Nevráceni kauce v podnájemním bytě

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Nevráceni kauce v podnájemním bytě

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 2 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #20765 Odpovědět
   MikystrnadMikystrnad
   Účastník

   Dobrý den,
   Řeším momentálně že my majitel asi nechce vrátit kauci, a nevím přesně jak mám postupovat.
   Nechtěl bych udělat nějakou chybu, a také nevím zda mám stejná práva jako nájemce.
   Chtěl bych upřesnit že jsem nájem platil vždy včas (10 dní před datem) a vždy jsem vycházel vstříc.

   Já jsem byl podnajemce (podnájemní smlouva), smlouva byla uzavřena na rok od 1.4.2018 do 30.4.2019 ale v bytě jsem byl do 30.9.2018. výpověď jsem podal podle smlouvy 2 měsíce před odchodem.

   A ted…..
   1) 1.5.2019 my bylo zasláno vyúčtování za rok 2018 s doplatkem 14000,- (které jsem uhradil již ten den a dohodly jsme se s majitelem že budu zasílat na zálohy o 2000,- více aby nedošlo k nedoplatku. To že jsem tam bydlel 2/3 období jsem neřešil. Dodatek k navýšení nikde není, bylo to jen mailem.

   2. Kauce dle podnájemní smlouvy ve výši 2 nájmu (32000,-) byla složena při podpisu smlouvy.
   Ve smlouvě je uvedeno že kauce bude vrácena do 15 dnů od předání.

   A teď situace….
   Byt jsem předal a kontrola proběhla v pořádku, až na poskrabanou linku v kuchyni (to se uvedlo do protokolu), udělal se dodatek s tím že kauce bude poslána do 30.10.2019 s tím že má měsíc na opravu.
   Nic méně 1.11.2019 jsem si volal s majitelem jak to vypadá s kauci a on že kauce bude až bude vyúčtování (duben 2020). Tak jsem mu oznámil že jsme se dohodli jinak a že nechápu proč bych měl čekat na vyúčtování když má vybráno na zálohách o 10000 více. Ptal jsem se ho na tu linku a tvrdil mi že nemůže nikoho sehnat kdo by to udělal (Praha) a oznámil mi že se v bytě našly další nedostatky jako je netesnici umývadlo a skvrna na koberci od předchozího podnájemníka (což mohu doložit fotografii).

   Majiteli jsem poslal zprávu s tím že se můžeme dohodnout tedy aspoň na polovině kauce s tím že zbytek my zašle v dubnu, ale bohužel se mi nedostalo odpovědi a ani peníze nejsou na účtu.
   Momentálně mi už ani nebere telefon.

   Prosím o radu jak postupovat a zda mám stejná práva jako nájemník.

   Děkuji

  • #21164 Odpovědět

   Nejprve bychom nad rámec Vašeho dotazu uvedli, že pro Vás nebylo výhodné uhradit nedoplatek za celý rok 2018, když jste v nájemním bytě bydlel pouze šest měsíců, a to ke všemu mimo topnou sezónu. Co se však týče dodatečné dohody o datu vrácení kauce pronajímatelem, tak ta má přednost před zákonem i před nájemní smlouvou.

   Ovšem z Vašeho dotazu nevyplývá, jestli jste se dohodl s pronajímatelem na vrácení kauce písemně, respektive jestli lze takovou dohodu prokázat alespoň například e-mailem či SMS. Pokud jde pouze o ústní dohodou, tak bude problém s prokázáním její existence a v takovém případě by se vrácení peněz řídilo spíše nájemní smlouvou. Tedy kauce by měla být vrácena do 15 dní po předání bytu zpět pronajímateli. Co se týče stavu bytu, právě vzhledem k možným budoucím problémům je vždy vhodné na počátku nájemního vztahu sepsat předávací protokol a v něm co nejkonkrétněji popsat stav bytu v den jeho předání nájemci, nejlépe i s připojenou fotodokumentací. Odpadají pak problémy s dohadováním, kdo, kdy a jak byt poškodil. Nicméně za situace, že již byl sepsán předávací protokol o předání bytu zpět pronajímateli, neměl by po Vás pronajímatel požadovat další náhradu za dodatečně zjištěné závady v bytě. Pronajímatele byste měl tedy kontaktovat písemně a vyzvat jej k vrácení kauce, jelikož k jejímu vrácení již uplynula lhůta jak podle dohody, tak podle nájemní smlouvy.

   • #21168 Odpovědět
    MikystrnadMichal strnad
    Host

    Děkuji za informace.

    Co se týče kauce tak v nájemní

  • #27482 Odpovědět
   Monika Hajska
   Host

   Dobry den, prosim o radu. Pred dvema lety jsem ukoncila podnajem a pronajimatel mi nevratil kauci. Zaprel mi ji. Smlouvu jiz nemam. Mam z banky vyjetinu ze jsem radne zaplatila. Podnajem cinil 7000kc a kauce take. Na listine je videt den  castkacaka 14 000kc.K uleve z najmu take nedoslo jak tvrdi pan pronajimatel. Prosim jak postupovat? Je mozne se obhajit? Dekuji Hajska M

  • #27483 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Jako podnájemce jste byla v právním vztahu pouze s nájemcem bytu. Pronajímatel s Vámi nemá žádnou dohodu, podle které by Vám měl cokoliv vracet. Ostatně je možné, že kauci již dávno vrátil nájemci. To byla jeho zákonná povinnost.

   Jestliže jste uhradila nějakou částku za nájemce přímo na účet pronajímatele, plnila jste dobrovolně za nájemce co měl plnit on sám. Vymáhejte tedy na tehdejším nájemci co Vám dluží.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Nevráceni kauce v podnájemním bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: