oprava lodžie ve výhradním užívání vlastníka bytu

 • Začal
  Téma
 • #8184 Reakce
  vilemina
  Guest

  Dobrý den, máme lodžii u bytu jako součást společných prostor ve výhradním užívání vlastníka. Potřebovala bych se zeptat, jak je to s opravami. Kdo je hradí? Děkuji za odpověď. V.M.

Zobrazujeme 9 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #8186
   Martin Černý Martin Černý
   Participant

   Dobrý den,
   jednoznačnou odpověď na Vaši otázku najdete buď v prohlášení vlastníka, nebo ve stanovách Vašeho společenství vlastníků. Každé SVJ má otázku hrazení údržby, resp. oprav společných prostor ve výhradním užívání některého z vlastníků řešenou jinak a právě proto pro Vás budou klíčové tyto dokumenty.

   Reakce
  • #22167
    Milan
   Guest

   Pokud je lodžie součástí společných prostor, není co řešit. Opravy jdou z fondu oprav. Pan zákon zase hledá zbytečně zbytečné řešení. Pokud jste vlastníkem bytu, lodžie je součástí bytu a ne společných prostor. Nevím, kde kdo na takový nesmysl, že balkony a lodžie jsou společné prostory.To zdravý mozek nevymyslí.

   Reakce
  • #22181
   Pavel Pavel
   Participant

   Milane,

   1) fondem oprav asi myslíte zálohy na opravy tvořené z příspěvků na správu, což je něco jiného právně, účetně a daňově. Špatný pojem “fond oprav” používají pouze lidé, co o SVJ nic nevědí. Stačí požádat účetní, ať Vám v účetnictví fond oprav ukáže, nebude tam

   2) “společnými prostorami” asi myslíte společné části domu (§ 1166/1/b/2 NOZ).

   3) bez ohledu na terminologii opět nemáte pravdu. Skutečně záleží na tom, co je uvedeno v Prohlášení o lodžiích. Pokud to není v Prohlášení jednoznačně řešeno, tak jsou lodžie společnou částí domu podle NV č. 366/2013 Sb., § 5/1/f

   4) pokud má někdo zdravý mozek, potom po přečtení uvedených ustanovení pochopí, jaká je současná právní úprava. Pokud nikoliv, tak se nedá nic dělat.

   Hezký den!

   Reakce
  • #22184
    Milan
   Guest

   Zase musím oponovat. Pokud je lodžie společný prostor, tak má podle vás právo jít se vyvjetrat, zapálit si na můj balkon, lodžii?? Trochu postavené na hlavu. Balkony byly vždy součástí bytu.

   Reakce
  • #22187
   Pavel Pavel
   Participant

   Milane,

   oponovat jistě můžete, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat.

   Stačí nahlédnout do literatury a konstantní judikatury. Vše se odvíjí od platného práva. Logiku v tom zbytečně nehledejte.

   Společná část domu se bere jako společná konstrukčně/stavebně, nikoliv z hlediska společného užívání.

   Hezký den!

   Reakce
  • #22303
    Ludmila
   Guest

   Na téma lodžie a balkony najdete mnoho příspěvků například na [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.

   Lodžie a balkony ať už jsou vymezeny v “Prohlášení vlastníka” jakkoliv,  si první vlastníci zcela určitě nikdy nezaplatili a ani na ně  nepřispívali na společný účet SVJ, jelikož  velikost vlastnického podílu je odvozena od velikosti místností  a výměry lodžií a balkonů se do toho nepočítají.  Znamená to, že ačkoliv byty s lodžií nebo balkonem mají daleko vyšší tržní hodnotu a zvyšují kvalitu bydlení , je nemravné, aby vlastníci  bez tohoto komfortu na jejich opravu přispívali. Na úhradě opravy či rekonstrukce lodžie (tak, jako na všech věcech ve výhradním užíváním jednotl.vlastníků) se podílejí pouze jejich uživatelé, (nikoliv velikostí vl.podílu ),  vše by mělo být uvedeno ve Stanovách. Ještě dodatek – balkony a lodžie podle ZoVB, uvedené v “Prohlášení”  jako součást bytu a ve vlastnictví vlastníka nelze hradit ze společného účtu SVJ, jednalo by se o zápůčku (SVJ není banka …..).

   Reakce
  • #22307
    lake
   Guest

   Ludmila napsala: “velikost vlastnického podílu je odvozena od velikosti místností  a výměry lodžií a balkonů se do toho nepočítají”.

   To ovšem platí pouze pro domy rozdělené na jednotky(1994) podle zákona o vlastnictví bytů. U domů rozdělených na jednotky(2012) podle Občanského zákoníku může být spoluvlastnický podíl určen libovolně jinak – nemusí mít nic společného s podlahovými plochami. Kdo má u bytu lodžii nebo balkon, může tedy mít stanoven vyšší spoluvlastnický podíl; platí pak více na správu společných částí.

   Nový Občanský zákoník umožnil, aby původní vlastník určil spoluvlastnické podíly podle své úvahy – například s přihlédnutím k tržní ceně jednotek, k orientaci ke světovým stranám, k možnosti užívat výlučně balkon či lodžii, atd.. NOZ je účinný už 6 let; bylo by dobré vzít tuto důležitou skutečnost na vědomí.

   Reakce
  • #22309
    Ludmila
   Guest

   Lake, máte pravdu. Tazatel chce vlastně  vědět jestli se mu na opravě lodžie budou podílet všichni vlastníci. Popsala jsem situaci, jak se to v drtivé většině děje. Tazatel se nad tím jistě zamyslí.  Neznám případ, kdy  si vlastníci rozdělili podíly jinak než podle velikosti bytu, jsou-li takoví, tak je to jenom dobře. Myslím, že jiný způsob (tržní) využívají převážně developeři.

   Reakce
  • #22311
    lojza
   Guest

   for Lake

   Je sice pravda, že ve většině případů přispívají vlastníci, kteří disponují balkónem, na správu domu více, ale je to tak nepatrná částka, že ve výsledku kdy je např. třeba řešit havarijní stav těchto balkónů, mají pak ten balkón opravený v podstatě “za hubičku”!

   Reakce
  • #22313
    Ludmila
   Guest

   Bohužel v SVJ, kde se velikost vlastnického podílu na společných částech odvíjí od velikosti bytu ,  nepřispívají vlastníci v měsíčních zálohách na opravy lodžií a balkonů  většinou nic.

   Reakce
Zobrazujeme 9 reakcí
V reakci na: oprava lodžie ve výhradním užívání vlastníka bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?