Musím platit provizi?

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Musím platit provizi?

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #23951 Odpovědět
   Nikola
   Host

   Zdravím. Koncem srpna jsem si našla bydlení přes realitku (s provizí atd. jsem počítala). Makléřka mi zavolala, nabídla termín a hned na druhý den jsem měla prohlídku, tam se už ale nedostavila ona, ale rovnou majitel, se kterým jsem už na přímo řešila nájemní smlouvu, kterou jsem i podepsala, o provizi ani slovo, jen jistota, kterou jsem měla napsanou v nájemní smlouvě. Tímto jsem úplně obešla nějakou tu rezervační smlouvu nebo jakoukoliv jinou dohodu. A teď k jádru věci, pár dní zpět mi makléřka volala, téměř prosila a žadonila o zaplacení provize a já vlastně netuším, na základě čeho bych měla zpětně provizi platit? Nic jsme spolu neuzavřely, ani nepodepsaly. (A jinak vůbec netuším, jak byla s majitelem domluvená). Díky moc.

  • #23952 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Povinnost platit provizi podle mého názoru by přicházela v úvahu v případě, že je zmíněna ve Vaší smlouvě s realitkou  nebo realitní makléřkou (majitel s tím nemá nic společného). Prostudujte si ji tedy – pokud neexistuje, je na Vaší dobré vůli, zda vůbec a pokud ano, jakou provizí oceníte její práci pro Vás. Nevím, jakou výši provize si paní představovala, ale to je na Vás. Majitel nepochybně provizi realitce/makléřce uhradil, ovšem také pokud byla dohodnuta předem a uvedena ve smlouvě. Toť můj názor – třeba se mýlím

  • #23954 Odpovědět
   Nikola
   Host

   Děkuji, právě že mezi mnou a realitkou/realitní makléřkou nebyla uzavřena žádná smlouva, tím pádem nechápu, proč bych něco měla zpětně platit. Vlastně ani nevím za co. Paní makléřku jsem nikdy neviděla.

  • #23963 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Nikolo, napsala jste: “… právě že mezi mnou a realitkou/realitní makléřkou nebyla uzavřena žádná smlouva”.  Vaše tvrzení mne udivuje. Sama jste se obrátila na podnikatelský subjekt, objednala jste si službu zprostředkování nájmu a tato služba Vám byla (celkem rychle) poskytnuta. Vy jste poskytnuté plnění přijala. Jak tedy můžete tvrdit, že nebyla uzavřena žádná smlouva?

   Připomenu, že například v městské hromadné dopravě uzavíráte smlouvu o přepravě už tím, že nastoupíte do tramvaje/autobusu/metra/trolejbusu. Od toho okamžiku na Vás plně dopadá přepravní řád dopravce.

   Jestliže zajedete k benzinové pumpě a natankujete plnou nádrž, budete tvrdit že “žádná smlouva nebyla uzavřena”? Ujedete pryč bez placení? To snad ne.

   A co taxi? Mávnete si na vůz taxislužby, necháte se odvézt. Budete pak tvrdit, že “žádná smlouva nebyla uzavřena” a že tedy nic nezaplatíte? Tyto smlouvy byly sjednány konkludentně (jednáním účastníka smlouvy).

   Smlouva tedy jednoznačně uzavřena byla, a bylo podle ní i plněno. Zda máte hradit nějakou provizi vyplývá nejspíše ze všeobecných obchodních podmínek realitní kanceláře a z jejich ceníku. Není vyloučeno, že realitní makléřka Vám zapomněla předem sdělit požadovanou výši provize, nebo zapomněla vyžádat si Váš souhlas  se zpoplatněním služeb RK. V takovém příadě je možné, že RK nemůže na Vás úspěšně vymáhat provizi. Že však došlo k uzavření smlouvy – to je nesporné.

  • #24095 Odpovědět
   Zdeněk
   Host

   Souhlasím s tím co říká Ladislav Laker. Realitní kancelář také musí oslovit klienty , musí inzerovat aby jste si mohla inzerát vyhledat a musela také domluvit schůzku i když na ní sama makléřka chyběla. Přitom je dobrá její přítomnost jako nestranného pozorovatele a koordinátora. Souhlasím částečně s Nikolou, zda platit plnou provizi když nebyly plněny všechny služby RK. Ze zkušeností vím že v tomto oboru je nutná rychlost a pokud by jste se scházely na podpis zprostředkovatelských smluv a dalších náležitostí, mola by jste ještě dnes čekat na vhodný byt. Zamyslete se snad jen nad tím, zda byla tímto splněna vaše potřeba bydlení. A máte odpověď. (Pozn. :Nemám rád RK)

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Musím platit provizi?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: