Nevráceni kauce v podnájemním bytě

 • Začal
  Téma
 • #20765 Reakce
  MikystrnadMikystrnad
  Participant

  Dobrý den,
  Řeším momentálně že my majitel asi nechce vrátit kauci, a nevím přesně jak mám postupovat.
  Nechtěl bych udělat nějakou chybu, a také nevím zda mám stejná práva jako nájemce.
  Chtěl bych upřesnit že jsem nájem platil vždy včas (10 dní před datem) a vždy jsem vycházel vstříc.

  Já jsem byl podnajemce (podnájemní smlouva), smlouva byla uzavřena na rok od 1.4.2018 do 30.4.2019 ale v bytě jsem byl do 30.9.2018. výpověď jsem podal podle smlouvy 2 měsíce před odchodem.

  A ted…..
  1) 1.5.2019 my bylo zasláno vyúčtování za rok 2018 s doplatkem 14000,- (které jsem uhradil již ten den a dohodly jsme se s majitelem že budu zasílat na zálohy o 2000,- více aby nedošlo k nedoplatku. To že jsem tam bydlel 2/3 období jsem neřešil. Dodatek k navýšení nikde není, bylo to jen mailem.

  2. Kauce dle podnájemní smlouvy ve výši 2 nájmu (32000,-) byla složena při podpisu smlouvy.
  Ve smlouvě je uvedeno že kauce bude vrácena do 15 dnů od předání.

  A teď situace….
  Byt jsem předal a kontrola proběhla v pořádku, až na poskrabanou linku v kuchyni (to se uvedlo do protokolu), udělal se dodatek s tím že kauce bude poslána do 30.10.2019 s tím že má měsíc na opravu.
  Nic méně 1.11.2019 jsem si volal s majitelem jak to vypadá s kauci a on že kauce bude až bude vyúčtování (duben 2020). Tak jsem mu oznámil že jsme se dohodli jinak a že nechápu proč bych měl čekat na vyúčtování když má vybráno na zálohách o 10000 více. Ptal jsem se ho na tu linku a tvrdil mi že nemůže nikoho sehnat kdo by to udělal (Praha) a oznámil mi že se v bytě našly další nedostatky jako je netesnici umývadlo a skvrna na koberci od předchozího podnájemníka (což mohu doložit fotografii).

  Majiteli jsem poslal zprávu s tím že se můžeme dohodnout tedy aspoň na polovině kauce s tím že zbytek my zašle v dubnu, ale bohužel se mi nedostalo odpovědi a ani peníze nejsou na účtu.
  Momentálně mi už ani nebere telefon.

  Prosím o radu jak postupovat a zda mám stejná práva jako nájemník.

  Děkuji

Zobrazujeme 0 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #21164

   Nejprve bychom nad rámec Vašeho dotazu uvedli, že pro Vás nebylo výhodné uhradit nedoplatek za celý rok 2018, když jste v nájemním bytě bydlel pouze šest měsíců, a to ke všemu mimo topnou sezónu. Co se však týče dodatečné dohody o datu vrácení kauce pronajímatelem, tak ta má přednost před zákonem i před nájemní smlouvou.

   Ovšem z Vašeho dotazu nevyplývá, jestli jste se dohodl s pronajímatelem na vrácení kauce písemně, respektive jestli lze takovou dohodu prokázat alespoň například e-mailem či SMS. Pokud jde pouze o ústní dohodou, tak bude problém s prokázáním její existence a v takovém případě by se vrácení peněz řídilo spíše nájemní smlouvou. Tedy kauce by měla být vrácena do 15 dní po předání bytu zpět pronajímateli. Co se týče stavu bytu, právě vzhledem k možným budoucím problémům je vždy vhodné na počátku nájemního vztahu sepsat předávací protokol a v něm co nejkonkrétněji popsat stav bytu v den jeho předání nájemci, nejlépe i s připojenou fotodokumentací. Odpadají pak problémy s dohadováním, kdo, kdy a jak byt poškodil. Nicméně za situace, že již byl sepsán předávací protokol o předání bytu zpět pronajímateli, neměl by po Vás pronajímatel požadovat další náhradu za dodatečně zjištěné závady v bytě. Pronajímatele byste měl tedy kontaktovat písemně a vyzvat jej k vrácení kauce, jelikož k jejímu vrácení již uplynula lhůta jak podle dohody, tak podle nájemní smlouvy.

   Reakce
   • #21168
    Mikystrnad Michal strnad
    Guest

    Děkuji za informace.

    Co se týče kauce tak v nájemní

    Reakce
Zobrazujeme 0 reakcí
V reakci na: Nevráceni kauce v podnájemním bytě

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?