měsíční platby v bytovém družstvu

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 4 měsíci a 1 týdnem.
 • Vytvořil
  Téma
 • #20946 Odpovědět
  whats
  Host

  Potřebuju se zeptat, jestli můžou být v bytovém družstvu odlišné měsíční platby. Nižší částku platí ti, kteří po koupení bytu přešli do svj . Všichni by snad měli platit stejně, ne??

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #21202
   Pavel Pavel
   Účastník

   Whats,

   nevím o jakých platbách píšete. Může jít o služby, poplatek za správu, nájem atd.

   Je logické, že vlastník platí celkově menší částku než družstevník, protože vlastník již neplatí nájem.

   Hezký den!

   Pavel

   Odpovědět
   • #21236
     lojza
    Host

    Když pominu největší “zhovadilost”, což je souběžná existence SVJ a BD “na jednom dvorku”, tak pořád nechápu proč by měl družstevník platit víc než majitel. Jediný rozdíl vidím akorát v tom, že majitel si musí zaplatit daň z nemovitosti sám a družstevník se o to nemusí starat. Pokud má někdo “nájem” jako prostředek obohacovat se na cizí úkor, tak to je jiný problém. Pokud pominu energie jako takové, tak nájem by měl pokrýt (s nějakou finanční rezervou) běžný chod domu ať už se jedná o SVJ nebo BD.

    Odpovědět
  • #22124
   pavszal pavszal
   Účastník

   Vážený pane, obávám se, že se mýlíte. Podle mne ani vlastník ani družstevník žádný “nájem” neplatí. Snad jediný rozdíl v platbách družstevníka a vlastníka může spočívat v tom, že družstevník splácí anuitu (pokud ještě není splacená), kdežto vlastník anuitu musel splatit najednou při převodu bytu do osobního vlastnictví.

   Totéž bych napsal lojzovi, ale s trollem co každému tyká se raději nebavím (pravidla diskuze – slušné chování)

   Odpovědět
  • #22314
    lake
   Host

   Pane whats, Váš dotaz není úplně srozumitelný. V bytovém družstvu mohou být stanoveny odlišné platby pro člena – nájemce družstevního bytu a pro tzv. nebydlícího člena. Nebydlící členové družstva samozřejmě nehradí ani nájemné, ani platby za služby poskytované družstvem bydlícím členům.

   Člen družstva, kterému byl byt převeden do vlastnictví, je nebydlícím členem družstva.

   Odpovědět
  • #23350
    Jiří
   Host

   Jsme vlastníky bytů a přesto dál platíme nájemné bytovému družstvu beze změn.Odůvodněno tím,že družstvo vede agendu.

    

    

    

   Odpovědět
  • #23392
   Pavel Pavel
   Účastník

   Jiří,

   pokud máte byt ve vlastnictví, tak družstvu nemáte platit nájem, ale příspěvky na správu, což je právně něco jiného.

   Družstvo ale možná v předpisu plateb tyto příspěvky na správu uvádí v kolonce “nájem”, ale o nájem se nejedná.

   Vzniklo u Vás SVJ? Pokud ano, tak nahlédnutím do jeho účetnictví zjistíte, že se skutečně nejedná o nájem.

   Hezký den!

   Odpovědět
  • #25368
    Zuzana
   Host

   Dobrý den, máme potíže s jedním majitelem u SVJ. Majitel bytu má ástavní právo z rozhodnutí ssprávního orgánu v Katastru Nemovitostí ČR. Dobrovolně zdržuje osobu v bytě, kterého není majitelem, ale majitelem bytu je jeho bratr žijíciv Německu mluvící jen arménsky nebo německy. Osoba, která se  v Bytě zdržuje, nic neplatí majitelům bytu, žádný nájem, ani majitelé nic neplatí družstvu. Další problém je, že tahle osoba zde vodí další osobu přespávat, například na týden a t d v bytě není ani elektřina, ani kuchyňská linka, nic, jeno m sedačka a dvě skríňě. Tudíž nulové podmínky k životu, dokonce, jak ten jednatel kolem bytu i ta osoba co se tu zdržují jsou opakovaně soudně trestané osoby, což není asi žáden problém skrze pobytu ale otázka zůstáva vdluh u SVJ  pán nám to tu s tímhle kazí. Byly mu zaslány žádosti aby dodržoval stanovy SVJ ale ani to se z jeho strany neděje. Děkuji za odpověď

   Odpovědět
   • #25370
     Ladislav Laker
    Host

    Zuzano, vezmu to postupně.

    1. Není problém, jestliže osoba zdržující se v bytě “nic neplatí majitelům bytu”. To je jedině problém těch majitelů bytu, nikoliv problém Váš.

    2. Není žádný problém, jestliže “majitelé nic neplatí družstvu”. Proč by měli? Jsou snad členy družstva? Pak je to pouze problém družstva, nikoliv Váš.

    3. Krátkodobé přespávání v bytě nepodléhá ohlašovací povinnosti vůči SVJ. Povinnost ohlásit počet osob však může vzniknout podle zákona č. 67/2013 Sb. o službách spojených s užíváním bytů, jestliže SVJ rozúčtuje některou službu podle počtu osob. Muselo by se jednat o dobu (v souhrnu) alespoň dva měsíce v průběhu zúčtovacího období.

    4. Jaké je vybavení bytu – to není Váš problém, ani problém SVJ.

    5. Má-li vlastník jednotky dluh vůči SVJ po lhůtě splatnosti, pak SVJ postupuje standardním způsobem: výzva k úhradě, předžalobní výzva, žaloba. V tomto případě je problém, že vlastník bytu je – jak píšete – cizinec, který se nezdržuje v ČR a nemá zde doručovací adresu. K vymáhání s mezinárodním prvkem je vhodné oslovit advokáta, který má s tímto typem právních služeb zkušenosti. K tomuto účelu je možno použít evropský platební rozkaz.

    Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: měsíční platby v bytovém družstvu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?