Odpovědnost za provoz výtahu

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #7678 Odpovědět

   Dobrý den, máme starý výtah před rekonstrukcí. Nyní se na nástěnce objevila informace,  podepsaná výborem SVJ, že jízda výtahem je pouze na vlastní nebezpečí.  Ptám se – to je opravdu možné se takto zbavit odpovědnosti?

  • #7685 Odpovědět
   lojza
   Host

   Každý starý výtah by měl do doby rekonstrukce, případně plné náhrady za nový, procházet pravidelnými kontrolami (revizemi), o kterých by měly být vedeny oficiální zápisy. Nepředpokládám, že by si někdo “vzal na triko” tu nejhorší variantu, kterou by byla újma na zdraví potažmo úmrtí někoho z uživatelů výtahu. Jelikož dát informaci na nástěnku je otázkou minuty (max 2), tak bych v první řadě zeptal předsedy SVJ, co tak závažného se stalo s výtahem v tomto časovém horizontu, kdy lidé cca před 10-ti minutami jezdili výtahem s pocitem bezpečí a 10min na to je jízda “na vlastní nebezpečí” ???

    

  • #7736 Odpovědět

    

   Dobrý den, v podstatě souhlasím s odpovědí, kterou v této otázce napsal Lojza a dovolím si malé doplnění.

   Souhlasím, že na výtahu musí být prováděny pravidelné činnosti mezi něž patří i Odborné zkoušky a Inspekční prohlídky. Troufnu si říci, že toto sdělení pramení ze závěru právě OZ nebo IP, protože jsou zde popsána provozní rizika, která je nutné odstranit a která u starých výtahů již měla být i odstraněna. Pokud by toto sdělení pramenilo z běžné Odborné prohlídky (revize) pak by se jednalo o stav havarijní, který vyžaduje okamžitou opravu, nebo zastavení zařízení a s největší pravděpodobností by servisní firma označila zařízení nezpůsobilé provozu s doporučením na jeho zastavení. Nejsem právník, tak nechci posuzovat míru zbavení se odpovědnosti, když napíše výbor tuto informaci na nástěnku. Domnívám se však, že aby vůbec měl možnost výbor se zbavit odpovědnosti, musí ještě prokázat, že udělal vše proto, aby byla situace kolem výtahu v pořádku. Tzn. že je podepsaná servisní smlouva na servis, že byly provedeny všechny požadované prohlídky, že byl na shromáždění předložen návrh na odsouhlasení investice výměny výtahu a ten byl vlastníky zamítnut, což doloží zápisem ze schůze. Pokud je situace opravdu vážná, pak bych výboru doporučil spíše výtah odstavit úplně z provozu.

   Osobně doporučuji na svolaném shromáždění vlastníků jednotek otevřít otázku stavu výtahu, jak je situace vážná. Dále pak si odsouhlasit výměnu výtahu, rozpočet, udělejte si výběrové řízení na dodavatele a výměnu realizujte. Pokud zařízení vykazuje havarijní stav odstavte jej a vyměňte nebo opravte.

   Věřím, že jsem odpověděl na vše. Pokud by jste měli nějaké otázky, neváhejte mě kontaktovat.

   S pozdravem Tyml

    

   • #7742 Odpovědět
    lojza
    Host

    A přitom stačilo říct: “Objednejte si výtah u firmy KONE, a.s. a budete spokojeni” :-)))

    Ale nic ve zlém pane Tymle, jen mi to nedalo nereagovat na reklamu firmy KONE, je to prostě Vaše práce a každá zakázka dobrá. Já bych to třeba řešil osobně přes uvedený e-mail [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.

   • #7902 Odpovědět
    MilanMkujbcMku03375
    Host

    Jsem předsedou výboru SVJ, náš dům byl kolaudován v roce 1980, SVJ bylo založeno v roce 2000.

    Hned od počátku SVJ máme smlouvu s firmou, kdy za celkem přijatelný peníz tato firma provádí pravidelnou kontrolu a průběžné opravy (+ zajišťuje všechny požadované zkoušky).

    Kolem roku 2009 nás tato firma upozornila, že by bylo vhodné, abychom zvažovali jeho výměnu, že již docházejí náhradní díly, a tudíž by nejen nebylo možno jej bez nebezpečí užívat, ale spíše by bylo nutno jej odstavit. Proto jsme se rozhodli provést jeho výměnu a na shromáždění vlastníků tuto výměnu odsouhlasili. Jelikož jsme ve stejné době chtěli nechat zateplit dům, do žádosti o úvěr jsme zahrnuli i výměnu výtahu. Banka nám vyšla vstříc a zateplení i výměna výtahu se realizovala. Na nový výtah máme opět smlouvu o údržbě a já mohu “klidně spát”, neboť se nemusím bát, zda výtah je bezpečný či nikoliv.

    • #7903 Odpovědět
     MilanMkujbcMku03375
     Host

     Ještě dodatek: nejsem právník, takže nevím, jak bych obstál u soudu s tvrzením, že jsem na nástěnku vyvěsil sdělení, že používání výtahu je jen na vlastní nebezpečí, kdyby se opravdu něco stalo.

    • #7966 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     Mku03375,

     u soudu byste neobstál prostým vyvěšením informace na  nástěnku.

     Hezký den!

  • #9811 Odpovědět
   Vytahy_ServerVytahy_Server
   Účastník

   Souhlasíme asi s příspěvkem uživatele Mku03375 “u soudu byste neobstál prostým vyvěšením informace na  nástěnku”.

   Dle našeho názoru může být výtah pouze provozu-schopný nebo provozu-neschopný. Posoudit to může pouze výtahářská firma se kterou má Vaše SVJ smlouvu a která na něm provádí pravidelné [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte dle [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte. (Dále se provádějí i [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte a [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte.)

   Čistě hypoteticky bychom si dovedli představit, že výtah je dle poslední prohlídky či zkoušky provozu-neschopný a byl odpovědným orgánem odstaven z provozu. Výbor SVJ pak nechal tento výtah i nadále v provozu a umístil ten lístek na nástěnku. Ale to je doufáme možné jen v nějaké detektivce a žádný normálně uvažující člověk by takovému riziku obyvatele domu nevystavil.

   Vysvětlení bude tedy určitě prostší. Kontaktujte výbor SVJ.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Odpovědnost za provoz výtahu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner