odpojení elektroměru

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25606 Odpovědět
  Vladimír Kokoška
  Host

  Dobrý den, podle nájemní smlouvy je elektřina psaná na mě a nájemník platí tuto částku mě. V případě neplacení nájemného, mohu požádat ČEZ o odpojení elektroměru?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #25607
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Selským rozumem vzato – kdo je veden u dodavatele energie, má právo požádat o odpojení elměru, příp. o jeho opětovné zapojení.

   Odpovědět
  • #25608
    Ladislav Laker
   Host

   Velmi nedoporučuji řídit se “selským rozumem” v podání pana mku03375.

   Rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 6 ze dne 22. 4. 2003, sp. zn. 16 T 109/2002, byl obviněný J. L. uznán vinným trestným činem neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 249a odst. 2 tr. zák. a odsouzen k peněžitému trestu ve výměře 40.000,- Kč s náhradním trestem odnětí svobody na tři měsíce. V dalším bylo rozhodnuto o uplatněných nárocích poškozených na náhradu škody.

   Nejvyšší soud shledal, že dovolání obviněného je zjevně neopodstatněné.

   Trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 249a odst. 2 tr. zák. se dopustí ten, kdo oprávněné osobě mimo jiné v užívání bytu neoprávněně brání. Jednání pachatele může spočívat i v tom, že provede nějaký jednorázový úkon, kterým je do budoucna znemožněno řádné užívání bytu jeho oprávněným nájemcem. Takovým úkonem je rovněž odpojení elektřiny a zastavení přívodu vody.

   Citováno z usnesení Nejvyššího soudu 7 Tdo 191/2004 ze dne 18.02.2004

   Odpovědět
   • #25610
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    Domníváte-li se, že neplatící nájemník je (v určité době) stále ještě oprávněným uživatelem bytu, potom máte pravdu. Není-li již oprávněným uživatelem, potom bych postupoval podle selského rozumu.

    P.S. Po bitvě sedláků u Chlumce to jde se selským rozumem velice z kopce.

    Odpovědět
   • #25611
    MilanMkujbc mku03375
    Host

    A ještě drobnost – odpovídal jsem na otázku, zda může požádat ČEZ o odpojení elektroměru (bez dalšího vysvětlení stavu, pouze, že neplatí).

    Odpovědět
    • #25612
      Ladislav Laker
     Host

     Pane mku03375, nemusíte to rozmazávat. Odpověděl jste nesprávně. Vaše odpověď byla nepřímým návodem ke spáchání trestného činu podle § 208 zákona č. 40/2009 Sb..

     Dotaz byl položen srozumitelně a určitě. Tazatel napsal, že má v bytě nájemce na základě (řádné) nájemní smlouvy. A zeptal se zda může spáchat trestný čin “neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru”. Za to by mu hrozil trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest.

     Pouhé nezaplacení nájemného nájemcem nemůže být záminkou k neoprávněnému zasahování do práva k bytu. Takovou výmluvu nebude soud vůbec brát v úvahu.

     Mnozí si ještě pamatují případ v Děčíně: Podnikatel Jan David Horsky zastavoval vodu a elektřinu svým nájemcům, a dostal za to v roce 2011 pokuty v celkové výši půl milionu (průměrně 100000 Kč za každý byt, jehož nájemce takto šikanoval). Nejvyšší soud k tomu uvedl:  “Omezení dodávky vody pronajímatelem nelze považovat za oprávněné ani v případě porušení platebních povinností nájemce.” 

     S vypínáním elektřiny do bytu  je to naprosto stejné.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: odpojení elektroměru

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?