Obnovení nájmu na dobu určitou

 • Toto téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Alex a poslední změna proběhla před 19 hodinami a 43 minutami.
 • Vytvořil
  Téma
 • #2565 Odpovědět
  Lucie
  Host

  Dobrý den, za jak dlouhou dobu po datu skončení nájemní smlouvy na dobu určitou se automaticky prodlouží smlouva. Nájemník pobýval v bytě i nadále pouze na ústní dohodu a nyní nevím, zda jsem opět vázána původní smlouvou :-(.  Smlouva zanikla 30.4. Děkuji moc za odpověď

Aktuálně je na stránce zobrazeno 23 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #2594
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

    

   Dobrý den,
   na Vaši otázku přímo odpovídá §2285 občanského zákoníku. Pokud nájemce pokračuje v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve (maximálně ale na dobu dvou let). Toto neplatí, pokud pronajímatel písemnou formou vyzve v této době nájemce, aby byt opustil, anebo si nájemce s pronajímatelem ujednají něco jiného.

   Odpovědět
  • #2601
    Lucie
   Host

   Děkuji moc za odpověď. Tudíž stačí vyzvat nájemníka písemnou formou během tří měsíců po datumu skončení smlouvy, aby ukončil nájem? Tudíž poslat během tří měsíců výpověď z nájmu? Nemusela být zaslaná před skončením nájmu? Děkuji:-)

   Odpovědět
  • #2602
    Lucie
   Host

   A ještě související dotaz: musí se odeslat  výpověď z nájmu, (pokud je sjednána smlouva na dobu určitou a pronajímatel ji nechce prodlužovat) před ukončením nájemního vztahu uvedeném ve smlouvě???

   Děkuji

   Odpovědět
   • #2634
    Martin Černý Martin Černý
    Účastník

     

    Dobrý den, Lucie,

    výpověď můžete dát nájemníkovi jen ze zákonných důvodů před řádným skončením nájmu ať už na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud nájem skončí uplynutím doby, stačí pouze nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu, aby se předešlo automatickému prodloužení nájmu. Výpověď proto ve Vašem případě vůbec nemusíte řešit.

    Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

    Odpovědět
    • #2651
      pepe
     Host

     Takže mám si to vysvětlovat tak, že v případě Vendully https://okolobytu.cz/fora/otazka/jak-vystehovat-najemnika/ nestačilo nájemce písemně vyzvat k opuštění bytu a hned jste jí radil podání žaloby na vyklizení bytu, zatím co nájemník paní Lucie bude natolik solidní, že po doručení písemné výzvy okamžitě sbalí sakypaky a opustí byt. Moc to paní Lucii přeji ať to dopadne dobře, ale nechápu proč ta rada nebyla stejná i v případě paní Vendully? 

     Odpovědět
  • #2635
    Lucie
   Host

   Dobrý den,

   mnohokrát děkuji za přehlednou a rychlou odpověď. Ptala jsem se proto, jelikož jsem dostala mylnou informaci od fundované firmy, ale již jsme si to na základě Vámi uvedeného paragrafu vysvětlili. Vaše rady jsou velice užitečné, díky za ně a za Vaši ochotu.

   Příjemné dny přeji

   Lucie

   Odpovědět
  • #9779
    Míla
   Host

   Dobrý den , chtěl bych se zeptat ….ve smlouvě mám …Nesděli-li jedna ze smluvních stran druhé nejpozději do 15.dne jedenáctého měsíce trvání nájmu , že nemá zájem o pokračování náj. vztahu podle smlouvy , bude formou dodatku k této smlouvě nájem. smlouva prodloužena písemnou formou……..smlouva od 1.3.18-28.2.19

   Nájemce nám oznámil 16.2.19 , že jsme neoznámili prodloužení smlouvy a chce k 28.2 .19 odejít……..

   Prosím o radu děkuji Míla

   Odpovědět
   • #9784
    Martin Černý Martin Černý
    Účastník

    Dobrý den,
    oznámení z Vaší strany o prodloužení smlouvy v tomto případě není relevantní, jelikož o něm Vámi uvedené ustanovení nájemní smlouvy vůbec nehovoří. Oznámení je naopak důležité v případě, že by si jedna ze smluvních stran nepřála nájem prodlužovat, a proto tedy dle mého názoru z Vaší strany nevzešla žádná skutečnost, která by vedla k nemožnosti nájem dále prodloužit dle uvedeného ustanovení.

    Odpovědět
  • #9792
    Míla
   Host

   Děkuji moc …myslel jsem si to

   Ještě dotaz k tomuto případu …….a chce najemnik odejít i když mi nedal vědět do toho 15.dni 11 měsíce ……..může ? nebo porušuje smlouvu a musi ji prodloužit ?

   Děkuji

   Odpovědět
  • #10451
    Květová Světlana
   Host

   Dobrý den,bydlím v sociálním bytě,nyní jsem žádala o prodloužení nájemní smlouvy.Nové bylo doložení příjmů.Mám invalidní důchod 3.stupně a ještě pracuji na poloviční úvazek.Mám obavu,že mi bytový odbor neprodlouží nájemní smlouvu s tím.že mám vyšší příjem,než na sociální byt. Květová Světlana.

   Odpovědět
  • #10954
    Petra
   Host

   Dobrý den, měla jsem uzavřenou smlouvu o nájmu na dobu určitou, kterou jsme jednou prodloužili dodatkem, znovu o rok. Po skočení platnosti dodatku jsme se jen dohodli, že smlouva pokračuje dále o další rok. Pokud ale teď má termín toho roku končit a my nesepíšeme další smlouvu a pronajímatel mě vyzve k vystěhování, například po měsíci, kdy měla “smlouva” skončit, za jak dlouho se musím vystěhovat? Platí termín uveden ve smlouvě, tzn. klasická výpověď 3 měsíce? Nebo je tam nějak zkrácená lhůta z důvodu toho, že smlouva již vypršela? Dočetla jsem se, že pokud nájemce bydlí i 3 měsíce po tom, co smlouva vypršela dále, automaticky smlouva pokračuje dál. Co když to ale nebudou 3 měsíce ale například jen jeden a pak přijde výzva k vystěhování?

   Děkuji za odpověď

   Odpovědět
  • #21875
    Karel Matocha
   Host

   Dobrý den. Každý rok podpisuji nájemní smlouvu na dobu určitou a všichni další nájemníci. Pronajímatel navýší nájem každý rok bo 20%.! Je to hyenismus a zákon mu to dovoluje.! Ještě e nestalo že  bych někdy včas nezaplatil.! Je to normální?! Proč jim to zákon umožňuje.! Celé zvýšení důchodu odevzdán každý rok pronajimatelovi.! To jsou dobré mravy, které podepisuji.?!

   Odpovědět

  • #22517
    Adéla
   Host

   Dobrý den,

   bydlíme v bytě, kde jsme nejprve měli smlouvu na dobu určitou (od 1.10.2013 do 30.9.2014). Od té doby jsme několikrát žádali o novou smlouvu, ale dodnes žádnou nemáme. Je to tedy tak, že teď nemáme nárok na 3měsíční výpovědní lhůtu? Může nájem skončit třeba na konci měsíce?

   A další věc: Majitelé domu aktuálně chystají zvýšení nájmu o 40 %, což se nám samozřejmě moc nelíbí (i vzhledem k tomu, že v jednom pokoji máme malou plíseň a mírně poškozenou vanu). Jaké máme možnosti? Můžou nás majitelé domu vystěhovat, pokud se zvýšeným nájmem nebudeme souhlasit, případně jak rychle? Našla jsem pár rad, že bychom měli nejprve náš byt nechat zkontrolovat soudním znalcem nebo někým z hygieny či ze stavebního úřadu.

   Předem díky za odpověď a radu

   Odpovědět
  • #22558
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den,

   jelikož Vás dle uvedeného pronajímatel po skončení původního nájmu písemně nevyzval k opuštění bytu a předpokládám, že jste si v původní smlouvě nezakázali automatické prodlužování nájmu, obnovil se Vám v souladu s § 2285 OZ nájem na původně sjednanou dobu, tj. na 1 rok. Vzhledem k tomu, že jste se po skončení obnoveného nájmu chovala, jako by byl nájem řádně sjednán a plnila jste si své povinnosti (především placení nájemného) obdobně jako při řádně sjednaném nájmu, tak jste z mého pohledu byla v dobré víře, že byl nájem po právu a v souladu s § 2238 OZ se tedy nájemní smlouva považuje za řádně uzavřenou. Pokud Vám nyní pronajímatel bude chtít dát výpověď, určitě Vás nemůže okamžitě vystěhovat a uplatní se klasická tříměsíční výpovědní lhůta.

   K Vaší druhé otázce podotýkám, že zvýšení nájemného o 40 % je v každém případě protiprávní, pronajímatel může písemně navrhnout zvýšení nájemného až do obvyklé výše v daném místě, nicméně nelze v tomto případě překročit hranici 20 %, a to včetně již provedených zvýšení za poslední tři roky. I pokud by zvýšení bylo v akceptovatelné výši, nemusíte s ním souhlasit, přičemž o výši nájemného poté rozhodne soud. 

    

   Odpovědět
  • #22564
    KLARA
   Host
    <li style=”text-align: left;”>Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.
   Odpovědět
  • #22565
    KLARA
   Host

   Dobry den,mam dotaz ohledne smlouvy bytu.Mam ji na dobu urcitou s moznosti prodlouzeni dodatkem.Dodatek mi nebyl majitelem predan vubec ale stale bydlim v byte.Vim ze pokud budu v byte bydlet po skonceni smlouvy dalsi tri mesice,tak se najemni smlouva automaticky prodluzuje.Ted ma otazka chci se odstehovat,pokud se stihnu do techto tri mesicu odstehovat,nemusim dodrzet zadnou vypovedni dobu a muzu jit z bytu okamzite?Dekuji moc za odpoved.

   Odpovědět
  • #22566
    KLARA
   Host

   A pokud ji nemusim dodrzet a muzu se vystehovat okamzite,musim mu to znamit pisemne nebo nejake oznameni mu dat o tom,popripade jake?

   Odpovědět
  • #23388
    Veronika V.
   Host

   Dobrý den, prosím bylo by možné nějak řešit tuto situaci:  máme obecní byt, vždy smlouvu do 31.7 s tím, že je možné smlouvu prodlužovat – to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží – jsme nějak chráneni aspoň v tom smyslu, že bychom měli nějakou delší dobu na vystěhování? máme dvě malé děti, já jsme na mateřské, dům si rekontruujeme a bydlet se v něm momentálně nedá – nejsme schopni uvolnit byt takto rychle, hlavně proto, že nemáme kám jít.. žádali jsme znovu o projednání městskou radou s tím, že jsme jim vysvětlili dopodrobna naši situaci, opět nám nevyhověli. je nějaká šance na to, aby nás tam museli nechat alespoň dva, tři měsíce? děkuji moc

   Odpovědět
  • #23397
    Ladislav+Laker
   Host

   Veroniko, dobře víte, že Váš nájem byl sjednán jen na dobu určitou. Nikdo Vám neslíbil další prodloužení nájemní smlouvy. Podle toho bylo třeba se zařídit. Není pravda, že nemáte kam jít. I kdyby Váš dům byl neobyvatelný, bytů je na trhu zpravidla dostatek. Možná ty jiné možnosti nejsou tak levné jako vaše současné bydlení; to ale neznamená, že budete okupovat cizí byt bez právního důvodu.

   Odpovědět
  • #23398
    lojza
   Host

   “…  to bylo ze strany města uděláno dvakrát, nyní nám před třemi dny zaslali dopis s tím, že nám smlouvu na naši žádost už neprodlouží …”

   možná je to tím celodenním horkem, ale chápu tu větu správně, že to neprodloužení smlouvy bylo provedeno na základě vaší žádosti, že už smlouvu nechcete prodlužovat???

   Odpovědět
  • #23960
    Adam
   Host

   Dobrý večer.ma bytové družstvo právo mi po osmi letech změnit nájemní smlouvu z doby neurčité na dobu určitou? děkuji

   Odpovědět
  • #23962
    Ladislav Laker
   Host

   Adame,

   pronajímatel (družstvo) takové právo nemá. Jde-li o nájem bytu, pak pronajímatel i nájemce mohou jednostranně navrhovat zvýšení/snížení nájemného. Neshody v této věci by ovšem řešil soud.

