Můžu na schůzi SVJ?

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Můžu na schůzi SVJ?

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #21885 Odpovědět
      Sandra Pok.
      Host

      Hezký den, bydlím s manželem, ale byt vlastní pouze on. O dění v domě se však snažím zajímat (s volným časem jsem na tom lépe než manžel, takže agenda kolem bytu spadá na mě). Mohu jít na schůzi SVJ s ním? Chceme jít prostě oba :).

    • #21889 Odpovědět
      jiri.cerny3Jiří Černý
      Host

      Dobrý den,
      manžel jako vlastník si sebou samozřejmě může přivést koho chce. ALE, právo mluvit a hlasovat na shromáždění má pouze on jakožto vlastník nebo jím zplnomocněná osoba. Vy tam budete pouze jako přihlížející. Nebo vám může dát plnou moc na jednání shromáždění SVJ a potom vy můžete mluvit a hlasovat a on je pouze přihlížející. Pozor ale na to, že shromáždění si může vymoci uzavřené jednání na kterém nejsou přihlížející povoleny. Požadavky na plnou moc by měly být popsány ve stanovách SVJ a pokud tomu tak není, tak platí NOZ kde pro jednání na shromáždění SVJ není nutná ani písemná podoba plné moci.

    • #21894 Odpovědět
      Sandra Pok.
      Host

      Děkuji beru na sebe plnou moc a manžel bude koukat 🙂

    • #22123 Odpovědět
      pavszalPavel Sz.
      Host

      Super rada, taky děkuji

    • #28785 Odpovědět
      HarryHarry
      Host

      Přidávám se k dotazu:

      Platí toto omezení účasti nečlena také pro BD?

      Děkuji

    • #28870 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Harry, neexistuje žádné “omezení účasti nečlena”. Takže se ptáte na stav, který nemůže nikdy nastat.  Pro SVJ vyřešil tuto otázku Nejvyšší soud v judikátech 26 Cdo 2076/2019 a 26 Cdo 1051/2019.

      Naprosto nesprávný je v této diskusi uvedený názor pana Černého (že prý může být svoláno jakési “uzavřené jednání”).  Pokud k něčemu takovému dojde, pak se nebude jednat o zasedání shromáždění. Bude to jakási zcela neformální schůzka několika osob. Přítomní nebudou mít právo přijímat usnesení.

      Vy se ptáte na obdobnou právní úpravu pro bytová družstva. Musíte si přečíst stanovy. Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, byl novelizován s účinností od 1.1.2021 takto:

      • § 168 odst. 3: „Se společníkem může být na valné hromadě přítomna i jedna jím určená osoba, neurčí-li společenská smlouva jinak. Osoba společnosti doloží, že je zavázána alespoň ke stejné mlčenlivosti jako společník.“
      • § 399 odst. 2: „S akcionářem může být na valné hromadě přítomna i jedna jím určená osoba, neurčí-li stanovy jinak.“

      Tato právní úprava dopadá pouze na s.r.o. a akciové společnosti. U družstev však obdobná úprava přijata nebyla. Soudím, že pokud stanovy BD nezakazují výslovně přítomnost další osoby, kterou si člen přivede s sebou, pak přítomnost takové osoby je možná. Neznám však žádný judikát k této věci.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: Můžu na schůzi SVJ?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: