Neschválené důležité změny při zateplování

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Pavel Pavel a poslední změna proběhla před 4 měsíci.

 • Vytvořil
  Téma
 • #10420 odpověď

  Rybarik

  Dobrý den,

  v roce 2016 jsme jako bytový dům schválili kompletní rekonstrukci.  Zateplení obvodových stěn, včetně střechy a výměna balkonů. Bylo potřeba 100 procent hlasů kvůli změně vzhledu. Rekonstrukce měla probíhat v roce 2017. Toto schválení proběhlo v době, kdy předsedu výboru dělalo družstvo, které mělo v našem domě asi 3 byty z celkových 16 bytů. Pod hlavičkou družstva mělo i proběhnout toto zateplení, výběrové řízení, stavební povolení, atd. Došlo ovšem k problémům s projektem a celá akce se zdržela i kvůli čekání na dotace. Mezi tím ovšem došlo ke změně vedení ve výboru a družstvo se již stará pouze o účetnictví. Jsme již samostatné SVJ.

  Problém spočívá v tom, že teď již máme všechna potřebná povolení, ale zjistilo se, že nedosáhneme na úvěr, abychom celou akci realizovali. Proto se náš výbor rozhodl, že celou akci rozdělí na dvě části. V první se zateplí pouze obvodové zdi a vymění balkony, kde bychom už dosáhli na úvěr a ve druhé části, která neproběhne dříve než za minimálně 5 let se opraví střecha. Předseda výboru mi tvrdil, že ani to mi nemůže garantovat. Připadá mi to jako nesmysl, dělat zateplení bez střechy a těžce mě to znevýhodňuje, neboť pod ní bydlím. Důvody jsou myslím zřejmé, navíc mi při silnějším dešti několikrát do bytu zateklo a předsedovi jsem tyhle problémy osobně vysvětloval a ukazoval. Nicméně se vyjádřil, že pokud se na plánované schůzi odsouhlasí výše úvěru, bude se pokračovat v zateplování i proti mé vůli a to bez střechy. Chci se tímto zeptat, myslíte si, že je vůbec možné bez svolání schůze a opětovném schválení tohoto postupu a této důležité změny v rekonstrukci pokračovat? Takovéto podmínky bych v roce 2016 nepodepsal a nesouhlasil bych s takovým postupem. Navrhoval jsem opačné řešení, udělat první střechu a potom obvod. Bylo zamítnuto z důvodu, že jenom na střechu nedostaneme dotace. Dále jsem navrhoval jako krajní řešení přepočítání koeficientů na topení, kvůli mému znevýhodnění a i to bylo zamítnuto. Mám zvážit právní kroky? Nechci bydlet pod starou nezateplenou střechou, která začne třeba za dva roky pořádně téct a na opravu nebudou peníze. Ale úvěr budu splácet stejně jako všichni ostatní. Kontaktoval jsem i ostatní nájemníky, kteří bydlí pod střechou a ti víceméně souhlasí, ať se zateplí i bez střechy, jim prý nezatéká.

  Děkuji předem za názory

 • Autor
  Odpovědi
 • #10421
   lojza

  Pokud je to pro vás problém č.1 tak bych zvážil ty právní kroky.
  A jen tak na okraj, není nic horšího než dva kohouti v jednom kurníku (družstevníci a vlastníci v jednom domě). A do bytu zatéká jenom vám, nebo s tím mají problém i jiní co bydlí pod střechou? Předpokládám, že nejste jediný co bydlí pod střechou, takže by jste mohli spojit síly a donutit vedení k tomu, že prioritou je střecha.

  odpověď
 • #10422
  Pavel Pavel 
  Účastník

  Pane Rybariku,

  u soudu asi nebudete úspěšný. NS konstantně judikuje, že musíte mít “důležitý důvod”. To co popisujete pravděpodobně NS vyhodnotí tak, že se nejedná o důležitý důvod.

  Na úvěr v pohodě dosáhnete, pokud zvýšíte příspěvky. Banky rády půjčují, protože mají záruku vrácení peněz v § 1194/2 NOZ.

  Problém vidím v tom, že pro dotaci jste asi měli nějaký projekt včetně zateplené střechy. Pokud budete dělat jen plášť, tak asi dotační podmínky nedodržíte a to by bylo velmi drahé.

  Hezký den!

  odpověď
Odpověď na: Neschválené důležité změny při zateplování

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?