Odvětrání zazděného okna zevnitř

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Odvětrání zazděného okna zevnitř

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Malý a poslední změna proběhla před 3 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #10296 Odpovědět
   orlsxbob1orlsxbob1
   Účastník

   Zdravím,

   při rekonstrukci bytu v paneláku jsem si nechal vybourat nenosnou příčku mezi dvěma malými pokoji. Firmy jsem se zeptal zda je technicky možné zazdít 1 malé okno zevnitř. Údajně nejde i zvnějšku, protože by se změnil vzhled domu. Jiná firma nalepila neprůhlednou fólii, ale před nalepením okno očistila nějakým tekutým přípravkem. Další firma vložila do prostoru tmavě hnědou “vatu” (pravděpodobně minerální vatu KNAUF), zazdila to ytongem, aplikovala lepidlo, perlinku, štuk a vymalovala. Zevnitř nejsou ani po 3 týdnech problémy. Když se však někdo podívá zvnějšku, je vidět, že na okně jsou zevnitř vidět stečené čůrky vody (asi 5). Nevím zda je to voda pod fólií nebo na ní a zda je to jenom mapa z odpařené vody nebo skutečná voda. Začal jsem mít obavy, zda by nemohlo dojít k tvorbě plísně. Když jsem na to firmu upozornil, navrhla, že by se přes ytong mohly navrtat otvory, aby se odváděla zbytková vlhkost a osadit to mřížkou (1 dole a 1 nahoře). Mám pocit, že by to mohlo být ještě horší a případná plíseň by mohla vniknout dovnitř. Návrh firmy je navrtat otvory a vpustit tam po nějakou dobu horký vzduch, aby se odvedla zbytková vlhkost. Mám ze všeho velké obavy a přemýšlím, zda by se mělo zazdění zpět vybourat nebo ne. Lze ještě zazdění nějakou ventilací zachránit, aby se to nemuselo vybourávat? Moc děkuji za každý váš názor. V bytě ještě není žádný nábytek, takže by bourání bylo jednoddušší. Děkuji.

    

  • #10405 Odpovědět
   Malý
   Host

   Vlhkost (vodní pára) z teplého bytu proniká zazdívkou Ytong/vata do chladného prostoru před zazděným oknem. Na vnitřní ploše okna se vodní pára sráží v tekutou vodu. Jde o stav v souladu s přírodními zákony. Pro odborníky: rosný bod se nachází v soustavě Ytong/vata, což je záměrný stav u tepelně izolovaného obvodového zdiva.

   Musíte dosáhnout toho, aby vnitřní plocha zazděného okna byla v prostředí s teplotou  jako okno nezazděné, tj. odvětrat dutinu mezi oknem a vrstvou Ytong/vata do místnosti. Rosný bod se tak přesune do konstrukce okna (mezi jeho vnitřní a vnější tabulku, jak je to u všech oken). Ta vata je tam zhola zbytečná, hlavní tepelnou izolací je původní okno.

   Prostor mezi oknem a zazdívkou se ale musí odvětrávat trvale a dostatečně intenzivně dovnitř, aby tam bylo prostředí jako v místnosti, jinak se problém se srážením vody na okně objeví znovu.

   Pro všechny čtenáře: každou podobnou úpravu musíte posuzovat komplexně a odborně, polovičatost a okamžitý nápad se nemusí vyplatit.

   Ve svém okolí znám odstrašující příběh “vylepšení” typického starého domku s přirozeně vyšší vnitřní vlhkostí, kde se odnepaměti v zimě trvale topilo a vlhkost se tak udržovala ve snesitelných mezích. Majitel se rozhodl domek zvenku izolovat polystyrénem. Izolatéři navrhli, aby se vlhkosti nebránilo prostupu ven, že v polystyrénu nechají mezery. Tím ale zcela potlačili vlastnost tepelné izolace, neboť dovolili ochlazovat líc původního zdiva. Na upraveném povrchu izolace první zimu vystoupila vlhká mřížka oněch mezer mezi bloky izolace. Přes léto se jako řešení této závady ve fasádě objevily větrací mřížky. Majitel má drahou izolaci, které neizoluje – větračkami pouští venkovní vzduch pod izolaci. Kdyby na hrubou pouze natáhl vápenný štuk jako to udělal jeho dědeček při stavbě, energeticky by na tom byl stejně a funkčně i vizuálně jistě lépe.

    

    

   • #10406 Odpovědět
    Malý
    Host

    Dodatek: Nakonec jste si odpověděl sám – nejlepší nápad je zazdění odstranit a dát oknu jeho původní smysl. Nakonec, jak ho budete před velikonocemi umývat?

    Ne, to není pouhý sarkasmus. I takto pohřbené okno bude časem na vnitřní ploše šednout, bude se na něm usazovat prach, v něm čůrky sražené vody, nalepený hmyz a bůhví co ještě, vše se tam dostane větračkou.

    Každý den ho budete kriticky pozorovat, každý den budete přemýšlet proč, jak, co, kdyby… Pak začnete uvažovat o bourání, ale v plně zabydlené místnosti.

    Upřímně Vám radím, bourejte, dokud je čas!

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Odvětrání zazděného okna zevnitř

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner