neexistujici SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu neexistujici SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 1 rokem a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #29482 Odpovědět
   Petr
   Host

   Dobrý den, s hrůzou zjišťuji, že naše SVJ nikde není zapsáno. Náš dům stojí od roku 2016, my jsme se nastěhovali později. Každý měsíc zasíláme peníze do fondu oprav a na správu domu, ale zjišťuji, že pravděpodobně peníze nejdou kam mají. Kdo je zodpovědný? Majtel většinové části bytu(16) z 31, který vše zařizuje, stara se i o “ucetnictvi” a peníze jdou na jeho osobni účty. On nás vlastně oklamal. Všichni mu důvěřují a vlastně nemají žádný doklad o existenci SVJ.

  • #29483 Odpovědět
   lojza
   Host

   A Vy znáte název Vašeho SVJ? Jedno je jisté, pokud jste v OR nic nedohledal, tak žádné “naše SVJ” neexistuje!

    

   • #29487 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Petře,

    předpokládám, že když jste kupoval byt, tak někdo podal návrh na vklad na KN. Stalo se tak?

    S ohledem na výstavbu v roce 2016 předpokládám, že SVJ existuje.

    Můžete sem dát adresu domu?

    Hezký den!

    • #29490 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Rakouska 665 Mikovce okres Nymburk</p>

    • #29491 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Milovice a ne Mikovice, </p>

    • #29492 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Omlouvám se za ty překlepy,  píšu z mobilu </p><p>adresa je </p><p>Rakouská 665,</p><p>Milovice </p><p>okr.Nymburk</p>

    • #29493 Odpovědět
     PavelPavel
     Účastník

     Petře,

     v ARES je na adrese Milovice, Rakouská 665 evidováno 10 živnostníků, z toho jeden v insolvenci, ale žádná právnická osoba, tedy ani SVJ.

     [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte

     V KN je zapsáno, že SVJ bylo založeno podle § 1200 NOZ. Po založení nedošlo k zápisu ve veřejném rejstříku a tak SVJ nevzniklo.

     Jako nejschůdnější řešení vidím zeptat se vlastnice 16 bytů paní Tamary Jelínkové, proč dokumenty  založeného SVJ nepředala do veřejného rejstříku.

     Problém asi bude minimálně s vedením účetnictví, s neukládáním účetních závěrek do veřejného rejstříku.

     Pochybuji, že by banka založila účet na SVJ, které není zapsané ve veřejném rejstříku. Takže asi posíláte peníze na účet paní Jelínkové. V případě její smrti budou peníze součástí dědictví, v případě konkurzu na paní Jelínkovou budou peníze součástí konkurzní podstaty.

     Od 1.1.2023 bude problém s evidencí skutečných majitelů atd.

     Stát má na vše sankce.

     Paní většinová majitelka možná jen udělala administrativní chybu, ale kdo ví.

     Hezký den!

    • #29494 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Mockrát děkuji, bohužel v tomto případě se jedná o zaměrnou chybu. Když jsme několikrát na schůzi s něčím nesouhlasili, vždy nás majtel 16 bytů “prehlasoval” počtem hlasů.  Tak vlastně o všem vždy rozhodoval sám.  </p>

    • #29499 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host
     • Petr zde napsal: “<em style=”box-sizing: inherit; color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>Když jsme několikrát na schůzi s něčím nesouhlasili, vždy nás majtel 16 bytů “prehlasoval” počtem hlasů.  Tak vlastně o všem vždy rozhodoval sám.“

     Petře, co zde píšete je totální nesmysl.

     Většinovým vlastníkem jednotek je paní Tamara Jelínková. Při hlasování nemůže většinový spoluvlastník nikdy přehlasovat ostatní vlastníky jednotek! Podle § 1191 odst.  platí, že k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek. Jedna paní Jelínková nikdy nepřehlasuje ostatní vlastníky jednotek.

     Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.

      

      

    • #30235 Odpovědět
     pavszalpavszal
     Účastník

     Dobrý den, nějak se mi nezdálo vaše tvrzení o hlasování odvolávající se na <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>§ 1191 (předpokládám že Občanského zákoníku), tedy jsem si ho vyhledal a ten zní (</span><span style=”color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: center;”>Poslední změna zákona: </span><time style=”box-sizing: inherit; color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: center;” datetime=”2014-01-01″>1. 1. 2014):</time>

     <span style=”color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: justify;”>Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce</span><span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”> </span>

     Tedy nic o <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>souhlasu většiny všech vlastníků jednotek jak píšete vy.</span>

     U nás se hlasuje tak nějak podobně. Jsme SVJ s asi deseti procentním podílem “nevlastníků”, tedy družstevníků. SBD je správcem, takže zaměstnanec správy SBD svolává shromáždění vlastníků a přestože jeho hlas za členy SBD je proti hlasům všech vlastníků v jasné menšině vždy na Shromáždění vlastníky přehlasuje, protože většina vlastníků na schůze nechodí.

     Nestěžuji si tímto na nějaké nepravosti v našem SVJ, jakž takž tady zatím všechno funguje, jen poukazuji na to, jaké zmatky v této oblasti nadělali “inovátoři” po roce 1989

     Vlastně jednu anomálii tady přece máme. podle mých zjištění je patrně naše SVJ bez stanov! Náhodou jsem totiž zjistil, že ve stanovách z roku 2016 jsou špatné údaje, jiné č.p. jiný pozemek. Na správě SBD mě ujišťovali začátkem roku 2020 že to bude jednoduché opravit, na KS mi odpověděli, že takové stanovy jsou neplatné, ale dodnes tyto nestanovy na rejstříku visí a nikoho to “nebolí” 🙂

    • #30238 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane pavszal, praděpodobně máte problémy s čtením jednoduchého textu v českém jazyce. Cituji ze zákona č. 89/2012 Sb. v účinném znění:

     • § 1191 
     • (1) Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se na správu pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí určená v prohlášení; bylo-li založeno společenství vlastníků a nejsou-li v prohlášení určena tato pravidla, použijí se na správu pravidla obsažená ve stanovách. 
     • (2) Pro rozhodování v záležitostech správy domu a pozemku se použijí obdobně ustanovení tohoto zákona o shromáždění. Vlastníky jednotek svolává správce. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek, ledaže prohlášení nebo stanovy vyžadují počet vyšší; ustanovení § 1209 není dotčeno.
    • #29495 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Takže peníze z fondu oprav pravděpodobně neuvidíme. Riskují něco já jako vlastnik bytové jednotky? </p>

  • #29484 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   “… zjišťuji, že pravděpodobně peníze nejdou kam mají.”
   To je věta s nulovou informační hodnotou.

   “Kdo je zodpovědný?”
   Zodpovědný za co? Za nedělní nákup v Kaufladu, za počasí? Nebo chcete vědět kdo je odpovědný za správu domu? Možná je to správce uvedený v prohlášení. To musíte přece vědět Vy. My netušíme jaký je obsah vašeho prohlášení.

   “On nás vlastně oklamal.”
   Jak?

   • #29489 Odpovědět
    Petr
    Host

    <p>Rakouska 665, Milovice okres Nymburk</p>

   • #29496 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Petře,

    situaci Vám nezávidím.

    Osobně, pokud navazuji kontakt např. s novým dodavatelem, tak si nejdříve zjišťuji veřejné informace o něm. Např. údaje z veřejného rejstříku. Tam lze zjistit, zda SVJ vzniklo. Tak jsem postupoval i při koupi bytu, protože jsem chtěl vědět jak SVJ hospodaří. Takže pro příště. Vím, že v současné situaci Vám to nepomůže.

    Pokud SVJ nevzniklo, tak žádný vlastník nemůže prodat svůj byt (§ 1198/2 NOZ). S tím bych seznámil paní kadeřnici, co vlastní 16 bytů. Můžete to sdělit i ostatním spoluvlastníkům, protože mají neprodejné byty. To už by se vyplatilo najmou advokáta.

    Do doby než vznikne SVJ se řídíte § 1191 a 1192 NOZ. Z § 1192 cituji: “Na návrh některého vlastníka jednotky soud správce odvolá a jmenuje nového správce, pokud je pro to důležitý důvod.” Za důležitý důvod spatřuji skutečnost, že byty jsou bez vzniku SVJ neprodejné (1198/2 NOZ).

    Držím palce!

    • #29497 Odpovědět
     Petr
     Host

     <p>Mockrát Vám děkuji, opravdu jste mi pomohl. Přeji hezký den Petr</p>

  • #29488 Odpovědět
   Petr
   Host

   <p>Adresa je Rakouska 665, Milovice. Každý rok dostáváme evidenční list s rozlišením splátek. Titul evidenční listů je : Evidenční list vlastníka jednotky c….., která je součástí SVJ .</p>

   1. Oklamat způsobem, že nejsme SVJ a peníze tedy  posíláme kam když ne na účet SVJ? Normálního člověka,  asi když dostane evidenční list s nadpisem :” evidenční list bytové jednotky, která je součástí SVJ” asi nenapadne, že SVJ vlastně neexistuje.
   2. Samozřejmě na evidenční listu je podepsán zodpovědný člověk,  ale když vlastně SVJ neexistuje, tedy aspoň jsem ho nedohledal na internetu, je zodpovědná osoba, která je na evidenční liště podepsaná vůbec zodpovědná? Když vlastně neexistuje SVJ? 
   • #29498 Odpovědět
    lojza
    Host

    No, když se tak koukám do OR, tak paní Tamara Jelínková je v “podnikání” celkem čilá.

   • #29500 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host
    • Petře, napsal jste: “Normálního člověka,  asi když dostane evidenční list s nadpisem: ”evidenční list bytové jednotky, která je součástí SVJ” asi nenapadne, že SVJ vlastně neexistuje.” 

    Naopak. Inteligentního člověka ihned napadne, že ten nadpis je podezřelý, protože obsahuje naprostý nesmysl: jednotky přece  nejsou součástí SVJ!!!

    Inteligentní člověk z toho nadpisu pozná, že správu domu vykonává naprostý právní analfabet. A tuší že toho tedy bude špatně mnohem víc, než jen ten nesmyslný nadpis.

    Inteligentní člověk si před koupí bytu přečte stanovy SVJ ve sbírce listin rejstříkového soudu. Kdybyste se byl o toto pokusil, mohl jste hned zjistit že SVJ pro dům ještě  nevzniklo.

  • #30236 Odpovědět
   pavszalpavszal
   Účastník

   Pro Ladislava Lakera: Nějak špatně se tu příspěvky zobrazují tak to zkusím ještě takto:

   Dobrý den, nějak se mi nezdálo vaše tvrzení o hlasování odvolávající se na <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>§ 1191 (předpokládám že Občanského zákoníku), tedy jsem si ho vyhledal a ten zní (</span><span style=”color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: center;”>Poslední změna zákona: </span><time style=”box-sizing: inherit; color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: center;” datetime=”2014-01-01″>1. 1. 2014):</time>

   <span style=”color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; text-align: justify;”>Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce</span><span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”> </span>

   Tedy nic o <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>souhlasu většiny všech vlastníků jednotek jak píšete vy.</span>

   U nás se hlasuje tak nějak podobně. Jsme SVJ s asi deseti procentním podílem “nevlastníků”, tedy družstevníků. SBD je správcem, takže zaměstnanec správy SBD svolává shromáždění vlastníků a přestože jeho hlas za členy SBD je proti hlasům všech vlastníků v jasné menšině vždy na Shromáždění vlastníky přehlasuje, protože většina vlastníků na schůze nechodí.

   Nestěžuji si tímto na nějaké nepravosti v našem SVJ, jakž takž tady zatím všechno funguje, jen poukazuji na to, jaké zmatky v této oblasti nadělali “inovátoři” po roce 1989

   Vlastně jednu anomálii tady přece máme. podle mých zjištění je patrně naše SVJ bez stanov! Náhodou jsem totiž zjistil, že ve stanovách z roku 2016 jsou špatné údaje, jiné č.p. jiný pozemek. Na správě SBD mě ujišťovali začátkem roku 2020 že to bude jednoduché opravit, na KS mi odpověděli, že takové stanovy jsou neplatné, ale dodnes tyto nestanovy na rejstříku visí a nikoho to “nebolí” 🙂

   • #30248 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Pro potřeby hlasování na schůzi shromáždění vlastníků si lze od těch, kteří nemají možnost se zúčastnit (nebo nechtějí), nechat podepsat plnou moc k zastupování. U SVJ není počet plných mocí na jednoho zmocněnce limitován, u BD ano !!!

    Pokud se ozvete na email    m k u @ e m a i l . c z , poslu Vám jednu prezentaci, která Vám (možná) pomůže s “přehlasováváním” ze strany BD – ty mezery jsou úmyslné.

    • #30249 Odpovědět
     pavszalpavszal
     Účastník

     Hmm, nechci rozporovat vaše tvrzení, ale to už zavání zakládáním SVJ (nebo jak to nazvat) uvnitř SVJ 🙂   Vlastně něco podobného už tu máme i v politice – zakládání koalic ještě před volbami, v tomto případě před hlasováním 🙂

     Jak už jsem psal v našem SVJ nejsou problémy (třeba o nich jenom nevím?) které by bylo třeba řešit přehlasováním někoho. Něco jiného je náš vchod, naše SVJ je totiž dům o pěti vchodech, ale to už by bylo téma na další i dlouhé diskuze, pokud by někdo diskutovat chtěl. Problémy se tu řeší tak nějak of line či mimo záznam 🙂

     Pokud chcete něco poslat stačí k mému nicku přidat @seznam.cz a máte moji emailovou adresu

      

    • #30250 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     Nejde o žádné zakládání SVJ ve SVJ, ale pouze zvýšení účasti na schůzi. Naše SVJ má 2 vchody, celkem 32 bytů (to jen pro orientaci). Na uvedený mail pošlu tu prezentaci, třeba Vám pomůže.

    • #30251 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Pane pavszal,  opět píšete nesmysly.

     Jedním Vaším nesmyslem bylo tvrzení “Jsme SVJ s asi deseti procentním podílem “nevlastníků”, tedy družstevníků.”  Je zřejmé, že netušíte co je to SVJ a kdo jsou jeho členové.

     Dalším Vaším nesmyslem bylo tvrzení  “… to už zavání zakládáním SVJ (nebo jak to nazvat) uvnitř SVJ”. Vůbec jste nepochopil co Vám sdělil mku03375.

    • #30253 Odpovědět
     pavszalpavszal
     Účastník

     Dobrá, tedy jiná formulace: V domě ve kterém bydlím je založeno SVJ. Jedním z vlastníků je SBD kterého jsem členem a nejsem vlastníkem bytové jednotky. Takových je nás v tomto domě cca deset procent. Tak co, spokojenost s takovou formulací?

     Ale ono je to vlastně jedno spokojen – nespokojen. Tady jde o to, že by bylo vhodné abyste si uvědomil, že naprostá většina uživatelů bytů jsou laici v oblasti práva a podle toho budou vypadat jejich dotazy či příspěvky v diskuzi. Evidentně už rozehráváte hru na slovíčkaření a osobní napadání z čehož je mi smutno.

     Dříve jste použil výrok “kdo se nestará o svá práva ten o ně přijde”. Na jednu stranu je sympatické, že lidem radíte, na druhou stranu váš přezíravý postoj k lidem, kteří se neumí správně právnickou mluvou vyjádřit spíš od jejich starostí o svá práva odrazuje.

     Ujišťuji vás, že vím co je to SVJ a vím co mi sdělil <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, ‘Segoe UI’, Helvetica, Arial, sans-serif, ‘Apple Color Emoji’, ‘Segoe UI Emoji’, ‘Segoe UI Symbol’; font-size: 17px;”>mku03375. Takže ne já ale vy píšete nesmysly jen na základě toho, že se nevyjadřuji přesnou právnickou mluvou 🙁  Někde u soudu bych s takovým vyjadřováním jistě pohořel, ale tady??</span>

    • #30255 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Jen jsm Vás prve upozornil na Vaše nesmyslné vyjadřování. Nesmyslem je i Vaše opravené tvrzení: “Jedním z vlastníků je SBD kterého jsem členem a nejsem vlastníkem bytové jednotky. Takových je nás v tomto domě cca deset procent.”

     Nerozumím proč nám to sdělujete, ani co sdělujete.  Jakých dest procent? Deset procent čeho z čeho? Nájemců? Nebo družstevníků? Družstvo má asi tedy X členů. To je 100 procent. Ve vašem domě bydlí 10 procent z celkového počtu členů družstva, to je X/10.

     Fajn. A k čemu tohle  čísílko je? K čemu je ta informace dobrá? Jaký má smysl vědět  kolik knoflíků máte na košili a kolik procent členů kteréhosi družstva bydlí ve vašm domě?

     To nemá nic společného s nějakou “právnickou mlhou”. To je spíš o zdravém rozumu. Když se na něco srozumitelně zeptáte, rád Vám odpovím.

    • #30256 Odpovědět
     pavszalpavszal
     Účastník

     Musím říct, že ráno jste mne svým posledním příspěvkem rozesmál. S odstupem času musím konstatovat, že ne já ale vy nerozumíte jednoduchému textu (o počítání procent ani nemluvím :-D) Jak si tak zpětně pročítám vaše odpovědi a “rady” na původní dotaz (specielně pro vás – to je ten první úplně nahoře v tomto vlákně) tak je mi to už jasné – jste namyšlený panák co se nad druhými jen pošklebuje a napadá je! Hned v prvním příspěvku jste Petra (autora původního dotazu) napadl (tučně!) že píše nesmysly , později jste ho nepřímo nazval “neinteligentním” a v tomto trendu pokračujete dál a dál….

     Jaký rozdíl mezi vašimi příspěvky a příspěvky Pavla, který se skutečně snaží Petrovi poradit a pomoct, že… prostě nebe a dudy!

     Tímto s vámi končím a už nebudu na vaše FM reagovat

    • #30254 Odpovědět
     pavszalpavszal
     Účastník

     Protože použití ctrl-v znehodnocuje příspěvěk (udělá s tím někdo něco?) tak poslední odstavec příspěvku #30253 ještě jednou:

     Ujišťuji vás že vím co je to SVJ a vím co mi sdělil mku03375. Takže ne já ale vy píšete nesmysly jen na základě toho, že se nevyjadřuji přesnou právnickou mluvou 🙁   Někde u soudu bych s takovým vyjadřováním jistě pohořel, ale tady??

    • #30267 Odpovědět
     MilanMkujbcmku03375
     Host

     S omluvou za prodlevu jsem právě teď (15.12.2022 v 17:17 hod.) odeslal na Vaši e-mailovou adresu nějaké dokumenty.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: neexistujici SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: