Nájem na dobu určitou vs inflační doložka

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Nájem na dobu určitou vs inflační doložka

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #30373 Odpovědět
   Jakub Hlaváček
   Host

   Bydlíme v nájmu, kdy každý rok docházelo k prodlužování sepsáním dodatku. Nyní pronajímatel přepsal byt na svou dceru a máme podepsat smlouvu novou. Nová smlouva je taktéž na dobu určitou (1.1.-31.12) ale nově zahrnuje i inflační doložku, kdy si pronajímatel vyhrazuje právo navýšit k 1.7. nájemné o inflaci. Moje otázka zní – může nastat situace, kdy majitel v novém dodatku (např. od příštího roku) zvýší cenu nájmu a zároveň ve stejný rok bude vyžadovat nájemné zvýšené o inflaci?

  • #30374 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Jakube,  Vaše otázka je kuriózní. Váš dotaz směřuje k tomu zda budete povinen dodržovat nájemní smlouvu. Samozřejmě že ano. Vy o tom pochybujete? Nebo snad  hodláte smlouvu podepsat a poté  ji porušovat?

   Ostatně není možné dnes předjímat jak se zachová pronajímatel za rok.

   Jestli Vám po roce nabídne sjednání nové smlouvy ode dne 1. 1. 2024, pak výchozí nájemné bude to, které si sjednáte od ledna 2024. Případné zvýšení nájemného se bude řídit inflační doložkou, pokud bude ve smlouvě obsažena a bude srozumitelná, jednoznačná a určitá.

   Jestli Vám namísto toho nabídne prodloužení stávající nájemní smlouvy platné ode dne 1. 1. 2023, pak výchozí nájemné bude to, které je sjednáno od ledna 2023, nebo to které bude stanoveno kdykoliv později v průběhu roku 2023.

    

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Nájem na dobu určitou vs inflační doložka

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner