Nájemné

 • Začal
  Téma
 • #12433 Reakce
  Helena Tichá
  Guest

  Majitel nám chce po 4 letech zvýšit nájemné o 116 procent  ze 6 tisíc na 13 tisíc.  Jak majitel uvádí, místně obvyklé nájemné prý činí 19 000.- . Výši MON není snadné ověřit,  v nájemní smlouvě, jsme v dobré víře podepsali, že po 4 letech může být nájemné zvýšeno do výše MON, což jsme netušili, kolik je,  nyní jsme tedy velmi nemile překvapeni zvýšením o 116 procent a bojíme se, že zvýšení může pokračovat. Můžeme se nějak bránit?

Zobrazujeme 1 reakci
 • Author
  Reakce
  • #12699

   Dle Vašeho vyjádření plyne, že dané ustanovení bylo platně sjednáno ve smlouvě, tedy strany si sjednaly zvýšení nájemného a nelze se dovolávat ustanovení § 2249 OZ o jednostranném zvýšení nájemného.

   Je pak nutno uvést následující: 

   Zvýšení nájemného musí být v tomto případě řádně odůvodněno a podepřeno. Pokud jde o zvýšení nájemného obvyklým v daném místě, je nutné je doložit nikoliv pouhým tvrzením pronajímatele. Pro tento případ lze využít § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 453/2013 Sb., podle něhož lze zjistit srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě pro konkrétní byt pořízením posudku znalce o výši obvyklého nájemného, která je pro konkrétní byt považována za srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě, nebo prokazatelným doložením výše nejméně tří srovnatelných nájemných.

   Pro posuzování srovnatelnosti jsou pak stanovená další kritéria v § 4 tohoto nařízení vlády. Návrh či oznámení pronajímatele tedy musí být řádně odůvodněno a podepřeno výše uvedenými důkazy či posudky. Tuto skutečnost doporučuji pronajímateli sdělit a argumentovat výše uvedeným, v případě, že by pak řádně nedoložil výši obvyklého nájemného v daném místě a požadoval dále Vámi uvedenou částku, není jeho nárok dle našeho názoru právně vymahatelný.

   Reakce
  • #22383
    Ivan Gut
   Guest

   Dobrý den.

   na “nájemné v místě obvyklé” je webu hodně adres, ale nenašel jsem nějakou “kalkulačku” kolik se platí např za m2.

   Prosím buďte tak laskavi a dejte mi odkaz na “správnou adresu” na internetu

    

   Děkuji předem za laskavost

   Ivan Gut

   Reakce
Zobrazujeme 1 reakci
V reakci na: Nájemné

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?