náhrada škody za vytopení

 • Začal
  Téma
 • #11414 Reakce
  lajka
  Guest

  Dobrý den,sousedovi nad námi praskl přívod k pračce a vytopil nás. Je pojištěný, tak náhrada škody půjde z jeho pojistky. Jestli by náklady z naší strany byly vyšší, než náhrada škody z jeho pojišťovny, je možné zbylé náklady uplatnit z naší pojistky?

Zobrazujeme 3 reakce
 • Author
  Reakce
  • #11416
    lojza
   Guest

   Nechápu co řešíš? Prostě přijde zástupce pojišťovny vašeho souseda, sepíše škodu, nahlásí částku a vše by mělo být nahrazeno z pojistky souseda. Pokud má soused pojistku poddimenzovanou, tak případné vícenáklady by měla jeho pojišťovna řešit přímo s ním.

   Reakce
  • #13535

   Z pohledu občanského zákoníku by v tom v zásadě neměl být problém, pojistné plnění však může v souhrnu krýt maximálně prokazatelně vzniklou škodu. To znamená, že si ze dvou pojistek nelze nechat jednu škodní událost vyplatit dvakrát v plné výši. Pokrýt přesah škody, kterou jedno pojištění zcela „neumazalo“, však obecně většinou možné je. Doporučujeme Vám však prostudovat pojistné podmínky a pojistnou smlouvu, kde byste měli nalézt přesné odpovědi. Nutné je také situaci konzultovat přímo s pojišťovnou.

   Reakce
  • #21953
    Anna Cavallotti
   Guest

   Jak mám postupovat když mě byl vytopen byt a to že praskla hadička za uzávěrem teplé vody směrem ke kohoutku umyvadla.Nájemník tvrdí že je to chyba majitele a ten zase že toto má nájemník ve své údržbě tzn. že chyba je nájemníka. Děkuji

   Reakce
  • #22148
   Martin Černý Martin Černý
   Participant

   Dobrý den,

   ve Vašem případě se musím přiklonit k tvrzení vlastníka bytu. Pokud je pravda, že dle nájemní smlouvy zajišťuje drobné opravy a běžnou údržbu nájemce, bude za způsobenou škodu odpovídat on a s nárokem na náhradu vzniklé škody byste se měla obrátit na něj. Prasklou hadičku lze vcelku jasně zařadit do režimu běžné údržby a drobných oprav, tudíž směrodatné je skutečně výše uvedené ujednání v nájemní smlouvě. Jestliže ujednání chybí, platí podpůrná úprava obsažená v občanském zákoníku, přičemž dle této hradí běžnou údržbu a drobné opravy nájemce. 

   Reakce
Zobrazujeme 3 reakce
V reakci na: náhrada škody za vytopení

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?