Nájem a nová smlouva

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Nájem a nová smlouva

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #31216 Odpovědět
   Hanka
   Host

   Dobrý den , jsem najemce v bytě kde jsem na dobu urcitou do 30.6. S majitelem jsme se dohodli ,že v nájmu budu dál.tudiz mi vystavil novou nájemní smlouvu od 1.7.do 31.12.2023 ,ale v nové smlouvě není už odstavec jako ve smlouvě původní o tom ,že jsem složila kauci ve výši jednoho nájmu. Po upozornění majiteli,mi odepsal “V další smlouvách již kauci neuvádím,neb by to znamenalo, že při každé smlouvě by jste předávala novou kauci” je to tak správně? Bojím se,abych o ní pak nepřišla. Děkuji H.

  • #31222 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Hanko, ohledně jistoty (nesprávně “kauce”) je třeba vyjít z občanského zákoníku.

   • Podle § 2254 odst. 2 platí, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.

   Ve Vašem případě nájem skončil v den uvedený v nájemní smlouvě. Pronajímatel je povinen jistotu (“kauci”) vrátit. Nový nájem ode dne 1.7.2023 byl sjednán bez jistoty (bez “kauce”).

   Můžete tedy kdykoli požádat o vrácení jistoty. Pronajímatel může ovšem namítat, že dosud nedošlo k vyúčtování a finančnímu vyrovnání služeb spojených s užíváním bytu za období leden až červen 2023. K tomu by mělo dojít nejpozději do konce srpna 2024. Projímatel si z jistoty strhne případný Váš nedoplatek nákladů na služby. Tím odpadne důvod složenou jistotu dále zadržovat. Bude jeho povinností vrátit Vám zůstatek.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Nájem a nová smlouva

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: