Nájemné

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mgr. Jan Eisenreich Mgr. Jan Eisenreich a poslední změna proběhla před 2 měsíci, 3 týdny.

 • Vytvořil
  Téma
 • #12433 odpověď

  Helena Tichá

  Majitel nám chce po 4 letech zvýšit nájemné o 116 procent  ze 6 tisíc na 13 tisíc.  Jak majitel uvádí, místně obvyklé nájemné prý činí 19 000.- . Výši MON není snadné ověřit,  v nájemní smlouvě, jsme v dobré víře podepsali, že po 4 letech může být nájemné zvýšeno do výše MON, což jsme netušili, kolik je,  nyní jsme tedy velmi nemile překvapeni zvýšením o 116 procent a bojíme se, že zvýšení může pokračovat. Můžeme se nějak bránit?

 • Autor
  Odpovědi
 • #12699
  Mgr. Jan Eisenreich Mgr. Jan Eisenreich 
  Účastník

  Dle Vašeho vyjádření plyne, že dané ustanovení bylo platně sjednáno ve smlouvě, tedy strany si sjednaly zvýšení nájemného a nelze se dovolávat ustanovení § 2249 OZ o jednostranném zvýšení nájemného.

  Je pak nutno uvést následující: 

  Zvýšení nájemného musí být v tomto případě řádně odůvodněno a podepřeno. Pokud jde o zvýšení nájemného obvyklým v daném místě, je nutné je doložit nikoliv pouhým tvrzením pronajímatele. Pro tento případ lze využít § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 453/2013 Sb., podle něhož lze zjistit srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě pro konkrétní byt pořízením posudku znalce o výši obvyklého nájemného, která je pro konkrétní byt považována za srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě, nebo prokazatelným doložením výše nejméně tří srovnatelných nájemných.

  Pro posuzování srovnatelnosti jsou pak stanovená další kritéria v § 4 tohoto nařízení vlády. Návrh či oznámení pronajímatele tedy musí být řádně odůvodněno a podepřeno výše uvedenými důkazy či posudky. Tuto skutečnost doporučuji pronajímateli sdělit a argumentovat výše uvedeným, v případě, že by pak řádně nedoložil výši obvyklého nájemného v daném místě a požadoval dále Vámi uvedenou částku, není jeho nárok dle našeho názoru právně vymahatelný.

  odpověď
Odpověď na: Nájemné

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?