Odpovědnost za provoz výtahu

 • Začal
  Téma
 • #7678 Reakce
  rotor@seznam.cz
  Guest

  Dobrý den, máme starý výtah před rekonstrukcí. Nyní se na nástěnce objevila informace,  podepsaná výborem SVJ, že jízda výtahem je pouze na vlastní nebezpečí.  Ptám se – to je opravdu možné se takto zbavit odpovědnosti?

Zobrazujeme 2 reakce
 • Author
  Reakce
  • #7685
    lojza
   Guest

   Každý starý výtah by měl do doby rekonstrukce, případně plné náhrady za nový, procházet pravidelnými kontrolami (revizemi), o kterých by měly být vedeny oficiální zápisy. Nepředpokládám, že by si někdo “vzal na triko” tu nejhorší variantu, kterou by byla újma na zdraví potažmo úmrtí někoho z uživatelů výtahu. Jelikož dát informaci na nástěnku je otázkou minuty (max 2), tak bych v první řadě zeptal předsedy SVJ, co tak závažného se stalo s výtahem v tomto časovém horizontu, kdy lidé cca před 10-ti minutami jezdili výtahem s pocitem bezpečí a 10min na to je jízda “na vlastní nebezpečí” ???

    

   Reakce
  • #7736

    

   Dobrý den, v podstatě souhlasím s odpovědí, kterou v této otázce napsal Lojza a dovolím si malé doplnění.

   Souhlasím, že na výtahu musí být prováděny pravidelné činnosti mezi něž patří i Odborné zkoušky a Inspekční prohlídky. Troufnu si říci, že toto sdělení pramení ze závěru právě OZ nebo IP, protože jsou zde popsána provozní rizika, která je nutné odstranit a která u starých výtahů již měla být i odstraněna. Pokud by toto sdělení pramenilo z běžné Odborné prohlídky (revize) pak by se jednalo o stav havarijní, který vyžaduje okamžitou opravu, nebo zastavení zařízení a s největší pravděpodobností by servisní firma označila zařízení nezpůsobilé provozu s doporučením na jeho zastavení. Nejsem právník, tak nechci posuzovat míru zbavení se odpovědnosti, když napíše výbor tuto informaci na nástěnku. Domnívám se však, že aby vůbec měl možnost výbor se zbavit odpovědnosti, musí ještě prokázat, že udělal vše proto, aby byla situace kolem výtahu v pořádku. Tzn. že je podepsaná servisní smlouva na servis, že byly provedeny všechny požadované prohlídky, že byl na shromáždění předložen návrh na odsouhlasení investice výměny výtahu a ten byl vlastníky zamítnut, což doloží zápisem ze schůze. Pokud je situace opravdu vážná, pak bych výboru doporučil spíše výtah odstavit úplně z provozu.

   Osobně doporučuji na svolaném shromáždění vlastníků jednotek otevřít otázku stavu výtahu, jak je situace vážná. Dále pak si odsouhlasit výměnu výtahu, rozpočet, udělejte si výběrové řízení na dodavatele a výměnu realizujte. Pokud zařízení vykazuje havarijní stav odstavte jej a vyměňte nebo opravte.

   Věřím, že jsem odpověděl na vše. Pokud by jste měli nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.

   S pozdravem Tyml

    

   Reakce
   • #7742
     lojza
    Guest

    A přitom stačilo říct: “Objednejte si výtah u firmy KONE, a.s. a budete spokojeni” :-)))

    Ale nic ve zlém pane Tymle, jen mi to nedalo nereagovat na reklamu firmy KONE, je to prostě Vaše práce a každá zakázka dobrá. Já bych to třeba řešil osobně přes uvedený e-mail [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.

    Reakce
   • #7902
    MilanMkujbc Mku03375
    Guest

    Jsem předsedou výboru SVJ, náš dům byl kolaudován v roce 1980, SVJ bylo založeno v roce 2000.

    Hned od počátku SVJ máme smlouvu s firmou, kdy za celkem přijatelný peníz tato firma provádí pravidelnou kontrolu a průběžné opravy (+ zajišťuje všechny požadované zkoušky).

    Kolem roku 2009 nás tato firma upozornila, že by bylo vhodné, abychom zvažovali jeho výměnu, že již docházejí náhradní díly, a tudíž by nejen nebylo možno jej bez nebezpečí užívat, ale spíše by bylo nutno jej odstavit. Proto jsme se rozhodli provést jeho výměnu a na shromáždění vlastníků tuto výměnu odsouhlasili. Jelikož jsme ve stejné době chtěli nechat zateplit dům, do žádosti o úvěr jsme zahrnuli i výměnu výtahu. Banka nám vyšla vstříc a zateplení i výměna výtahu se realizovala. Na nový výtah máme opět smlouvu o údržbě a já mohu “klidně spát”, neboť se nemusím bát, zda výtah je bezpečný či nikoliv.

    Reakce
    • #7903
     MilanMkujbc Mku03375
     Guest

     Ještě dodatek: nejsem právník, takže nevím, jak bych obstál u soudu s tvrzením, že jsem na nástěnku vyvěsil sdělení, že používání výtahu je jen na vlastní nebezpečí, kdyby se opravdu něco stalo.

     Reakce
    • #7966
     Pavel Pavel
     Participant

     Mku03375,

     u soudu byste neobstál prostým vyvěšením informace na  nástěnku.

     Hezký den!

     Reakce
  • #9811
   Vytahy_Server Vytahy_Server
   Participant

   Souhlasíme asi s příspěvkem uživatele Mku03375 “u soudu byste neobstál prostým vyvěšením informace na  nástěnku”.

   Dle našeho názoru může být výtah pouze provozu-schopný nebo provozu-neschopný. Posoudit to může pouze výtahářská firma se kterou má Vaše SVJ smlouvu a která na něm provádí pravidelné [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte dle [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. (Dále se provádějí i [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte a [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.)

   Čistě hypoteticky bychom si dovedli představit, že výtah je dle poslední prohlídky či zkoušky provozu-neschopný a byl odpovědným orgánem odstaven z provozu. Výbor SVJ pak nechal tento výtah i nadále v provozu a umístil ten lístek na nástěnku. Ale to je doufáme možné jen v nějaké detektivce a žádný normálně uvažující člověk by takovému riziku obyvatele domu nevystavil.

   Vysvětlení bude tedy určitě prostší. Kontaktujte výbor SVJ.

   Reakce
Zobrazujeme 2 reakce
V reakci na: Odpovědnost za provoz výtahu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?