   Pronajímatel Vám může dát jednostranně výpověď z nájmu (z důvodů vyjmenovaných v zákoně); k tomu nepotřebuje váš souhlas. Nemůže však nájemní smlouvu sjednanou na dobu neurčitou  jednostranně změnit na smlouvu na dobu určitou.

   Odpovědět
  • #23968
    Alex
   Host

   Dobrý den

   Je uzavřena smlouva o pronájmu domu na dobu určitou, která byla korektně několikrát “automaticky” prodlužována. Automatické prodlužování probíhalo po dobu delší než dva roky, fakticky po dobu šesti roků. Na straně pronajímatele tedy došlo k pochybení (neuzavřel každé dva roky novou smlouvu).  Jak se chová předmětná smlouva o pronájmu na dobu určitou, která nebyla uzavírána znovu a opakovaně?

   Děkuji za odpověď

   Odpovědět
  • #23969
    Ladislav Laker
   Host

   Alexi, máte o právu velmi zkreslené představy, které se odchylují od znění občanského zákoníku 89/2012 Sb..

   Tvrdíte, že na straně pronajímatele došlo k pochybení, protože “neuzavřel každé dva roky novou smlouvu”. Podle § 2285 zákona č. 89/2012 Sb. ale platí něco zcela jiného:  Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného.

   Máte tedy nepochybně sjednanou smlouvu na dobu určitou. Tato smlouva (se shodným obsahem a s dobou nájmu dva roky) byla uzavírána znovu a opakovaně.

   Jinak by tomu bylo jedině v případě, kdyby v (původní) nájemní smlouvě bylo výslovně vyloučeno automatické obnovení nájemní smlouvy.

   Odpovědět
  • #23972
    Karel
   Host

   Dobry den,

   Mam smlouvu o najmu bytu na dobu urcitou, v byte stale bydlim prvni mesic po teto dobe. Pokud bych chtel z bytu odejit, drive nez nastanou tri mesice, aby se smlouva automaticky prodlouzila, musim dodrzet trimesicni vypovedni dobu?

   Ve smlouve neni zminka o prodlouzeni dodatkem.

   Dekuji

    

   Odpovědět
  • #23973
    Ladislav Laker
   Host

   Karle, Vy přece nemůžete “dát výpověď” nájemní smlouvy, která již pravomocně skončila. Nejste v postavení legálního nájemce! Takže nemůže být ani řeči o nějaké tříměsíční výpovědní době. Prostě si sbalíte věci a pronajímateli vrátíte klíče.

   Totéž platí ze strany pronajímatele: jestliže Vás v průběhu tří měsíců od uplynutí sjednané doby nájmu vyzve k vyklizení bytu, jste povinen tak učinit bez odkladu.

   K novému sjednání nájemní smlouvy dojde konkludentně (to jest jednáním, zdržením se jednání či opomenutím jednat).  Nová nájemní smlouva bude mít shodný obsah jako dosavadní smlouva (s výjimkou doby nájmu). Tato nová smlouva nabude platnost uplynutím tří měsíců ode dne kdy nájem měl skončit, s účinky zpětně k onomu dni.

   Ani potom ovšem nebudete mít právo ukončit nájem ve “tříměsíční výpovědní době”. Obecně platí, že nájem na dobu určitou lze vypovědět jen ze speciálních důvodů výslovně v zákoně vyjmenovaných. Podle § 2229 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že nájem ujednaný na dobu určitou může každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba. Obsah Vaší původní nájemní smlouvy ovšem neznám.

   Odpovědět
  • #24011
    Alex
   Host

   Děkuji za toto vysvětlení. Špatně jsem pochopil fornulaci …nejvýše ale na dobu dvou let… Chybně jsem si vyložil, že každé dva roky je nutno uzavřít nově smlouvu. Správný výklad tedy je, že pokud není sjednáno jinak, pak “automatické” prodloužení nájmu je … nejvýše na dobu dvou let.

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 23 vláken odpovědí
Odpověď na: Obnovení nájmu na dobu určitou

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?