podlaze, rozvody elektřiny a vody v bytě, sanitární keramika a obklady v koupelně, vestavěné skříně, atd. V prohlášení to takto máte vypsáno i Vy, Naďo. Není-li něco z toho uvedeno v prohlášení, pak je to společné, že?

          Lodžii nelze vlastnit jako “součást jednotky”, to už jsem prokázal citacemi z právních předpisů. Naďo, pokud si děláte nárok na nějaké stavební konstrukce domu, najděte si v prohlášení zda jsou ve Vašem vlastnictví. Musely by tam být výslovně uvedeny např. nosná deska lodžie, hydroizolace lodžie, roznášecí podlahová vrstva, svrchní nášlapná vrstva, oplechování, zábradlí.

          Máte toto uvedeno v prohlášení vlastníka budovy jako vlastnictví vlastníka jednotky? V tom případě jste lastníkem a opravy hradíte sama.  Pokud to v prohlášení vypsáno nemáte, pak tyto součásti stavby jsou společné. Rozhoduje o nich SVJ.

           

           

           

    • #22309 Odpovědět
      Ludmila
      Host

      Lake, máte pravdu. Tazatel chce vlastně  vědět jestli se mu na opravě lodžie budou podílet všichni vlastníci. Popsala jsem situaci, jak se to v drtivé většině děje. Tazatel se nad tím jistě zamyslí.  Neznám případ, kdy  si vlastníci rozdělili podíly jinak než podle velikosti bytu, jsou-li takoví, tak je to jenom dobře. Myslím, že jiný způsob (tržní) využívají převážně developeři.

    • #22311 Odpovědět
      lojza
      Host

      for Lake

      Je sice pravda, že ve většině případů přispívají vlastníci, kteří disponují balkónem, na správu domu více, ale je to tak nepatrná částka, že ve výsledku kdy je např. třeba řešit havarijní stav těchto balkónů, mají pak ten balkón opravený v podstatě “za hubičku”!

    • #22313 Odpovědět
      Ludmila
      Host

      Bohužel v SVJ, kde se velikost vlastnického podílu na společných částech odvíjí od velikosti bytu ,  nepřispívají vlastníci v měsíčních zálohách na opravy lodžií a balkonů  většinou nic.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
Odpověď na: oprava lodžie ve výhradním užívání vlastníka bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: